MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER ENERJİ MGK’DA (ZAMAN, 15.02.2006)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

NÜKLEER ENERJİ MGK’DA

Nükleer enerjiye geçiş için 50 yıldır planlar yapan Türkiye, giriştiği 3 başarısız denemeden sonra bu kez işi daha sıkı tutuyor.

Toplam kurulu gücü 5 bin megavat (MW) olan üç nükleer santral yapımına karar veren Enerji Bakanlığı, bu konuda öne çıkan ABD ve Fransa'dan yetkililerle fikir alışverişinde bulundu. Bakanlık uzun süredir hazırlıklarını yürüttüğü Nükleer Teknoloji Programı'nı da Başbakanlık'a sundu. Program, 28 Şubat'ta yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında da ele alınacak. Yapılması planlanan 3 ayrı nükleer santral için 2 farklı teknoloji kullanılacağını ifade eden üst düzey bir yetkili, projelere ilişkin resmî açıklamanın kısa sürede yapılarak, Ocak 2007'de de inşaatlara başlamayı düşündüklerini açıkladı. Nükleer santrallar için ‘soğutma' büyük önem taşıyor. Bu yüzden santralların kurulacakları yerlerin su kaynaklarına yakın olması gerekiyor. İşi özel sektörün üstlenmesini isteyen bakanlık, bu çerçevede gelecek teklifleri de değerlendirmeye alacak. Halihazırda santral kurulması düşünülen yerlerin başında Sinop gelirken, Mersin, Konya, Ankara, Sakarya, Muş ve Kars'ın da alternatifler arasında ismi geçiyor.

Nükleer santral kurulması fikri yıllardır tartışma konusu oluyor. Çevreciler, üstlenilecek radyasyon ‘riski'ne vurgu yaparken, yatırımı savunanlar meselenin sadece enerji boyutuyla değil, ‘nükleer teknolojiye sahip olmak' yönüne dikkat çekiyor. Son olarak Mersin Akkuyu'da ihalesi yapılan ve yatırımı planlanan nükleer santral, Temmuz 2000'de dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından ‘pahalı' olduğu gerekçesiyle rafa kaldırıldı. Kararda, 1986'da Ukrayna'da meydana gelen Çernobil faciasının olumsuz etkileri de tesirli olmuştu. Kamuoyundaki hassasiyeti dikkate alan AK Parti hükümeti, çevreci teknoloji ve güvenlik konusuna büyük önem veriyor. Nükleer programını ‘güven' ve ‘yüksek teknoloji' üzerine kuran bakanlık, yatırımlarda özel sektörün sıkıntıya düşmesi halinde devlet desteği verilmesini de öngörüyor. Edinilen bilgiye göre MGK'ya sunulacak dosyada santralların; ağır su (candu) ve basınçlı su (pwr) teknolojileri kullanılarak yapılacağı yer alıyor. Sistemler, reaktörde üretilen basınçlı suyun tirbünlere gönderilmesiyle elektrik üretimini içeriyor. Ağır su sisteminde basınçlı kazan yerine tüpler kullanılıyor. Yakıt olarak ise uranyum, plütonyum ve toryum kullanılıyor. Önceki girişimde ilk seçenek olan Mersin Akkuyu'nun şu aşamada gündemde olmadığını belirten yetkililer, işin ‘ihalesiz' yapılması üzerinde duruyor. Bunun nükleer santral programının ‘sağlıklı şekilde hayata geçirilebilmesi' için gerekli olduğunu savunan aynı yetkili, dünyada bugüne kadar yapılan yaklaşık 400 nükleer santralın da ihalesiz yapıldığını ileri sürdü. Nükleer santral yapımında ihalesiz yöntem tercih edilirse, hangi şirketlerin hangi konsorsiyumda yer alacağına kadar detaylı bir çalışma yapıldığı belirtiliyor.

Santral yapımına ilişkin görüşülen ülkeler arasında ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Kore, Kanada ve Japonya yer alıyor. Nükleer santral yapımında kW başına 1.000 ile 1.800 dolar arasında değişen maliyet rakamları çıkıyor.  Ercan Baysal AnkaraYOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO YENİ YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ TÖRENİ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

Okunma Sayısı: 935


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.