MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ŞİRKETLERİ KAMU YARARI İÇİN FEDAKARLIKLAR YAPMALIDIR`


BASINA VE KAMUOYUNA  - 7 NİSAN 2020

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ŞİRKETLERİ KAMU YARARI İÇİN FEDAKARLIKLAR YAPMALIDIR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak ilan edilen yeni tip koronavirüsü (Covid-19), ne yazık ki ülkemizde de hızla yayılmaktadır. Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde vaka ve ölüm sayılarının üstel bir oranda artış göstermesi, sosyal izolasyonun önemini daha da arttırmıştır. Bu süreçte evlerinden çıkmayan vatandaşlarımıza temel kamu hizmetlerinden biri olan elektrik enerjisinin kesintisiz ve kaliteli olarak sunulması her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)`ndan vatandaşlarımıza enerji ihtiyaçlarını daha ekonomik koşullarda sağlamasına yönelik politika ve uygulamalar beklerken, yaptıkları son açıklamada elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapılmayacağı ve faturaların 2018 ve 2019 yıllarının kullanım ortalamalarına göre düzenleneceği açıklanmıştır. Her ne kadar EPDK tarafından, "İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir." denilmiş olsa da, bu kapsamın dışında olan ve işletmesini kapatmak zorunda kalmış birçok vatandaşımız bulunmaktadır.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Kongo`da dahi elektrik ve su faturalarının iki ay boyunca ücretsiz olacağı açıklanmıştır. Devletimizden bu süreçte inisiyatif alması ve vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak uygulamalar gerçekleştirmesi beklenirken, büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştır. Salgın sürecini ülke olarak el ele vererek atlatmamız isteniyorsa, vatandaşlarımızdan beklenen fedakarlıkların yanında elektrik ve doğalgaz şirketleri de kamu yararı için fedakarlıklar yapmalıdır.

Enerjiye erişim, en temel insan haklarından biridir. Bugün özel şirketler eliyle gerçekleştirilse de temel kamu hizmeti niteliğindeki enerjiye erişim hizmetinin kesintisiz olarak sürdürülmesi elzemdir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, özellikle salgın süresinde enerjiye erişim hizmetlerinin kesintiye uğramaması ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine yönelik her türlü hazırlığı yapmalıdır. Salgın süresinde yaşanabilecek ekonomik veya teknik sıkıntılar nedeniyle görevi sürdüremeyeceği anlaşılan dağıtım bölgeleri tereddüt edilmeden kamulaştırılmalıdır. Biz de kamu kuruluşu niteliğindeki bir meslek örgütü olarak ihtiyaç duyan tüm kurumlara her türlü teknik desteği vermeye hazır olduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine baş sağlığı, hastalarımıza acil şifalar diliyor, özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza ve meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

 TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EMİN KORAMAZ`DAN ÜYELERE ÇAĞRI-VİDEO

16.05.2020
 


Çok Okunanlar


HERKESİN KATILIMINA AÇIK OLAN YAZILIM YAŞAM DÖNGÜSÜ KONULU WEBİNAR İÇİN KAYIT LİNKİ PROFİLİMİZDE.

HALKBANK’TAN EMO ÜYELERİNE DESTEK KREDİSİ OLUŞTURULDU!

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EMİN KORAMAZ`DAN ÜYELERE ÇAĞRI-VİDEO

GÜRCAN BANGER İLE POPÜLER BİLİM SOHBETLERİ BAŞLIYOR.

HAVACILIĞIN GELECEĞİ- KONUŞMACI: DR.MELİH YILDIZ

Okunma Sayısı: 12


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.