MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HAVELSAN (BİRGÜN, 14.02.2006)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

HAVELSAN (Ahmet ÇAKMAK)

Havelsan Güney Kore'ye uçak simülatörü sattı. Ekonomi servislerindeki gazeteci arkadaşlarımızın bu olayı mercek altına alması lazım. Bu simülatörün katma değeri nedir ? kullanılan girdilerin ne kadarı ithalattır ? tasarımın Türkiye'ye ait olduğu söylendiğine göre bu nasıl sağlandı ve ne ölçüde bir başarıdır ? İşletme ve iktisat fakültelerindeki araştırmacı arkadaşlarımızın da bu olay vesilesiyle Havelsan ve Aselsanı mercek altına almaları lazım. Bu şirketlerin teknolojik bir başarısı sözkonu-su mudur ? eğer böyle bir durum varsa uluslar arası karşılaştırmalar açısından boyutları nedir ? Aselsan ve Havelsan uzun vadeli askeri teknoloji geliştirme hedefinin önceliği nedeniyle sübvanse edilmekte midir ? Tamamen piyasa kurallarına göre çalışan kuruluşlar mıdır ? Sözgelimi bir müşteri olarak TSK bu şirketleri kayırmakta mıdır ? Aselsan ve Havel-san'ın ileri ve geri bağlantıları bakımından ekonomiye katkıları nelerdir?

Sorular çoğaltılabilir. Özellikle önemli olan bu şirketler hem uzun vadeli teknolojik gelişme hem de kar hedeflerini birlikte gerçekleştirebiliyor mu, onu öğrenmek lazım. Eğer bunu yapabiliyorsa ve şu yada bu şekilde özel himaye görmeden yapabiliyorsa o zaman bunları yeni devletçiliğin örnekleri olarak ele almak lazım. Yeni devletçilik bir dekomodifi-kasyon hareketi değildir. Radikal solun uzun vadeli hedefi tabii ki dekomodifikasyondur ama kısa vade de ekonomik başarının gelmesi uluslararası meta zincirlerine girerek ve bu zincirlerden daha çok pay elde ederek olur... ve ekonomik başarı şarttır... ve bu başarı artık değer biriktirmenin esas olduğu bir dünya ekonomisinde oyunu iyi oynayarak kazanıla-bilir. Bunları radikal solun yeni gerçekçiliği başlığı çerçevesinde tartışma gündemine almak gerekiyor.

Yeni devletçilik anlamını gelişmekte olduğu söylenen ülkelerin özel sektörünün uzun vadeli işe girişme, kısa vadede zararı göze alabilme, teknolojik atılımı birinci hedef olarak koyma ve finansmanı ağır işlere girişme konularındaki yetersizliğinden alır. Bu yetersizliklerin devletin öncülüğü, örgütleyiciliği ve desteği ile aşılmasını esas alır. İşte Aselsan ve Havelsan bu bağlamda değerlendirilmelidir. Böyle bir anlayışın, böyle bir ekonomik kalkınma stratejisinin öncüleri, örnekleri olarak görebilir miyiz bu şirketleri ? Yoksa TSK'nın desteği ve şemsiye altında örnek temsil etmeleri mümkün olmayan istisnalar mıdır ?

Ekonomi servislerindeki gazeteci arkadaşlarımızın ve iktisat ve işletme fakültelerindeki araştırmacılarımızın mercek tutmaları gereken bir konu daha var. Devlet bakanı Tüzmen Havelsan'ın uçak simülatörü ihracı dolayısıyla yapılan törende Türkiye'nin ihracatında yüksek teknolojili ürün payının yüzde ıı'e çıktığını söylemiş.

Benim bildiğim en son yüzde 2 idi. Bu çok hayırlı sıçramayı neye borçluyuz, arkası gelecek bir hızlı yükseliş trendine mi girmiş bulunuyoruz ? Bu soruların cevaplarının aydınlatılması lazım. Bunlar Türkiye toplumunun en önemli konuları.YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO YENİ YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ TÖRENİ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

Okunma Sayısı: 1689


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.