MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1 MAYIS’TA YÜZ BİNLERLE ALANDAYDIK 
DİSK-KESK-TMMOB-TTB’nin düzenlediği ‘1 Mayıs Emeğin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde TMMOB korteji içinde şubemiz pankartı arkasında yer alan üyelerimiz saat 12.00’de Bakırköy Dikilitaş’ta bir araya gelip buradan hareketle 1 Mayıs kutlama alanına yürüdü.
 

Emek, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile başlayan Mitingde Birlik Başkanımız Emin Koramaz‘ın yanı sıra DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ve TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman birer konuşma gerçekleştirdiler.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Kriz bahanesiyle işten çıkarmalar yasaklanmalı, çalışma saatleri düşürülmeli, grev hakkı tam ve eksiksiz olarak tanınmalıdır. Haksız, hukuksuz KHK`lar ile güvenlik soruşturmalarıyla işinden edilenler görevlerine iade edilmelidir. Taşeron işçiler kamu işçisi olarak kadroya alınmalı. Dört + dört zulmüne son verilmeli. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır. Vergi adaletsizliğine son verilmeli. Az kazanandan az, çok kazanandan çok alınmalıdır. Asgari ücretliden vergi alınmamalı. Göçmen işçilerin emeklerinin sömürülmesine son verilmeli. İşsizlik sigortası fonunun arpalık olarak kullanılmasına son verilmelidir. Zorunlu BES sistemi altında tefecilik sistemine son verilmeli. Son kalemize, kıdem tazminatımıza, birikmiş emeğimize, çocuklarımızın geleceğine el uzatanları pişman edecek miyiz?" dedi.

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen ise emekten, barıştan, demokrasiden, laiklikten yana olanların ittifakını kuracaklarını söyledi. 1 Mayıs meydanlarından aldıkları güçle aydınlık yarınları, emeğin birleşik mücadelesiyle kuracaklarını dile getiren Gezen, "Üreten biziz, yöneten de biz olacağız." dedi. Gezen, konuşmasının sonunda lösemi hastaları için herkesi kan bağışı yapmaya çağırarak, "Öykü Arin`i hepiniz tanıdınız, bizim iki üyemizin sevgili çocuğu. Öykü çok zor musibet türüyle mücadele ediyor. Öykü gibi onlarca çocuk, onlarca hasta da lösemi ile mücadele ediyor. Bizim gibi dayanışma örgütlerinin bir görevi de yaşatmaktır. Hepinizi hem Öykü Arin için hem de lösemi hastası herkes için kan bağışı yapmaya kobay olmaya çağırıyoruz. Dayanışma yaşatır." ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşi Dilek İmamoğlu ile platforma çıkarak halkı selamladıktan sonra "Yaşasın 1 Mayıs" sloganı attı.

Sonrasında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz şöyle konuştu:

"Sevgili Dostlar, Mücadele Arkadaşlarım, Yoldaşlarım,

Hepinizi bu ülkedeki mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütlü gücü olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği adına sevgiyle ve dostlukla selamlıyorum.

İstanbul`a baharı getiren sizlere selam olsun!

İstanbul`da haramilerin saltanatını yıkan sizlere selam olsun!

Selam olsun iktidarın baskısına, şiddetine ve zorbalığına teslim olmayanlara!

Selam olsun işine, emeğine, alın terine sahip çıkan işçilere, emekçilere!

Bugün Türkiye`nin dört bir yanında "birlik, mücadele ve dayanışma" sloganlarıyla 1 Mayıs meydanlarını dolduran herkese selam olsun!

Sevgili Dostlar,

Bugün bizim günümüz!

Bugün emeğin, alın terinin, üreticinin günü!

Bugün; Kaçak Saray`daki kokteyllerde ejder meyveli kokteyllerini yudumlayan bir avuç işbirlikçinin değil; evine bir kilo patates götürebilmek için tanzim kuyruklarında saatlerce bekleyen milyonların günü.

Bugün; Cemaat ağlarıyla, siyasal bağlantılarla, akrabalık ilişkileriyle makam sahibi olanların değil; onuruyla, gururuyla, kendi ayakları üzerinde duranların günü.

Bugün; Güvenceli devlet kredileriyle kat kat inşaatları çıkıp cebini büyüten müteahhitlerin değil; iskelelerde, asansör boşluklarında hayatlarını tehlikeye atarak çocuklarını büyüten inşaat işçilerinin günü.

Bugün; Çırağan sarayında kristallerin ışıltısı içinde düğün yapan yandaş medya patronlarının değil; halkın doğru haber alabilme hakkını savundukları için cezalandırılan, hapse atılan gazetecilerin günü.

Bugün; İşledikleri her suçu kirli bağlantılarıyla sümen altı eden, yaptıkları yanlarına kar kalan kalantorların değil; biricik kızı Rabia Naz`ı öldürenleri adalet önüne çıkartabilmek için mücadele eden Baba Şaban Vatan`ın günü.

