MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLMAMALI


GÜNDEM

 
Şube Yönetim Kurulu dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını kapsamında 2.basın açıklamasını yaptı.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
ESKİŞEHİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

24 MART 2020 SALI

BASINA VE KAMOYUNA

Son günlerde gündemden düşmeyen ve günbegün yayılarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemik hastalık ilan edilen yeni tip Corona Virüs (Covid-19), dünya genelinde ölümlere neden olmuş ve olmaktadır. Ülkemizde de virüs salgınından etkilenen vatandaşlarımızın sayısı her gün artmaktadır. Ülkemizdeki durumu tüm Türkiye gibi bizler de endişeyle takip etmekteyiz. Tebliğ edilen rakamlar toplumda paniğe neden olmakta ve insanları psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Bu süreçte herkes empati ile hareket etmeli ve kendini korumalıdır. Zorunlu bir durum olmadıkça vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Hastalığın bulaşma şekli ve hızı göz önünde bulundurulduğunda zorunlu haller dışında evden çıkılmamalı ve kişisel izolasyon sağlanmalıdır. Buradan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyarıyor ve bizler için çok değerli olduklarını belirterek "evde kalın, sağlıklı kalın" diyoruz.

Olası bir sokağa çıkma yasağında, meskenlerdeki elektrik tüketimi artacaktır. OEDAŞ ve diğer elektrik dağıtım şirketlerinin bu durumu öngörerek enerji sürekliliğinin sağlanabilmesi adına gerekli önlemleri almaları elzemdir ve büyük önem arz etmektedir. Daha önce ilgili kurumlarca su kesintileri yapılmayacağı açıklanmıştır. Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz kesintilerden de kaçınılmalıdır. Birçok bölgede özel şirketlerin elinde olan bu temel hizmetlerin sürekliğine yönelik devletimizin acil olarak benzer kararlar alması ve bu hizmetlerin tekrar kamusallaştırılması gerekmektedir.

Birçoğumuzun ailesinde zorunlu olarak çalışan bireyler bulunmaktadır. Bu bireyler arasında en büyük alkışı hak edenler ise kuşkusuz sağlık çalışanlarımızdır. Bu zor koşullarda en çok bulaşma riskine sahip bireyler olmalarına rağmen özveriyle çalışarak görevlerini yapmaya devam eden sağlık çalışanları ve sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli Biyomedikal Mühendislerimizle gurur duyuyoruz. Bu kadar kısa sürede bu denli özverili çalışan biyomedikal mühendislerimizin ve sağlık çalışanlarımızın EMO EskişehirŞubesi olarak her zaman yanında olmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz.

Ülkemizde, 27.07.2001 tarih ve 24472 sayılı Resmi Gazete ile 22.03.2002 tarih ve 24708 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan standart gereği, 200 ve üstü yatak kapasiteli olan Sağlık Bakanlığı‘na bağlı hastaneler ile 100 ve üstü yatak kapasiteli özel hastanelerin en az 1 Biyomedikal Mühendisi istihdam etmesi zorunluluğu getirilmiştir. Bugün bir kez daha anlaşılmıştır ki, günümüzde ülkeler arasındaki mücadeleler bu tip biyolojik olaylarla gerçekleştirilecektir ve ülkemiz henüz buna hazır değildir.Ülkemizin bu tip saldırılara karşı acil eylem planları hazırlaması gereklidir. Bu noktada yerli solunum ve yoğun bakım cihazlarının üretiminde Biyomedikal Mühendislerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Yurt dışındaki çeşitli araştırmalarda biyomedikal mühendisliği geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Bizler de EMO Eskişehir Şubesi olarak bunu dile getirmekte ve üyelerimizi sürekli desteklemekteyiz. Bu süreçte bir kez daha ülke bazında biyomedikal mühendislerinin önemi anlaşılmıştır. Bugün, Covid-19 test kitlerinde tanı koyma sürelerinde yaptıkları iyileştirmelerle artık tanı süreleri 15 dakikaya kadar düşmüştür.

Üzülerek söylüyoruz ki; birçok meslektaşımız çok zor şartlar altında ve korunaksız olarak çalışmaya devam etmekte, ücretsiz izinlere ya da yıllık izinlerini kullanmaya zorlanmaktadır. Ayrıca yoğun şekilde işten çıkarma tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Buda işsizliği ve yoksullaşmayı ivmelendirerek ülkemizi daha zor durumlara sokacaktır.

Çocuklarımız ve gençlerimizin eğitimi ve sağlığı düşünülerek 23 Mart`tan itibaren uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Bugünden itibaren internet sağlayıcılarının kapasitesiyle ilgili sıkıntılar yaşanması muhtemeldir. Bu noktada herkese büyük bir sorumluluk düşmektedir. 23 Mart`tan itibaren hafta içi eğitim saatleri süresinde keyfi ve gereksiz internet kullanımı azaltılarak öğrencilerin daha sağlıklı bir eğitim alması adına internet altyapısındaki yoğunluğu arttıracak etkinliklerden uzak durulmalıdır. Sosyal medya paylaşımlarına, dizi ve film keyfine ve müzik dinlemeye bir süre ara verelim ve internet altyapısını sağlıklı bir şekilde çalışması için okul saatlerinde öğrencilere bırakalım.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Eskişehir Şubesi olarak gerek toplumumuzun sağlığı, gerekse ekonomimiz açısından bu dönemin en az hasarla atlatılması, enerji, telefon ve internet arzına engel olacak arızaların giderilmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Hep birlikte ve her zamankinden daha fazla özveri göstererek, bu günleri de aşacağımıza gönülden inanıyor; salgının ülkemizde daha fazla can kaybına mahal vermeden etkisini yitirmesini temenni ediyoruz.

 TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EMİN KORAMAZ`DAN ÜYELERE ÇAĞRI-VİDEO

16.05.2020
 


Çok Okunanlar


NEFES KESEN TEKNOLOJİ 5G

HERKESİN KATILIMINA AÇIK OLAN YAZILIM YAŞAM DÖNGÜSÜ KONULU WEBİNAR İÇİN KAYIT LİNKİ PROFİLİMİZDE.

HALKBANK’TAN EMO ÜYELERİNE DESTEK KREDİSİ OLUŞTURULDU!

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EMİN KORAMAZ`DAN ÜYELERE ÇAĞRI-VİDEO

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

HAVACILIĞIN GELECEĞİ- KONUŞMACI: DR.MELİH YILDIZ

GÜRCAN BANGER İLE POPÜLER BİLİM SOHBETLERİ BAŞLIYOR.

Okunma Sayısı: 9


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.