MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

 


 
<< İlk <<  < Önceki <
  / 133  > Sonraki >  >> Son >>
 
 

ELEKTRİK PİYASASI ŞİŞTİ! 13.01.2018

    

EMO Yönetim Kurulu, 2017 yılında kurulu gücün yüzde 8.5 artışla 85 bin 200 MW`a ulaştığını, 10`ar yıllık dönemler halinde bakıldığında kurulu güç artışı ile elektrik tüketim artışı arasındaki makasın açıldığını, piyasanın gereksiz yatırımlarla şişirilmiş olduğunu verilerle ortaya koydu. `Bugün piyasalaştırılan enerji sektörünün dış borçlar yoluyla yatırımlar gerçekleştirdiği, kur artışıyla da ülkenin borç batağı içerisinde önemli bir yere sahip oldukları bilinmektedir` denilen açıklamada,kamu yararını gözeten bir planlama anlayışının acilen gündeme alınması istendi.

TMMOB’DEN GENEL KURUL MESAJI 08.01.2018

    

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütlü olduğu odalarda başlayan genel kurul süreciyle ilgili bir mesaj yayımladı. TMMOB’nin 2 yıllık çalışma döneminde, tek adam rejimine karşı mücadele ettiği ve AKP’nin yıkım politikalarına karşı ülkemizi, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı savunduğu belirtilen mesajda, “eşitlik, özgürlük, demokrasi, laiklik ve barıştan yana toplumcu mücadele çizgisinin” yarınlara taşınmasının önemi vurgulandı.

EMO SAMSUN ŞUBESİ GENEL KURULU YAPILDI 08.01.2018

    

EMO Samsun Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu, 6-7 Ocak 2018 tarihlerinde yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimler sonucunda Mehmet Özdağ, Tarık Tarhan, Murat Kardaş, İbrahim Deniz Saygılı, Ali Ekber Özdemir, Tamer Bilal ve Ahmet Kurada EMO Samsun Şubesi yeni Yönetim Kurulu Üyesi olarak belirlendi.

KÖMÜRE DESTEĞİN MALİYETİ KAYIP VE KAÇAĞA YÜKLENDİ 05.01.2018

    

EMO, yerli kömür kullanan santrallara piyasa fiyatının üzerinde alım garantisi verilmesi nedeniyle 2016 ve 2017 yıllarında TETAŞ`tan 530 milyon lira fazladan aktarım yapıldığını, 2018 yılı için de 4.2 milyar liralık ödeme yükü doğduğunu bildirdi. TETAŞ`ın kayıp ve kaçak kullanımlar için dağıtım şirketlerine satacağı elektrik fiyatına yüzde 19.26`lık zam yapıldığına işaret eden EMO, alım garantili elektrik üretiminin kurum üzerinde oluşturduğu yükün kayıp ve kaçak ile genel aydınlatma bedeli olarak kamunun üzerine yıkıldığını vurguladı.

EMO’NUN ASGARİ ELEKTRİK FATURALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI KANAL B’DE DUYURULDU 30.12.2017

    

Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO), 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak elektrik tarifelerini inceleyerek, 30 Aralık 2017 tarihinde “Asgari Elektrik Faturası 100 TL`yi Aşacak” başlığı altında yaptığı basın açıklaması, Kanal B’de saat 20.00’da yayınlanan Ana Haber Bülteni’nde kamuoyuna duyuruldu. Açıklamayı, yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

ASGARİ ELEKTRİK FATURASI 100 TL’Yİ AŞACAK 30.12.2017

    

EMO bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olacak elektrik tarifelerini inceleyerek yaptığı açıklamada, 4 kişilik bir ailenin 230 kilovat saatlik asgari tüketim için ödeyeceği aylık faturanın 100 lirayı aştığını ortaya koydu. Elektrik zammının büyük bölümünün enerji maliyetinden değil, dağıtım bedelinden kaynaklandığına dikkat çekilen açıklamada, 2018 yılında başka hiç zam yapılmasa bile yalnızca konut kullanıcıları üzerinden 2.3 milyar TL daha fazla tahsilat yapılacağı kaydedildi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

OHAL’SİZ BİR TÜRKİYE, BARIŞ DOLU BİR DÜNYA DİLİYORUZ! 29.12.2017

    

TMMOB Yönetim Kurulu, yayımladığı yeni yıl mesajında, 2018 için “OHAL’siz bir Türkiye, barış dolu bir dünya” dileğinde bulunuldu. “Kötülüklerle dolu bir yılın” geride bırakıldığı belirtilen mesajda, “Geride bıraktığımız yılın direnci, gelecek yıla umut olsun! Herkese iyi bir yıl diliyoruz” denildi.