Bugün; sahip oldukları devlet gücüne dayanarak halka zulmedenlerin, işkencecilerin, zorbaların değil; bu zulme boyun eğmeden yaşayan, bedenlerini bu şiddete siper eden, büyük bedeller ödeyen devrimcilerin, yurtseverlerin günü!

Bugün umudun günü, bugün kardeşliğin günü, bugün sevginin günü.

Bugün bu meydanda toplanan kalabalık, bizlerin içindeki umudu, kardeşliği ve sevgiyi daha da büyütüyor. Gelecek güzel günlere olan inancımızı ve kararlığımızı daha artırıyor. İyi ki varsınız, iyi ki bir aradayız.

Sevgili Dostlar,

Kendilerini güçlü sanıyorlardı. Yanıldılar!

Kendilerini yenilmez sanıyorlardı. Yanıldılar!

Kanun Hükmünde Kararnamelerle kamu emekçilerini susturacaklarını sanıyorlardı. Yanıldılar!

Varlık Fonu adı altında suyu kurumayacak bir değirmen kuracaklarını sanıyorlardı. Yanıldılar!

Tek adam rejimi altında hiç bitmeyecek bir saltanat kuracaklarını sanıyorlardı. Yanıldılar!

Bu yanılgıları karşımıza Türkiye tarihinin en büyük ekonomik ve siyasal krizi olarak çıktı.

Şimdi de bu krizin hesabını bizlere ödetebileceklerini sanıyorlar. Yine yanılıyorlar!

Yıllardır süren ekonomik krizden yorulduk

Yıllardır süren siyasal kaostan yorulduk

Yıllardır söylenen yalanlardan yorulduk.

Bizler artık IMF reçeteleriyle, kemer sıkma politikalarıyla, zorunlu emeklilik dayatmalarıyla, kıdem tazminatı fonuyla alınterimizin ve birikimlerimizin çalınmasını istemiyoruz.

Bizler artık sahte düşmanlıklarla, ayrımcı politikalarla, beka söylemleriyle geleceğimizin çalınmasını istemiyoruz.

Bizler arttık gerici, muhafazakar, bilim düşmanı uygulamalarla hayatlarımızın karartılmasını istemiyoruz.

Bizler artık, huzur istiyoruz. Barış içerisinde, bir arada kardeşçe yaşanabileceğimiz bir ülke istiyoruz!

Bizler eşitlik istiyoruz, özgürlük istiyoruz, demokrasi istiyoruz, laiklik istiyoruz, insanca bir yaşam, insanca bir düzen istiyoruz!

Şimdi çok daha iyi biliyoruz ki, yan yana geldiğimiz zaman, bu ülkenin doğusuyla batısı bir olduğumuz zaman, bu ülkenin Türküyle Kürdüyle el ele verdiğimiz zaman üstesinden gelemeyeceğimiz bir zorluk, yıkamayacağımız bir saltanat yok!

Ne diyordu şair:

"Saraylar saltanatlar çöker

kan susar bir gün

zulüm biter.

Menekşeler de açılır üstümüzde

Leylaklar da güler.

bugünlerden geriye,

bir yarına gidenler kalır

bir de yarınlar için direnenler..."

Yarınlar için direnenlere sonsuz minnetlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Örgütüm TMMOB adına, gelecek güzel günlere olan inancımla, demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış mücadelemizde hepinizi coşkuyla kucaklıyorum.

Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz!"

Kutlamalarda DİSK Korosu, Bulutsuzluk Özlemi, Sadık Gürbüz, Grup Vardiya ve MKM sanatçılarından Nurcan Değirmenci de emekçilerle birlikteydi.

Ülkenin dört bir yanında binlerce işçi ve emekçi, emeğe dönük saldırılara karşı haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkmak için 1 Mayıs meydanlarındaydı. Bu yılki kutlamalara kıdem tazminatı hakkı ve ekonomik kriz damgasını vurdu.

 ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


GRUP YORUM ÜYESİ İBRAHİM GÖKÇEK YAŞAMALIDIR

WEBİNAR 1 - KORONAVİRÜS SÜRECİNDE İŞ HAYATINDAKİ HAKLARIMIZ

TMMOB`YE BAĞLI 24 ODADAN ORTAK AÇIKLAMA

WEBINAR 2 / KORONAVİRÜS; DÜN, BUGÜN, YARIN

HALKBANK’TAN EMO ÜYELERİNE DESTEK KREDİSİ OLUŞTURULDU!

SUAVİ İLE SÖYLEŞİ

WEBİNAR - ÇEVRİMİÇİ SEMİNERLERİMİZ YOUTUBE KANALIMIZDA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

GENÇ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB`YE DOKUNMA

Okunma Sayısı: 57


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.