MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 TRABZON ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ARTVİN   GİRESUN   GÜMÜŞHANE   KARS   RİZE   TRABZON   BAYBURT   ARDAHAN   IĞDIR 
 

 
ŞUBE BÜLTENİ
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI 2011
 
	

ELEKTRİK TESİSLERİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ VE UYGULAMA ESASLAR
 

EMO Trabzon Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2015.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

30 HAZİRAN 2004 TARİHİNDE TRABZON TEDAŞ MÜESSESE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEKİ YÖNETİCİ KADROLARINA YAPILAN ATAMALAR HAKKINDA BİR BASIN AÇIKLAMASI VERİLDİ.


BASIN AÇIKLAMASI

Her dönemde olduğu gibi günümüzde de meslektaşlarımızın tayinleri ve atamaları devam etmektedir. Elektrik Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi olarak üyelerimizin keyfi kararlarla görevden alınmasına ve her türlü haksız muameleyle karşılaşmasına karşı çıktık. Meslektaşlarımızın isteği halinde ve terfi yönündeki tayinlerin, liyakate bağlı yükselmelerin destekçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ancak aileleri parçalayan, toplumda, meslektaşlarımızın yaşamında ve mesleki onurumuzda onarılmaz yaralar açan tenzili rütbe yönündeki tayinlere karşı olduk, olmaya devam edeceğiz. Yapılan atamalarda mesleki onura saygı gösterilmesini talep etmek en doğal hakkımızdır.

            Gelen siyasi iktidarların mevcut görevdeki bürokratları mağdur etmeden kendi kadroları ile çalışma istekleri anlayışla karşılanabilir ancak atama yaparken meslek alanlarına ve branşlara, eğitime, bilime saygı göstermelidirler. Örneğin bir hastaneye “Başhekim” diye bir  “Elektrik Mühendisi”, bir Defterdarlığa “Defterdar” olarak  bir “Kimyager” atamaları ne kadar mantıksızsa o  mesleklere de saygısızlıktır.

            Son günlerde Şubemiz kapsamında bulunan illerdeki TEDAŞ Müessese Müdürlüklerinden bazılarında atanmış olan mühendis dahi olmayan  teknik yöneticiler bu görevlerini sürdürürken  Müessese Teknik Müdür Yardımcılıklarının  bazılarına benzeri uygulamaların devam ettirilerek Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik Mühendislerinin bilgi, deneyim, yetki ve sorumluluk sahasına giren kadrolara bu mühendislik alanları dışından farklı meslek mensuplarının atanması bu açıdan çok dikkat ve tepki çekicidir.

            30/11/2000 tarih ve 24246 sayılı “Resmi Gazete”’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği” 60. Maddesine göre Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışmalar ancak “Elektrik Mühendisleri” yetki ve sorumluluğunda olabilir. Bu bağlamda “Elektrik Mühendislerinin” olması gereken Müdür, Müdür Yardımcılığı (Teknik), Şube Müdürlüğü(Teknik) kadrolarına farklı branşlardan Mühendislerin hatta Mühendis olmayanların atanmasının amacını anlamak mümkün değildir. Bu atamalar “Elektrik Mühendisleri Odası Üyelerinin” mesleki onurunu rencide edici, tamamıyla siyasi  atamalardır ve meslektaşlarımız arasında infial yaratmaktadırlar. Acaba siyasi irade atayacak işin ehli “Elektrik Mühendisleri” bulamamışlar mıdır. Yoksa bu atanmalarda kamuoyunun bilmediği başka şeyler mi vardır. Geçmişte elektrik  enerjisi  üretimi, iletimi ve dağıtımı yapan (TEAŞ,TEDAŞ) gibi kurumlara Avukat, Öğretmen, İdareci v.b. meslekle alakasız branşlardan Genel Müdür ve yönetici atamaları yapılmış, sonucunda yolsuzluk (Beyaz Enerji vb.)  davaları ortaya çıkmıştır. Bu kurumlar büyüme, gelişme ve kalkınma hamlelerini meslekle ilgili meslektaşlarımızın yöneticiliği dönemlerinde yapmışlardır.

            Siyasiler atama yaparken adama göre iş değil işe göre adam bulmalıdırlar. Emanet ehline verilmelidir. Kimsenin şahsıyla, onuruyla, mesleğiyle alakalı kişisel sorunumuz yoktur ama mesleki onurumuzla oynanmaya kalkılmamalıdır. Böyle bir teşebbüsün cevabını “EMO Trabzon Şubesi Camiası” en ağır bir biçimde verir. Her mesleğe ve çalışma alanına saygılıyız. Başka meslek ve çalışma alanı mensupları da “Elektrik Mühendisleri Odası Mensuplarının” mesleklerine ve meslek alanlarına saygılı olmalı, çalışma sahalarında faaliyet gösterme hakkını kendilerinde görmemelidirler. Siyasetçilerde atama yapacakları zaman nereye ne atayacaklarını iyi araştırmalı, bu hususlara dikkat  etmelidirler.30.06.2004

            Tüm kamuoyuna saygılarımızla                                                                                        

          

   M. Yılmaz ODABAŞ

                                                                          EMO Trabzon  Şubesi  Başkanı


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 9008


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.