MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÜCRETLİ ÇALIŞAN VE İŞSİZ MÜHENDİSLER BULUŞUYOR 
BES ve Kıdem Tazminatı Fonunu tartışmak üzere 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü buluşuyoruz. Yeniden gündeme gelen BES ve Kıdem Tazminatı Fonunun mühendislerin çalışma hayatına etkilerini tartışmak üzere Sosyolog M. Hakan Koçak`ın katılımıyla 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 14.00`da Şubemiz Alaettin Anahtarcı - K. Tülin Aydın Eğitim Merkezinde bir araya geliyoruz.
 

BES ve Kıdem Tazminatı Fonu‘nu tartışmak üzere 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü bir araya geliyoruz.

Yeniden gündeme gelen BES ve Kıdem Tazminatı Fonunun mühendislerin çalışma hayatına etkilerini tartışmak üzere Sosyolog M. Hakan Koçak‘ın katılımıyla 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 14.00‘da Şubemiz Alaettin Anahtarcı - K. Tülin Aydın Eğitim Merkezinde bir araya geliyoruz.

Kıdem Tazminatı Fonu ve BES‘in yanı sıra ekonomik krizin de tartışılacağı buluşma için Ücretli Çalışan ve İşsiz Mühendisler Komisyonu tarafından hazırlanan metin şöyle:

Merhaba Dostlar, Meslektaşlar,

Her gün bir yeni zam haberiyle, bir iş yerinin iflası ve yüzlerce arkadaşımızın işsiz kaldığı haberleriyle güne başlıyoruz.Halbuki bu ekonomik kriz aşırı kar hırsı ve rekabet sebebiyle sermayenin krizidir, borç onların borcudur. Payımızı alamadığımız ekonomik gelişmelerin borcunu da kabul etmiyoruz.

Peki nedir bu krizin etkileri?

Ödetilmek istenen bedeli en temel ihtiyaçlarımızdaki zamlarla görüyoruz. Bu zamlara karşı maaşlarımız gün geçtikçe eriyor, alım gücümüz düşüyor. Fakat patronlar bununla yetinmiyor.

Yıllardır uğruna mücadele vererek kazandığımız, koruduğumuz haklarımıza hem de birikimlerimize göz dikiliyor. Sadece bu krizin yükünü omzumuza yıkmanın değil, aynı zamanda ileride daha fazla kar elde etmek için de uğraşıyorlar. Bunu açıklanan orta vadeli programda ve patron derneklerinin açıklamalarından görüyoruz. Patronlar kriz ortamını fırsata çevirip yarınımıza da ket vurmak istiyorlar.

Kıdem tazminatına saldırı ve zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle getirilmekte olanın ne olduğunu biliyoruz. Esnek çalışma, işten çıkarma, düşük maaş, sosyal güvencenin kaldırılması, birikimlerimizin patronların kasasına indirilmesi… Bunlar patronların ekonomik krize karşı kendilerini kurtarma programı.

Bizlerin programı ne olacak?

Rakamlarla ne kadar oynanırsa oynansın bizler en temel ihtiyaçlarımızı karşılarken pazarda, manavda gerçek rakamları görürken, geçinmek için her geçen gün bir alışkanlığımızdan, bir ihtiyacımızdan vazgeçerken bir de zorunlu BES uygulamasıyla kemerleri daha da sıkacağız.

Elimizde ne varsa onu da patronların kullanımına tahsis etmek üzere bankalarında toplayacaklar. Adına Danimarka modeli, Avusturya modeli gibi isimler koyup süsleseler de amaç sermayenin borçlarına kaynak oluşturmak, sosyal güvenceyi (SGK) tamamen ortadan kaldırmak. Parası olanın sosyal haklarının olacağı, olmayanın ne hali varsa gördüğü bir düzenin hayaliyle kriz ortamında çeşitli vaatlerle saldırılarını devam ettirmektedir patronlar.

Oysa bankadaki paranın ne devlet güvencesi varıdır ne de zaman içerisinde enflasyon vs sebeplerle oluşan birikimin güncel koşulunda bir kıymeti vardır. Bu dayatmaya izin vermemeli, kendi haklarımızı ve çocuklarımızın geleceğini korumak için buna direnmeliyiz.

Kıdem Tazminatı Fonunu tartışırken…

Kıdem tazminatının kaldırılması da yapılan en büyük saldırılardan biri. Niyetleri, istedikleri gibi işten çıkarmalar yapabilmektir. Bir düzenleme yapılacaksa toplumun %99`unun lehine yapılmalı ve bizlerin çıkarı gözetilerek yapılmalıdır. Kıdem tazminatı her yıla karşılık verilen sadece bir maddi yanı olan bir hak değildir. Kıdem tazminatı iş güvencesidir. Kıdem tazminatı emekli olabilmemiz için yegane hakkımızdır. Kıdem tazminatının fona devri, sürekli işten çıkarılıp yeni, daha düşük ücretler ve daha kötü koşullarda iş bulup, sürekli işsiz kalıp tekrar iş bulup, çalışırken bile işsizlik tehlikesiyle burun buruna bir yaşam demektir.

• İş bulma-işsiz kalma döngüsünde emeklilik gününü dolduramama demektir.

• Yaşımız ilerlediğinde, maliyetimiz arttığından işsiz kalmamız demektir.

Birlikte Anlamak ve Dur Diyebilmek için;

Ücretli Çalışan ve İşsiz Mühendisler Komisyonu olarak bir araya geliyor toplantılar yapıyor, dertlerimizi paylaşıyoruz. Çözüm yollarını birlikte tartışıyoruz.

18 Mayıs günü yeniden bir araya gelecek Kıdem Tazminatı Fonu ve BES`i konuşacağız.

Hep beraber güçlüyüz. Hep beraber bu saldırıların üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.

Ve bizler birlik olup, olanın bitenin farkında olup, buna karşı hep beraber hareket edersek, kimse bizlerden hakkımızı alamaz.

Krizi ve bu etkilerini değerlendirip konuşacağımız etkinliklerimize sizi, fikirlerinizi ve dayanışmanızı bekliyoruz.

 

 

 

Dosyalar

(940 KB)ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


ÜYELERDEN MEKTUPLAR: METİN ÇELENK

15-16 HAZİRAN BÜYÜK İŞÇİ DİRENİŞİNİ İNANÇLA, COŞKUYLA SELAMLIYORUZ!

E-KONFERANS: YENİLENEBİLİR ENERJİ UYGULAMALARINDA KÜRESEL GELİŞMELER

PANDEMİ, KRİZ VE MÜHENDİSLER SÖYLEŞİSİ

TÜYAK`TAN YANGIN YÖNETMELİĞİ VE GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

SÖYLEŞİ: PANDEMİ SÜRECİNİN TOPLUMSAL ETKİLERİ - DOÇ.DR.MUSTAFA ŞEN

MADIMAK UNUTULMAYACAK

ELEKTRONİK İMZA HİZMET SÖZLEŞMESİ İMZALANDI!

Okunma Sayısı: 276


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.