MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB MERSİN İKK’NIN MERSİN’ E YAPILACAK OLAN YAT LİMANI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 

BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği gibi, uzun bir süre önce yapımı gerçekleştirilen ve uzun bir süre atıl bir durumda bekleyen Mersin Yat Limanı; bir süre önce gerçekleştirilen üst yapı ihalesi ile yeniden kent gündemine geldi. Üst yapı ihalesi sonrasında önce proje çalışmaları yapılan tesislerin, yapı inşaat ruhsatı işlemlerinin tamamlanmasından hemen sonra inşasına da başlandı. İnşaatın başlaması ve yapıların ortaya çıkması ile birlikte Mersin Marina da kent gündemine girdi ve tartışılmaya başlandı.

TMMOB da bu tartışma sürecine girmeden önce uzun ve detaylı bir araştırma yaparak; kentin doğru bilgilendirilmesi için üzerine düşen görevini yerine getirmeye çalışmıştır.

Her şeyden önce bir deniz kenti olan Mersinin gerçekten bir yat limanına ve yat limanı kullanıcılarının sosyal gereksinimlerine karşılık verecek bir marinaya gereksinimi vardır. Yapılmalıdır. Ancak yapılacak olan tesis bir " yat limanı ve sosyal tesisleri " olmalıdır. Yeni bir alışveriş merkezi değil.

Şu an inşaatı süren yat limanının yapımına olanak veren ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ve mimari projeleri üzerinden yapılan incelemeler sonucunda; projeye söz konusu arsa alanının 210.000,- m² olduğu ve ilgili mevzuata göre arsa alanının % 5`i oranında yapılaşma izni olduğu anlaşılmıştır. Bu durumda Mersin Yat limanı içerisinde 10.500,- m² büyüklüğünde bir inşaat alanı hakkı olduğu açıktır. Tesisin mimari projeleri üzerinde yapılan incelemelerde, tesisin 10.500,- m² yapı inşaat alanına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamı ile bakıldığında yasal mevzuata uygundur.

Ancak yine aynı mevzuata bakıldığı zaman yapılaşma sınırı olan % 5 inşaat alanı oranının, yalnızca 1/5`i ticari alan olarak kullanılabilir. Yani 10.500,- m² toplam inşaat alanının, yalnızca 2.100,- m²`si ticari alan olarak kullanılabilir. Geriye kalan 8.400,- m² inşaat alanı ise, yat limanı ve kullanıcıları için gerekli sosyal ve teknik alanlar olarak kullanılabilir. Oysa yat limanının elimizde bulunan projeleri üzerinde yapılan incelemede, söz konusu olan 2.100,- m² nin çok üzerinde ticari alan kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu kadar fazla olan inşaat alanını gizleyerek, yasal sınırlar içerisinde kalıyormuş gibi gösterebilmek için ise proje üzerinde hile yapılmıştır. Proje üzerinde yapılan incelemede; işyerlerinin büyük bir bölümünün depo olarak gösterilerek ticari alanların küçük gösterildiği anlaşılmıştır. Bu açık bir yasal mevzuatın ihlal edilmesi durumudur. Bu durumu ile proje tamamı ile yasaya aykırıdır.

Diğer yandan yine ilgili mevzuata ve anılan alanın imar planlarında yapılan incelemede tesis üzerinde yapı yüksekliği sınırının 4,50 m. ve asma kat yapıldığı takdirde 5,50 m. olması gerektiği belirgindir. Oysa yapının yerinde bu ölçülerin üzerinde bir yükseklikte olduğu da açıktır. Yapının kat yüksekliğinin, arsanın istikamet aldığı yoldan yani Adnan Menderes bulvarından alınacağı var sayılsa bile kat yüksekliği yine de fazladır. Bu durumu ile de proje tamamı ile yasaya aykırıdır.

 

 

İlk başta söylediğimiz gibi; bir deniz kenti olan Mersinin bir yat limanına ve yat limanı kullanıcılarının sosyal gereksinimlerine karşılık verecek bir marinaya gereksinimi vardır. Yapılmalıdır. Ancak şu an yapılan gerçekten bir marina olmaktan çok bir alışveriş merkezidir. Yapılan yat limanı, marina v.b. gösterişli sözcüklerin arkasında bedelsiz alışveriş merkezi arsası teminidir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

Yapılması gereken, yapmamız gereken, yapacağımız buna karşı çıkmaktır. Karşı çıkışımız, en kısa süre içerisinde inşaat ruhsatının iptali için yargı sürecine başvuru olacaktır.  

 

 

                                          TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu 

                                                                                                                                               14.04.2011

 

  


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZİN ÜYELERİMİZE ÖZEL İNDİRİM YAPAN FİRMALARLA ANLAŞMALARI DEVAM EDİYOR

MERSİN ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM DUYURUSU

Okunma Sayısı: 1713


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.