MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SABANCI NÜKLEERİ İNCELİYOR (RADİKAL, 15.02.2006)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, grubun enerjiye ilgisini vurgulayarak, 'Bu kapsamda nükleer enerjiyi de inceliyoruz' dedi
 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, nükleer enerjiye yatırımı incelediklerini açıkladı. Grubun enerji konusuna ilgisi çerçevesinde nükleer enerjiyi de incelediklerini ifade eden Sabancı, "Tabii şu anda fazla bir şey belli değil. Bakacağız" diye konuştu. Gazetelerin ekonomi bölümü yöneticilerinin katılımıyla düzenlediği sohbet toplantısında özelleştirmeler ve şirket satışları konusuna da değinen Güler Sabancı, grup olarak geçtiğimiz dönemde sadece Telsim ile ilgilendiklerini belirterek "Ancak orada da yabancı ortağımız bizi yarı yolda bıraktı" dedi. Güler Sabancı, 'Koç, dünyada ilk 200 şirket arasına girmeyi hedef olarak seçmişti. Sizin de böyle hedefleriniz var mı' sorusunu şöyle yanıtladı: "Herkesin kendi hedefi, kendi yoğurt yiyişi var. Kendimize çizdiğimiz yol, sürekli büyüme, kârlılık ve değer yaratma. Sadece büyüklük hedefi koymuyoruz, değer yaratmayı daha öne alıyoruz. Her sene oturup 10 sene sonrasına bakacağız. Arkadaşlarımız, bugün 10 milyar dolar olan konsolide ciromuzun 10 yıl sonra rahatlıkla üç katı büyüklüğe ulaşabileceğini söylüyor. İnsan ve finans kaynaklarımız da buna müsait. Bugün altı işkolundayız. 10 yıl sonra daha az işkolunda ve daha çok odaklanmış olmak istiyoruz." Kuş gribi olayları nedeniyle tavuk işine girmiş olmaktan dolayı pişmanlık duymadıklarını ifade eden Sabancı, "Her musibette bir hayır vardır derler. Üzücü ama tüketiciler bilinçlendi. Ancak, tavuk en ucuz protein kaynağıdır. Bunu da göz ardı etmemek lazım" diye konuştu. Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü de, Uğur Dündar'ın sektöre ilişkin bilgilendirme çalışmalarının büyük yararı olduğunu belirterek tavuk satışlarında toparlanma görüldüğünü vurguladı.

'Yabancı ortaklık araçtır' Güler Sabancı, yabancı ortaklıklar konusunda da, "Yabancı ortaklık bir strateji olamaz. Yabancı ortaklık bir araçtır. Teknoloji ihtiyacımız vardı. Birçok yabancı ortaklığımızda gerekçemiz buydu. Yine öyle bir ihtiyacımız varsa yine öyle olacak" dedi. Sabancı, 'Toyota konusu sizin için büyük bir pişmanlık mıdır' sorusunu da şöyle yanıtladı: "Hayır. Biz Toyota'nın geldiği noktayla gurur duyuyoruz. Çünkü temelinde biz varız. Onlar da bu konuda çok hassaslar, bizi çok onore ediyorlar. Bazı şeylerde bir yol ayrımına geliyorsunuz. İş hayatı böyle. Bugün Toyota'nın geldiği yer, doğru karar verdiğimizi gösteriyor. Onlar da, biz de memnunuz. Pazarlamada ortaklıktan memnunuz." Sabancı, kendisine ait Gülor isimli şarap şirketi satışlarından binde 1 payla Kadın Girişimciler Derneği'ne destek verdiğini vurguladı. Başta şarap olmak üzere dolaylı vergilerdeki yüksekliğe dikkat çeken Sabancı, "Daha dengeli vergi yapısı geçilmeli" dedi.

Erken seçim beklemiyor Güler Sabancı, 'Erken seçim ihtimali var mı?' sorusuna, "Hayır biz hiç öngörmüyoruz. Türkiye bir kere de vaktinde seçim yapsın. Erken seçim yaptık da bundan önce çok mu iyi oldu? Beş yıl çok uzunsa Seçim Kanunu'nu değiştirmeliyiz. Ama beş yılda bir sorun, zorunluluk yoksa vaktinde seçim olmalı" dedi. Sabancı, seçim sisteminin uzlaşmayı sandıkta gerçekleştirmesi gerektiğini, sonradan oluşan koalisyonların başarılı olamadığını anlattı.

Serdengeçti ile devam Sabancı, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'yi nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, çok başarılı görev yaptığını söyledi. Eski ABD Merkez Bankası eski Başkanı Alan Greenspan'in 18.5 yıl görev yaptığını anımsatan Sabancı, "Takdir hükümetin. Başarısızsa hemen değiştirelim ama başarılı bir insan ve bence istikrar açısından da önemli. Devam etmesini arzu ederim" dedi.

Temsa halka açılabilir Sabancı Hoding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, grupta yeni halka açılmalar olup olmayacağının sorulması üzerine, bu konuyu belli büyüklüklere geldiklerinde değerlendirecekleri şirketler bulunduğunu ifade ederek, "Gelişmeleri görmemiz lazım. Bu sene olmasa bile öbür seneler Temsa'yı düşünebiliriz. Belli bir büyüklüğe gelmelerini arzu ediyoruz" cevabını verdi. Güler Sabancı, Carrefoursa'da da halka açılma olabileceğini, bu konunun ileriye dönük ortaklık anlayışları içinde yer aldığını söyledi.

'Rahmi beye cevap vermek bana yakışmaz' Güler Sabancı, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un, Sabancı'da Sakıp Sabancı'nın vefatından sonraki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine yaptığı "Sakıp bey bu aileyi zamk gibi bir arada tutmuş, onun değeri şimdi anlaşılıyor" şeklindeki değerlendirmenin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: "Rahmi beyin sözlerine cevap vermek bana yakışmaz. Babam yaşında ama bir şey hatırlatmak isterim; Vehbi bey öldükten sonra Koç ailesi hakkında da çok şey söylendi. Rahmetli Sakıp beyin ağzından bir şey duydunuz mu?"YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO YENİ YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ TÖRENİ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

Okunma Sayısı: 1059


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.