MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 TRABZON ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ARTVİN   GİRESUN   GÜMÜŞHANE   KARS   RİZE   TRABZON   BAYBURT   ARDAHAN   IĞDIR 
 

 
ŞUBE BÜLTENİ
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI 2011
 
	

ELEKTRİK TESİSLERİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ VE UYGULAMA ESASLAR
 

EMO Trabzon Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2015.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

16 ŞUBAT 2005 TARİHİNDE ŞUBE BİNAMIZDA EMEK PLATFORMU ÜYELERİ İLE BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ VE TOPLUMDA ADALETİN YERİNE GETİRİLMESİ VE EŞİTLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN HÜKÜMETE UYARIDA BULUNAN BİR BASIN AÇIKLAMASI VERİLDİ


BASIN AÇIKLAMASI

İNSANCA YAŞANACAK BİR TÜRKİYE İÇİN HALKIMIZA ÇAĞRI

 

                        Hayatımızı kolaylaştırmak,geliştirmek,yaşanır kılmak amacıyla oluşturulan kurumların mağduru haline geldik.Emeklilik, yaşlılığımızın bir güvencesi olmaktan çıktı.Emeklilik ücretleri yetersiz.Maaş kuyruklarında ömür tüketiyoruz.Yaşlılıkta dahi çalışmak zorunda kalıyoruz.

                        Sağlık kuruluşlarında,poliklinik önlerinde,kuyruklarda daha da hastalanıyoruz.Ameliyatlar için aylar sonrasına randevular veriliyor.Sosyal güvencemiz olmasına rağmen ek para ödemelerine maruz bırakılıyoruz.Sosyal güvencesi olmayanlar büyük bir çaresizliği yaşıyorlar.SSK hastanelerinin devri ile sanki sağlık hizmetlerinin düzeleceği imajı verilmek isteniyor.Oysa gerçekte planlanan, sağlık tesislerinin yerel yönetimlere devri ile sağlık hizmetlerinin paralı hale getirilmesidir.

                        Okullarda kayıt için,okulun yakacağı,temizliği vb.için paralar vermek zorunda kalıyoruz.Okul sayıları yetersiz.Sınıflar kalabalık.Öğretmen sayısı yetersiz.Üniversiteler paralı hale getirilmiş,yoksul yetenekli çocukların  okumaları gün geçtikçe imkansız hale geliyor.

                        Pahalı girdiyle ürettiğimizi ucuza satıp gıdaları pahalı tüketiyoruz.Ertesi yıl tarlamızı ekemez duruma düşüyoruz.Köy Hizmetleri Genel Müd.’nün kapatılması ile kırsal ve tarımsal altyapı hizmetlerinin daha hızlı sunulacağı imajı veriliyor.Oysa gerçekte planlanan Köy Hizmetlerinin yerel yönetimlere devri ile yol, içme suyu ,sulama arazi tapulaştırma gibi hizmetlerin paralı götürülür hale getirilmesi,topraklarımızın sahipsiz bırakılmasıdır.

                        Yoksulluk, İşşizlik, kaçak işçilik giderek yaygınlaşmakta,asgari ücret beslenmeye dahi yetmemektedir.Telefon,elektrik su vb temel ihtiyaçların faturaları maaşın büyük bir bölümünü götürüyor.Tüm bu olumsuzlukları kabul etmek zorunda değiliz.

                        Bu bozuk düzen değişmelidir.Sosyal güvenlik,sağlık,eğitim,altyapı başta olmak üzere kamusal hizmetler tepeden tırnağa halkın yararı doğrultusunda yeniden yapılandırılmalıdır.

Emeklilik sistemi çalışamayacak yaşa gelen insanlarımızın gelecek güvencesi haline getirilmeli,

Sağlık hizmeti doğumdan ölüme kadar herkesin anında ve para ödemeden eşit olarak yararlanabileceği bir sisteme dönüştürülmeli.

                        Eğitim tüm yurttaşlara açık,eşit ve ücretsiz hale getirilmeli.

                        Ulaşım, haberleşme,enerji,tarım ve ülkenin yerüstü ve yer altı kaynakları vb geniş toplum kesimlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

                        Kısaca toplumsal zenginlikler ve toplumsal hizmetler yeni bir kamusal anlayışla tüm yurttaşların kolaylıkla erişebileceği konumda olmalıdır.

                        Toplumda adaletin yerine getirilmesi ve eşitliğin sağlanmasında sosyal hukuk devletine ihtiyaç vardır.Sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere tüm kamusal hizmetler temel insan haklarının karşılanmasına yöneliktir.Sosyal devletin de bu hakları garanti altına alması yükümlülüğü ve sorumluluğu vardır.Bunun için yurttaştan vergi toplanmaktadır.Yurttaşlardan vergi olarak aldıklarını yine yurttaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmak durumundadır.Şimdiye kadar bunu layıkıyla yapamayan hükümetler bunun yapılamayacağı gerekçesiyle tamamen üstünden atmaktadır.Böylelikle temel insani ve toplumsal ihtiyaçları ticarete dönüştürerek şirketlere kar kaynağı haline getirmektedir.

                        AKP Hükümeti de IMF ve Dünya Bankası programlarını “reform” adı altında kararlılıkla yürütüyor.Başta asgari ücretle çalışanlar, işşizler,emekliler,esnaf ve çiftçiler olmak üzere yoksul toplum toplum kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olan sağlık,eğitim sosyal güvenlik kuruluşlarının vb yetersizliği ve vatandaşın mağduriyeti kullanılarak;kazanılmış yetersiz haklarımız da elimizden alınarak,bizlerin bizlerin daha da mağdur edileceğimiz düzenlemeler yapılmaktadır.

                        Örnek vermek gerekirse;

                        Emeklilik yasası ile 9000 iş günü prim 25 yıl kesintisiz çalışma ,emeklilik ücretinin yarıya düşürülmesi,emeklilik yaşının da 70’e çıkarılması istenmektedir.Herkesin sosyal güvenliği olacak söylemiyle sadece bazı hastalıklar sigorta kapsamına alınacaktır.

                        Kanser, şeker,kalp hastalıkları ve bazı ameliyatlar için ödeme yapılmayacaktır.Yani parası olmayana yaşama hakkı tanınmayacaktır.Ayrıca,bugün sadece ilaç alırken ödenen %20’lik katkı payı,artık muayene olurken,tetkik ve analizlerde de ödenecektir.Üstelik bu pay %20 değil %50 olarak ödenecektir.

AKP Hükümetinin çıkardığı ve çıkarmayı  düşündüğü yasalar olan:

v      Genel Sağlık Sigortası;Paran kadar sağlık sigortası

v      Emeklilik Yasası;Mezarda emeklilik

v      Aile Hekimliği;Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetlerinin paralı hale getirilmesi

v      Temel Sağlık Yasası;Hastanın müşteri,hastanenin sağlık işletmesine dönüştürülmesi

v      Kamu Yönetimi Yasası;İş güvencesiz,performansa göre sözleşmeli çalışma

v      Yerel Yönetim Yasaları;Yerelleşerek hizmetlerin özelleştirilmesi ile tam bir sosyal-ekonomik yıkım yapılmaktadır.

 

                        AKP Hükümetinin tüm bu yıkım politikalarına karşı halkın temel ihtiyaçlarının herkese adil,eşit,ulaşılabilir,ücretsiz olmasını ve gereksinimi kadar kamu  hizmeti talep ediyoruz.Güvenli bir gelecek ve “İnsanca Yaşanacak Bir Türkiye İçin” Emek Platformu olarak mücadelemiz sürecektir.Saygılarımızla...


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 3133


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.