EMO 63 YAŞINDA! 26.12.2017

    

EMO Yönetim Kurulu, Elektrik Mühendisleri Odası`nın kuruluşunun 63. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, elektrik, elektronik, kontrol ve biyomedikal mühendislerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Açıklamada, `EMO üyeleri arasında yüzde 18`leri aşan işsizlik oranı ve teknolojik bağımlılık olarak adlandırılabilecek olan sorunlar yumağının temelinde ülkemizin içine sokulduğu üretimsiz ekonomi anlayışı ve sorunların dile getirilmesinden bile korkan, baskıyla toplumu susturmaya çalışan siyasal iklim temel etmendir` denildi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

EMO 6. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI 25.12.2017

    

EMO 45. Dönem 6. Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder, siyasal sistemden, ekonomik gidişata, çalışanların haklarından toplumsal yaşama kadar uzanan büyük bir tahribatların yaşandığı zor bir yıl geçirildiğine işaret etti. Özlük hakları alanında yürüttükleri mücadeleye dikkat çeken Önder, asansörlerin periyodik denetimi konusunda EMO üyelerinin mağduriyetinin giderildiğini, EMO’nun akreditasyon sürecinin tamamlandığını ve bilirkişilik eğitimi vermek üzere yetki alındığını kaydetti.

2018 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ 22.12.2017

    

Elektrik, elektronik, biyomedikal ve kontrol mühendisliği hizmetlerinde 2018 yılı için uygulanacak en az ücretler ile ilgili kurallar belirlenerek kitap olarak yayımlandı. En az ücret tanımlarının yanı sıra, yönetmelikler, tip sözleşmeler, yönerge ve çizelgeler ile ölçüm raporlarına yer verilen kitap, EMO’nun İnternet sayfasından e-kitap olarak da indirilebilir.

ESKİŞEHİR ALPU’DA KÖMÜR SANTRALI’NA HAYIR! 22.12.2017

    

TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, Eskişehir-Alpu’da kömür rezerv alanı ve enerji üretim alanı işletme hakkı devredilerek kurulmak istenen termik santrala karşı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Türkiye’deki mevcut santralların yüzde 40 kapasite ile çalışarak tüketimi karşıladığı, elektrikte arz fazlası sorununun oluştuğu bir dönemde hem gereksiz, hem pahalı, hem de çevreyi kirletecek yanlış yatırımlardan biri olacak bu karardan acil olarak vazgeçilmesi istendi.

ENERJİDE ÖNCELİKLER 21.12.2017

    

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu’nda yapılan “Enerjide Öncelikler” oturumunda, doğa-enerji ya da teknoloji-istihdam çelişkisi karşısında dünyada gündeme gelen “Adil Geçiş” kavramı ele alındı. Enerji hizmetinin sunumundaki teknik zorunlulukların ve talep tahminlerindeki sapmaların büyüklüğünün yarattığı sorunlar ele alınırken, geçmiş tüketim verilerinden yola çıkılması durumunda bile bu sapmaların kabul edilebilir düzeyde kalacağına dikkat çekildi.

ÇEVİRMENLERE BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ 21.12.2017

    

Elektrik Mühendisleri Odası ile Yeminli Çevirmenlik Federasyonu (TURÇEF) arasında çevirmen ve çevirmen bilirkişilere EMO tarafından Bilirkişilik Temel Eğitimi verilmesi amacıyla 11 Aralık 2017 tarihinde protokol imzalandı. İlk eğitim 15-18 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilirken; TURÇEF tarafından 17 Aralık 2017 tarihinde EMO’ya yapılan ziyarette de işbirliğinin ve çevirmenlere yönelik bilirkişilik eğitimlerinin devam ettirilmesi kararlaştırıldı.

TMMOB MÜHENDİSLİK, MİMARLIK, ŞEHİR PLANCILIĞI EĞİTİMİ SEMPOZYUMU 21.12.2017

    

TMMOB Mühendislik, Mimarlık ve Şehir Plancılığı Eğitimi Sempozyumu, 22-23 Aralık 2017 tarihlerinde İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Teoman Öztürk Salonu’nda yapılacak. Açılış konuşmaları ve TMMOB sunumunun paylaşılmasıyla başlayacak olan sempozyum kapsamında 2 gün boyunca toplam 22 bildirinin yer aldığı 6 oturum ve “Mühendislik, Mimarlık, Şehir Plancılığı Eğitimi: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu bir panel gerçekleştirilecek.

