MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

15-16 HAZİRAN BÜYÜK İŞÇİ DİRENİŞİNİ İNANÇLA, COŞKUYLA SELAMLIYORUZ! 
Şubemiz tarafından 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50. Yıl Dönümü sebebiyle basın açıklaması yapıldı. 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin selamlandığı basın açıklamasında Emek ve demokrasi mücadelesinde 50 yıl önce tarih yazan direniş hikayesini büyütmeye devam edileceği vurgusu yapıldı. Açıklamanın tamamını haberimizin devamında bulabilirsiniz.
 

50. Yıl Dönümünde 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişini İnançla, Coşkuyla Selamlıyoruz!

 

15-16 Haziran 1970 yılında dönemin iktidarının DİSK`in varlığını fiilen ortadan kaldırmayı amaçlayan bir yasa değişikliğine karşı on binlerce işçinin iki gün boyunca gerçekleştirdiği devasa bir işçi isyanı ve direnişidir. Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, Türkiye işçi sınıfı mücadele tarihine altın harflerle yazılan bu direnişi 50. Yıldönümünde coşkuyla, inançla selamlıyoruz!

15-16 Haziran işçi direnişi farklı konfederasyonlara bağlı sendikaların üyeleri olsalar da işçi sınıfının kazanımlarını gasp etmeye yönelik saldırılara karşı tek vücut olmayı başarmış işçiler unutulmaz bir direniş örneği sergilemiştir. Bu direniş "Birliğimiz gücümüzdür" şiarının cisimleştiği ve günümüze kadar uzanan işçi sınıfı mücadele tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir.

Bir boyutuyla da sendikal mücadeleye önemli bir ders, yol gösterici, taşıyıcıdır. Çünkü o süreçte siyasi iktidarın ciddi biçimde sınıfa yönelik saldırısı, sadece sendikal platformda değil, onun genelindeki düşünce odaklarına da yönelikti. Dolayısıyla buna karşı başlatılan bir mücadele sadece ve sadece sendikal hakları yok etme, sendikal örgütlülüğe belirli kurallarla sınırlama getirmenin yanı sıra işçi sınıfını ve toplumu 1950`ler, 60`lar öncesindeki geri bir noktaya hapsetmenin karşısındaki bir ayağa kalkış, bir direniş, bir mücadele ve bir başarı olarak tanımlanabilir. Bu anlamda direniş demokratik olduğu kadar siyasi bir anlam taşıyordu.

15-16 Haziran aynı zamanda bize şunu göstermiştir. İşçi sınıfı ve emekçilerin haklarını yasalarla, anti demokratik uygulamalarla bastırmaya, yok etmeye çalışanlar çoktan tarihin çöplüğünde yerini almıştır. Ancak 2 gün boyunca, Kocaeli ve İstanbul`un neredeyse tüm sanayi havzalarından kent merkezlerine yürüyerek mücadeleyi omuzlayan işçiler asla unutulmadı, mücadelemizde yaşayacak. Aynı zamanda 15-16 Haziran demokratik hakların birlikle fiili ve meşru mücadele, direnişle nasıl gerçekleşeceğini ve korunacağını göstermiştir.

12 Mart, 12 Eylül faşist darbeleri sonucunda çalışma yaşamında emeğin aleyhine dönüşüm başlamış, bugüne kadar 15-16 Haziran direnişiyle korunan yasal mevzuatlar hükümetler tarafından defalarca değiştirilmiştir. Neoliberal politikalarla emeğin hakları birer birer gasp edilirken, örgütlü yapılar da etkisizleştirilmiştir. Emekçileri, işçi sınıfını hedef alan bu saldırılar 18 yıllık AKP iktidarı döneminde zirveye ulaşmıştır. Özelleştirme, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma uygulamalarıyla iş güvencesi azalmış, esnek çalışma biçimleri yaygınlaşmış, kayıt dışı istihdam artmış ve çalışma koşulları ağırlaşmıştır. 

Başka bir deyişle, grev hakkı, sendikal özgürlükle yok edildi. İşçi sınıfının " Üretimden gelen gücü" bölündü, parçalandı. Dayanışma yerini bireyciliğe, rekabete bıraktı. Devlet ve sermaye işsizlik, işini kaybetme tehdidi, yoksulluk, borçlandırma yoluyla işçilerin bugünü ve yarınını rehin aldı. İşçi kesiminin gerçek temsilcisi olan devrimci, mücadeleci sendikacılık geriletilmeye, sol ve en ufak demokratik muhalif yapı etkisizleştirilmeye çalışıldı. 

Tüm bu karanlık tabloya rağmen sendikal haklarının elinden alınmasına karşı koyan işçi sınıfının birleşik mücadelesinin ürünü 15-16 Haziran direnişi üzerinden 50 yıl geçse de, 12 Eylül`le başlayan, AKP iktidarı döneminde büyütülen engellere karşı mücadelesini sürdüren işçilerin,  emekçilerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. 

 

Bundan 50 yıl önce işçileri ‘isyan ettiren`, direnişi ortaya çıkaran haklılık ve meşruluk bugün de geçerlidir. 

Salgını da fırsata çeviren AKP iktidarı Kısa Çalışma Ödeneği, ücretsiz izinlerle tüm emekçileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkum etti. İşsizlik çığ gibi büyüdü. Fabrikalarda işçiler, emekçiler korumasız, önlemsiz çalışmak zorunda bırakılıyor. Onlarca işçi salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Emekçilere esnek, güvencesiz çalışma dayatması sürerken kıdem hakkının gasp edilmesi de planlanmaktadır.

AKP iktidarının, bir yandan işçi ve emekçilere bu saldırısı devam ederken aynı zamanda bu kesimin bir parçası olan mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütlü gücü olan TMMOB`nın yasasını da değiştirerek toplumdan yana hizmet üreten bilimsel ve demokratik yapısını ortadan kaldırmayı ve TMMOB`yi güdümlü hale getirmeyi hedeflemektedir.

Emek ve demokrasi mücadelesinde 50 yıl önce tarih yazan direniş hikâyesini büyütmeye devam edeceğiz.

 

                                                                              TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

 

 

 ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

SOSYAL MEDYAMA DOKUNMA

Okunma Sayısı: 69


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.