MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO İSTANBUL ŞUBESİ`NDEN GRUP YORUM ÜYESİ HELİN BÖLEK İÇİN BASIN AÇIKLAMASI 
EMO İstanbul Şubesi 42. Dönem Yönetim Kurulu tarafından Grup Yorum üyesi Helin Bölek`in ölüm orucu eyleminin 288. gününde hayatını kaybetmesi ve İbrahim Gökçek`in ölüm orucunun 291. gününü doldurması sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirildi. Emekçilerin ve ezilenlerin türkülerini yapanların sesleri halkın yüreğinde hep yankılanacaktır denen açıklamanın tam metni aşağıda yer almaktadır.
 

Grup Yorum üyesi Helin Bölek ölüm orucu eyleminin 288. gününde hayatını kaybetti. Direnişe devam eden bir diğer Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ise ölüm orucunun 291. gününde.

Emekçilerin ve ezilenlerin türkülerini yapanların sesleri halkın yüreğinde hep yankılanacaktır!

Emekçileri, ezilenleri, madencileri, kadınları ve grevdeki işçileri sanatının çıkış noktası yapmış; mücadelesini kültür ve sanat alanında vermiştir, Grup Yorum. Halkın türkülerini yazanlara halk sahip çıkmış; grevlerini ve direnişlerini dillerinde bu türküler, marşlar ve halaylarla sürdürmüşlerdir. Bu sebepten, Grup Yorum yıllardır siyasal iktidarın, patronların ve emperyalistlerin hedefinde saldırılara uğramakta; konserleri yasaklanmakta, tutuklamalarla, çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi`nin her gün basılmasıyla, bazı üyelerinin "Arananlar" listesine alınmasıyla terörize edilmeye çalışılmıştır ve çalışmaları engellenmiştir.

Adil yargılanma, Grup Yorum üzerindeki baskıların son bulması, 3 yıldır devam eden konser yasaklarının son bulması, üyelerinin serbest bırakılması, haklarında çıkarılan arama kararlarının kaldırılması, çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi`ne yapılan baskınlara son verilmesi, özgürce türkülerini söylemek amacıyla Grup Yorum üyesi Helin Bölek ve İbrahim Gökçek 10 ay önce başlattıkları açlık grevi eylemlerini 4 ay önce ölüm orucu eylemine dönüştürmüşlerdi. Cezaevinde bulunan Grup Yorum üyeleri Barış Yüksel ve Ali Aracı da süresiz açlık grevi eylemlerini sürdürüyorlar.

Helin Bölek verdiği mücadeleyi şu şekilde açıklıyordu: "Elbette açlık grevi ilk başvurulan yol değildir... Açlık grevi zarar verir diyenler yaşadığımız onlarca gözaltının, işkencenin, gazın, copun, tutsaklıkların sağlığımızda yol açtığı tahribatlardan verdiği zararlardan bahsetmiyor. Kendimize zarar verme heveslisi değiliz, görülmesini duyulmasını istiyoruz."

Açlık grevine cezaevinde tutuklu olarak başlayan Helin Bölek, 20 Kasım`da tahliye olmuş; eylemine dışarıda devam etmiştir. Bu süreçte, üzerindeki baskı devam etmiş, 11 Mart`ta polis tarafından zorla hastaneye götürmüştür. Sağlık bakanlığının "zorunlu yatış" kararına direnen Helin Bölek, zorla müdahaleyi kabul etmedi ve evine geri döndü. Yorgun bedeni verdiği mücadeleye dayanamadı, eyleminin 288. gününde hayata gözlerini yumdu.

Ölüm orucunu devam ettiren İbrahim Gökçek Helin Bölek‘in tabutu başında, "Sevgili Helin... Bugün bir sanatçı, sanatını yapabilmek için hayatını kaybetti. Bir sanatçıyı öldürdüler" dedi.

Kendisinden farklı düşünenlerin susturulduğu, hapse atıldığı, işkence gördüğü bir ülkede biz mühendislerin de doğruları savunması, doğru işlere imza atması olanaksızlaşmaktadır. Doğruyu savundukları için işsiz kalan, sürülen, hakları gasp edilen onlarca meslektaşımız bulunmaktadır. Bu baskıya, zulme karşı çıkan tüm devrimci ve demokrat kesimlerle mücadelemizi birleştirmek bizlerin sorumluluğudur.

Grup Yorum`un talepleri haklı ve meşrudur; zaman kaybedilmeden yerine getirilmelidir.

Türkülere özgürlük! Grup Yorum`a özgürlük!

 

EMO İstanbul Şubesi 42. Dönem Yönetim Kurulu ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


GRUP YORUM ÜYESİ İBRAHİM GÖKÇEK YAŞAMALIDIR

WEBİNAR 1 - KORONAVİRÜS SÜRECİNDE İŞ HAYATINDAKİ HAKLARIMIZ

TMMOB`YE BAĞLI 24 ODADAN ORTAK AÇIKLAMA

WEBINAR 2 / KORONAVİRÜS; DÜN, BUGÜN, YARIN

HALKBANK’TAN EMO ÜYELERİNE DESTEK KREDİSİ OLUŞTURULDU!

SUAVİ İLE SÖYLEŞİ

WEBİNAR - ÇEVRİMİÇİ SEMİNERLERİMİZ YOUTUBE KANALIMIZDA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

GENÇ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB`YE DOKUNMA

Okunma Sayısı: 417


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.