MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

“YAŞAMAK İSTİYORUZ”


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Kadın Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, şiddeti azaltmanın tek yolunun toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması olduğunu vurguladı. Açıklamada, kadın sığınakları ve kadın danışma merkezlerinin artırılması; cinsel saldırı, taciz ve tecavüzün önüne geçecek önlemlerin alınması; failleri koruyan, ceza indirimleri ya da cezasızlıkla erkeklere güç ve cesaret veren yargı kararlarının son bulması ve kadının iş yaşamına katılabilmesini geliştirici politikalar uygulanması istendi. Açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

EMO KADIN KOMİSYONU

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

 

"YAŞAMAK İSTİYORUZ"

 

Ölüm haberleri alıyoruz. Dün Isparta`dan bugün Akhisar`dan... Kadınlar katlediliyor.

Cenazelere katılıyoruz. Dün Muğla`da bugün İzmir` de… Kadınları uğurluyoruz.

Mahkemelere gidiyoruz. Dün Şule Çet`in, bugün Emine Bulut`un.. Adalet arıyoruz.

Yaşamak isteyen kadınların, erkekler tarafından katledilişine tanıklık ediyoruz… Yarın hangimize ne olacağını bilmeden.

Dünyanın her yerinde erkek devletin şiddetiyle de kuşatılıyoruz. Şili`de direnişçi sokak sanatçısı Daniella Carrasco, eyleme katıldığı için gözaltına alındıktan sonra cansız bedeni bir parkın kapısındaki demirler üzerinde asılı bulundu, şiddete ve tecavüze de uğramıştı. Tarihin her döneminde iktidarın yumruğunu en ağır şekilde vurmaya çalıştığı, en sert şekilde cezalandırmak için özel çaba sarf ettiği kadınlar olarak, yaşam hakkımızı istiyoruz!

Haber bültenleri "Kasım ayında otuz kadın öldürüldü" diyor. Kadına yönelik şiddet, tecavüz, taciz, istismar haberlerinde; kız kardeşlerimiz her gün birer istatistiğe dönüşüyor, bedenlerimiz tek tek sayılıyor. Yaşananlar yaygın medyanın eril diliyle haberleştiriliyor. Failler, uydurma hikayelerle, haksız tahrik indirimleriyle, her duruşmada kadını sorgulayan erkek adalet sistemi tarafından yargılanıyor. Verilen cezalar, ne acımızı ne de öfkemizi dindiriyor.

Kadına yönelik şiddete karşı; gerekli önlemlerin alınmaması, kadın cinayetlerini durdurmak yolunda hiçbir adımın atılmaması, yaptırımların yetersizliği, körüklenen cinsiyet ayrımcı politikalar, erkek egemen sistemin kadınlara ve LGBT+ kişilere yönelik tahakküm kuran ve yok sayan uygulamaları, erkeklerin toplumsal iktidar alanını genişletirken diğer tüm yönelim ve kimlikleri ikincilleştiriyor.

Eşit bir hayatı ve yaşam hakkımızı güvence altına alabilecek yasalar ile bunlara ulaşabilecek mekanizmalar istiyoruz. Ancak bugün gelinen noktada görüyoruz ki, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, Nafaka Hakkı ve İstanbul Sözleşmesi`ne yönelik büyük saldırılar yapılıyor.

Her geçen gün daha da vahşileşen yeni bir kadın cinayeti, şiddeti, istismarı haberinin geldiği bu ortamda; caydırıcılığın, önleyici tedbirlerin, bunların yaşanmasını engelleyecek toplumsal dönüşümü sağlayabilecek uygulamaların konuşulması gerekirken, İstanbul Sözleşmesi`nden Türkiye`nin imzasının çekilmesi için kampanyalar başlatılmakta, iktidara son derece yakın odaklarca kamuoyu yaratılmaya çalışılmaktadır. 

2014 yılında Türkiye ile beraber 11 Avrupa ülkesinde yürürlüğe giren ve tam adı "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi" olan İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. Sözleşme kadına yönelik her türlü şiddetin öncelikle önlenmesi, kadınların korunması, faillerin yargılanması, cezalandırılması için titizlikle ve ayrıntıyla hazırlanmış pek çok düzenlemeyi içermektedir.

Benzer şekilde 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" da şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Bu kapsamda hakaret etmek, aşağılamak, birilerinin yanında küçük düşürmek, öldürmekle, yaralamakla, sakat bırakmakla tehdit etmek, istenmeyen zamanlarda ve biçimlerde cinsel ilişkiye zorlamak, komşularla, arkadaşlarla, akrabalarla görüşülmesine izin vermemek, ihtiyaçlar için yeterli para vermemek, kazanılan paraya el koymak, sürekli nereye kaç lira harcandığını sormak, ısrarla telefonla aramak, kimlerle arkadaş olduğunuza karışmak, takip etmek gibi davranışlar şiddet olarak tanımlamaktadır.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadele alanında en önemli hukuki kazanımlardan olan bu kanuna karşı da tıpkı İstanbul Sözleşmesi`ne yapıldığı gibi kampanyalar yapılmakta, farazi ya da tekil mağduriyetler üzerinden kadınlara yaşam hakkı tanımayan bu düzenin sürmesi istenmektedir. Çünkü failler bizzat kendileridir.

Yapılması gereken hukukun ve kamunun tüm olanakları ile İstanbul Sözleşmesi`nin ve 6284 Sayılı Kanun`un daha etkin şekilde hayata geçirilmesini sağlamaktır. Kadın sığınakları ve kadın danışma merkezleri artırılmalı; cinsiyet eşitliği birimleri kurulmalı; cinsel saldırı, taciz ve tecavüzün önüne geçecek önlemler alınmalı; failleri koruyan, ceza indirimleri ya da cezasızlıkla erkeklere güç ve cesaret veren yargı kararları son bulmalı; kadının iş yaşamına katılabilmesini geliştirici politikalar uygulanmalıdır. Kadına yönelik şiddeti azaltmanın tek yolu toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıdır.

Biz kadınlar şiddete, tacize, tecavüze uğramadan, eşit adil ve özgür bir biçimde yaşamak istiyoruz. Yaşam hakkımızı; evlerde, iş yerlerinde, sokakta, mahkemelerde hayatın hiçbir alanında kimsenin ataerkil ideolojisine, ilkel dürtülerine, vicdanına, iradesine ve ellerine teslim etmeyeceğiz. Bu mücadele için, 25 Kasım`da sokaklarda ve kalan her gün de, yaşanan tüm şiddet, taciz, tecavüz, istismar ve ayrımcılıkta kız kardeşlerimizin yanında olacağız. 

Bütün kadın cinayetlerinin takipçisiyiz. Hiçbirimiz yalnız kalmayacak.

Yaşamak istiyoruz!

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

KADIN KOMİSYONU

25 KASIM 2019 YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO YENİ YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

YAŞANAN SELLER DOĞAL AFET DEĞİLDİR!

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

Okunma Sayısı: 112


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.