MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

 


 
<< İlk <<  < Önceki <
  / 156  > Sonraki >  >> Son >>
 
 

Peru'da Serbest Yazılım 04.06.2002

    

Peru'da kamu kuruluşlarının serbest yazılım kullanmalarını öngören bir kanun tasarısı hazırlandı. Microsoft Peru, bu tasarıyı hazırlayan Dr. Villanueva'ya, tasarıya itiraz eden bir mektup yazmış. Dr. Villanueva'nın mektuba cevabı, bence, en iyi serbest yazılım aktivizm örneklerinden birisi.
Çeviren: Deniz Akkuş Kanca
akkus@alum.mit.edu

Gaziantep Şube Asansör Semineri 01.06.2002

    

20 Aralık 1995 tarih ve 22499 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Asansör Yönetmeliği her asansörün yılda en az bir defa yapının bağlı olduğu belediye tarafından kontrolünün yapılmasını veya yaptırılmasını öngörmektedir.

e-dergi 3. SAYI ÇIKTI!... 29.05.2002

    

EMO e-dergi 3. sayısı çıktı.

Bu sayının ana konusu "İletişim Teknolojileri"...

On Dokuz Mayıs Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyeleri, Prof Dr. Çingiz Efendiyev ve Yrd. Doç. Dr. İrfan Şenlik, Radyo iletişim sistemleri ve bunların normal çalışmasını zorlaştıran elektromanyetik uyumsuzluk konusunu anlatıyorlar.

TMMOB GENEL KURULU TOPLANIYOR 28.05.2002

    

Tmmob Genel Kurulu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi haberin devamında görebilirsiniz.

EMO Basın Merkezi'nden 28.05.2002

    

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 29 Mayıs 2002 Çarşamba günü (yarın) saat 11.00'de, son haftalarda tartışmaya açılan mevcut santrallarımızın çalışma durumları ve uygulanan enerji politikaları üzerine bir basın toplantısı düzenleyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanım 22.05.2002

    

18 Haziran 2001 tarihinde veto ederek TBMM Başkanlığına tekrar görüşülmek üzere geri gönderdiğiniz, ancak, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan Meclis'te tekrar kabul edilen RTÜK Yasası'nın, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle ANAYASA MAHKEMESİ'ne başvurduğunuzu öğrendik.

ELEKTRİK ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR KATALOĞU 2002 ÇIKIYOR 20.05.2002

    

Yüksek Tiraj, Etkin Dağıtım: 14.000 (ondörtbin adet) baskı; yurtiçinde ve yurtdışında (Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) EMO üyeleri ve sektöre etkin dağıtım.

OTOMATİK REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYONU VE KORUMA RÖLELERİ EĞİTİM SEMİNERİ 15.05.2002

    

Otomatik Reaktif Güç Kompanzasyonu ve Koruma Röleleri Eğitim Semineri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi heberin devamında görebilirsiniz.

Enerji Sorunu ve Mobil Santrallar 14.05.2002

    

17 Mayıs 2002 Cuma günü, ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezinde "Enerji Sorunu ve Mobil Sontrallar" konusunda, ODTÜ Çevre Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz GÖLTAŞ ve EMO Samsun Şube Başkanı Metin TELETAR konuşmacı olarak katılacaklardır.
Etkinlik saat 14:00 de başlayacaktır.

İzmir Asansör Fuarı 14.05.2002

    

16-19 Mayıs 2002 tarihleri arasında İzmir'de Asansör Fuarı düzenlenecektir. Fuar kapsamında Elektrik Muhendisleri Odası İzmir Şubesi'nin katkılari ile oluşturulan etkinlik programı asağıda sunulmuştur.

EMO YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI 13.05.2002

    

28 Nisan 2002 tarihinde yapılan seçimler sonucunda göreve gelen EMO 38. Dönem Yönetim Kurulu 04.05.2002 tarihinde yaptığı ilk Yönetim Kurulu toplantısında oybirliğiyle aldığı kararla aşağıda belirlenen şekilde görev bölümü yapmıştır.

TRT-1 RADYOSUNDA SÖYLEŞİ - EMO BİLİŞİM KOMİSYONU, E-DERGİ. 13.05.2002

    

22 Nisan 2002 tarihinde TRT-1 Radyosu, "İnternet Gezgini" Programı Canlı Yayını bant çözümü: A.ACARTÜRK- İnternet gezgini bölümünde konuğumuz elektrik mühendisleri odasınca nette yayınlanan elektronik dergisini anlatacak bunda Türkiye'de internetin önemini sunacak bize EMO bilişim komisyonu başkanı Ramazan PEKTAŞ, hoşgeldiniz.
A.ACARTÜRK - Ben hemen sohbetin başında özetledim aslında neler anlatacağımızı tabi bu kadar kısa geçecek bir konu değil öncelikle elektronik dergiden yayınlanan web de yayınlanan elektronik dergiden bahseder misiniz? 2. sayısı yayınlandı zannedersem çokta yeni, ne tür amaçlarla bu derginin yayınına başladınız ve hedef kitlenize ulaşmaya başladınız mı?

Linux ve Özgür Yazılım Şenliği 11.05.2002

    

16-19 Mayıs 2002 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde ilk "Linux ve Özgür Yazılım Şenliği" düzenlenecektir. Her yıl tekrarlanması hedeflenen şenlik dizisinde son kullanıcıya, KOBİ'lere, kamuya ve okullara yönelik etkinlikler ağırlıklı olacaktır.

Topraklama Semineri 11.05.2002

    

01 Haziran 2002 Cumartesi günü Prof. Dr. İsmail KAŞIKÇI tarafından " AG ve YG Tesislerinde Topraklama Yönetmeliğinin Uygulanması ve Getireceği Yeni Oluşumlar " Konulu Seminer verilecektir. TMMOB Binası Kat 1 de verilecek seminer saat 12 00 da başlayacaktır. Seminere katılmak isteyen üyelerimiz bize ulaşarak isimlerini yazdırabilirler.

TMMOB-EMO 38. OLAĞAN GENEL KURULU SEÇİM SONUÇLARI 29.04.2002

    

TMMOB-EMO Genel Merkez seçimleri 28 Nisan 2002 Pazar, Ankara EMO genel Merkez binasında gerçekleşmiştir. 38. Olağan Genel Kurul ertesi günü yapılan bu seçimlerin sonuçları ve delege dağılımları aşağıdaki gibidir;

M.Serhat ÖZYAR'ı kaybettik... 25.04.2002

    

1965-......

Şubemiz 1990-1992 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği yapmış olan Üyemiz M.Serhat ÖZYAR'ı kaybetmiş bulunuyoruz. Uzun süredir yoğun bakımda bulunan Özyar, tedavi gördüğü hastalıktan kurtulamadı.

26 Nisan 2002 cuma günü saat 10.00'da ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü önünde yapılacak törenin ardından Kocatepe Camiisinde öğle namazını takiben cenazesi Karşıyaka Mezarlığına kaldırılacaktır.

Ailesine, yakınlarına ve EMO camiasına başsağlığı diliyoruz.

Topraklama Semineri 24.04.2002

    

Şubemizce Meslekte Son Gelişmeler doğrultusunda bilginin paylaşımı ve aktarımına yönelik olarak "Topraklamalar Semineri" düzenlenecektir.

9-10-11 Mayıs 2002 tarihlerinde verilecek olan "IEC 60 364 ve AG ve YG Tesislerinde Topraklama Yönetmeliğinin Uygulaması ve Getireceği Yeni Oluşumlar" Seminerini, yurtdışında ve ülkemizde önemli çalışmaları bulunan Almanya Mannheim Üniversitesinden gelecek olan değerli meslektaşımız Sayın Prof. Dr. İsmail KAŞIKÇI sunacaktır.

Genel Kurul Öncesi EMO Başkanı Ali Yiğit ile Konuştuk;"Mühendisler 1950'li yıllardan beri, rant ilişkileri nedeniyle karar mekanizmalarının dışına itiliyor"* 09.04.2002

    

Elektrik Mühendisleri Odası geçtiğimiz Ocak ayında başlayan kongreler dönemini yaşıyor. Süreç, Türkiye genelindeki EMO şube genel kurullarını Şubat'ta da sürdürdükten sonra Mart ayında yapılacak Merkez Genel Kurulu ile tamamlanacak. EMO Türkiye'de çeşitli ünvanlarla anılan ama ağırlıklı olarak elektrik disiplininde eğitim almış tüm mühendislerin örgütü. Batı ülkelerindeki benzerlerine oranla yetkileri ve olanakları sınırlı olan, yönetim kurullarında mühendislerin fahri görev yaptığı EMO,bazı kesimlerce aşırı siyaset yapmak savıyla eleştiriliyor. Örgütsel özellikleri, yaptıkları ve yapamadıkları çalışmalar, izledikleri politikalar ve bu politikaların gerekçelerine ilişkin merak edilen her türlü konuyu ve yöneltilen eleştirileri EMO başkanı Ali Yiğit'le masaya yatırdık. Yayın Yönetmenimiz Ersin Kaya'nın sorularına Yiğit ilgiyle okuyacağınızı umduğumuz yanıtlar verdi.

Elektrik Mühendisleri Odası'nı tanıtır mısınız?
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Anayasa'nın 135. maddesinde tanımlanan kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Tüm birliklerde olduğu gibi Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) de özel yasayla kurulmuştur. EMO, TMMOB'ye bağlı 23 odadan birisidir. EMO'nun Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İçel, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Samsun ve Trabzon'da şubeleri ve 104 il ve ilçede temsilcilikleri ya da mesleki denetim büroları vardır. EMO Tüzük'ünün 5. maddesi 5.02. bendinde EMO'nun amacı: 'Kamunun ve ülkenin çıkarlarının sağlanmasında, yurdun doğal kaynaklarının bulunmasında, korunmasında ve işletilmesinde, tarımsal ve sınai üretimin artırılmasında, ülkenin sanatsal ve teknolojik kalkınmasında, çevrenin korunmasında gerekli gördüğü tüm girişim ve etkinliklerde bulunmak' şeklinde tanımlanmaktadır.

Bilim ve Teknolojide Devrimler Yaratan Bir Olay: ELEKTRİK (I. BÖLÜM)* 09.04.2002

    

Özet
Tarih boyunca elektrik ve magnetik olaylara ilişkin yapılan gözlemler ve buluşlar 19. yüzyılda yepyeni bir teknolojinin doğmasına yol açtı. Bu teknolojinin doğmasında elektrik ve magnetizma arasındaki ilişkilerin açığa çıkmasını sağlayacak bir bilgi birikimine erişilmiş olmanın yanısıra kapitalist gelişmenin neden olduğu itici güç de önemli bir rol oynamıştır. 19. yüzyılda daha çok bireysel atılımlar aracılığı ile gerçekleşen bilimsel ve teknolojik buluşlar 20. yüzyılda yerlerini kollektif çabaların ürünü olarak ortaya çıkan birçok etkin ve yaygın bilim ve teknoloji dallarına bırakmıştır.
Bu yazıda elektriğin tarihsel gelişimi -19. yüzyıldaki teknolojik patlamaya daha geniş bir yer vererek- sunulmakta ve bilimsel ve teknolojik buluşlara yol açan nesnel nedenlerin üzerinde özellikle durulmaya çalışılmaktadır.

Giriş
Bilim ve teknoloji yüzyıllar boyunca kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı bir biçimde gelişerek bugünkü yerine ulaşmıştır. Bu gelişme süreci içinde 20. yüzyıl, özellikle 20. yüzyılın yaşamakta olduğumuz ikinci yarısı, ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu ayrıcalık bilim ve teknolojideki çağdaş gelişmelerin, önceki yüzyıllar ile karşılaştırıldığında, en iç içe ve en yaygın bir biçimde yer almasından doğmaktadır. Bu görüşü yeryüzünde yaşamış veya yaşamakta olan tüm bilim adamlarının %90'ının bugün yaşamakta olduğunu söyleyerek kanıtlamak olasıdır. 20. yüzyıla bu özelliği veren nedenleri incelersek kaldırdığımız her taşın altında elektrik diye adlandırdığımız olayın yer aldığını görürüz.

Bayındırlık Bakanlığı 2002 Yılı Birim Fiyat Kitabı Çıktı 09.04.2002

    

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 2002 yılı İnşaat ve Tesisat Birim Fiyat Kitabını yayınladı. Elektrikle ilgili kalemlerde ortalama %60 zam yapıldığı gözlenmektedir. Bu yıl yayınlanan Birim Fiyat Kitabına oldukça fazla sayıda yeni malzemenin girmesi önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ayrıca TEDAŞ 2002 Yılı Birim fiyatlarının da hazır olduğu, onaya gönderildiği söylenmektedir.
(EMO Ankara Şubesi, 04.04.2002)

 


YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

ACI KAYBIMIZ: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU VEFAT ETTİ

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

NKP: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI`NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ (SOL.ORG.TR)

‘AZERBEYCAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ METSAMOR NÜKLEER SANTRALİ TÜRKİYE’YE 16 KM UZAKLIKTA’ (YESİLGAZETE.ORG)

NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI KAYNAK: NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI (ENERJİGUNLUGU.NET)

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, UNUTTURMAYACAĞIZ!

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, NÜKLEER SİLAHLANMAYA HAYIR! (SİYASİHABER4.ORG)

MUTLU BAYRAMLAR…

Sayfayı Yazdır



 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18



Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.