“ENERJİNİN GELECEĞİ” PANELİ 18.12.2017

    

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu kapsamında 16 Aralık 2017 tarihinde “Enerjinin Geleceği” Paneli yapıldı. Panelde, plansızlık nedeniyle elektrikte bugün arz fazlası oluştuğu, bunun başka hizmetlerde kullanılacak kamu kaynaklarının özel santrallar lehine israf edildiğini de gösterdiği belirtilerek, bir kamu hizmeti olan elektriğin sadece “kar maksimizasyonu” hedefiyle hareket eden özel sektöre bırakılamayacağı, mutlaka kamu eliyle yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

TMMOB 11. ENERJİ SEMPOZYUMU KANAL B HABERDE YER ALDI 16.12.2017

    

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından 14-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Adana’da, “Enerjinin Geleceği” ana teması ile düzenlenen 11. Enerji Sempozyumu, Kanal B’de 16.12.2017 tarihinde yayınlanan haber bülteninde duyuruldu. Haberde; TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Çulha’nın açılışta yaptığı konuşmalara yer verildi. Haberi yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

ENERJİ FİYATLARINDA ARTIŞ BASKISI 16.12.2017

    

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu’na konuk olan İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez, cari açık ve enerji fiyatlarını değerlendirdi. 2018 yılında enerji fiyatlarına zam beklendiğini belirten Sönmez, kamu maliyesinin ciddi açık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE ENERJİ KOOPERATİFLERİ 16.12.2017

    

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu kapsamında 15 Aralık 2017 tarihinde TMMOB Denetleme Kurulu Üyesi Asım Rasan’ın yönettiği “Enerji Kooperatifleri” oturumu yapıldı. EMO İktisadi İşletme Müdürü Olgun Sakarya, elektrik piyasası mevzuatı üzerinden enerji kooperatiflerinin yaşadığı zorlukları anlattı. Gazeteci-Yazar Özgür Gürbüz de dünyanın iklim krizi içinde bulunduğunu, bu krizin yenilenebilir enerji ile aşılabileceğini, bunun için çatılara konulacak 1 panelin bile çok önemli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin enerji kaderini değiştirebiliriz” dedi.

“ZENGİNLER HAVAYI KİRLETİYOR, YOKSULLAR ÖLÜYOR” 16.12.2017

    

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu’nun ilk oturumunda konuşan Türk Toraks Derneği’nin kurucularından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kocabaş, dünyada yılda 9 milyon insanın çevre kirliliğinden öldüğünü bildirdi. Dünyada en zengin yüzde 1’lik kesimin karbon emisyonlarının yüzde 50’sini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kocabaş, hava kirliğinden en çok yoksulların, özellikle de yoksul mahallerdeki çocukların etkilendiğini belirterek, “Zenginler kirletirken, yoksullar ölüyor” dedi.

ENERJİDE PLANLAMA, UYGULAMA VE SONUÇLARI 15.12.2017

    

TMMOB 11. Enerji Sempozyumu`nun ilk gününde düzenlenen panelde, enerjide kaynak ve üretim planlaması yapılabilmesi, dışa bağımlılığın azaltılabilmesi için öncelikle üretim sektörlerinde yaşanan gelişimin değerlendirilmesi ve planlama yapılması, dışalıma bağımlı üretim yapısından kurtulmak gerektiği vurgulandı. Enerjide dışa bağımlılığının teknoloji boyutuyla ele alınması zorunluluğu ortaya konulurken, yenilenebilir enerji tercihinde de teknoloji üretiminin esas olması gerektiği kaydedildi. Enerjide ölçek planlamasının gerekliliği üzerinde durularak, E-5 karayolunun batısındaki sanayi, enerji tesis yükünün kaldırılamaz boyuta ulaştığına dikkat çekildi.

 


FOX TV- ÇALAR SAAT- FOX ANA HABER

20.01.2018
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM OTAŞ’TAN KİRALIK!

2018 YILI EN AZ ÜCRETLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

TTB’NİN YANINDAYIZ

TÜRK TELEKOM OTAŞ’TAN KİRALIK!

ANTALYA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

ALIM GARANTİLİ “SERBEST” PİYASANIN FATURASI AĞIR!

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

TMMOB TERÖRE DE SAVAŞ SEVİCİLİĞİNE DE KARŞIDIR

ELEKTRİKTE ZORAKİ PİYASA

ELEKTRİKTE ZORAKİ PİYASA

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri