MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 TRABZON ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ARTVİN   GİRESUN   GÜMÜŞHANE   KARS   RİZE   TRABZON   BAYBURT   ARDAHAN   IĞDIR 
 

 
ŞUBE BÜLTENİ
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI 2011
 
	

ELEKTRİK TESİSLERİ GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ VE UYGULAMA ESASLAR
 

EMO Trabzon Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2015.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK ZAMMINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 
EMO Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu tarafından elektrik zammına ilişkin hazırlanan basın bildirisi ektedir.
 

  

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI


     Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)‘nın onayı ile 1 Ekim 2011‘den geçerli olmak üzere yürürlüğe giren yeni elektrik tarifesiyle kamu yararına uygulanan tüm sübvansiyonlara son verildi.

     Elektrik Mühendisleri Odası‘nın açıklanan tarife üzerinden yaptığı inceleme sonucunda, resmi okullar, resmi yurtlar, resmi kurslar, resmi üniversite, resmi yüksekokul, resmi sağlık kuruluşları, spor tesisleri, müzeler, vakıflar, dernekler, hayır kurumları kültür balıkçılığı ve kümes hayvanları çiftlikleri için uygulanan tarifede; kalkınmada öncelikli illerde meskenler için uygulanan tarifede; içme ve kullanma suyu ile tarımsal amaçlı soğuk hava depoları tarifesindeki kamu yararına sübvansiyonlar ortadan kaldırıldı. Elektrik tarifesinde Diğer 1 grubunda yer alan resmi okul, hastane, sosyal ve kültürel alanlar, dernek ve vakıflar için uygulanan tarifeye yapılan yüzde 18.92 oranındaki zam ile konutlara yapılan yüzde 9.58‘lik zammın neredeyse 2 katı zam yapıldı.

     Kalkınmada öncelikli iller kapsamında yer alan geri kalmış illerdeki konutlara uygulanan sübvansiyon da yüzde 18.21 zam yapılarak, tamamen kaldırıldı. Böylece kalkınmada öncelikli illerdeki meskenler de diğer meskenlerle aynı tarifeden elektrik kullanmak zorunda kalacaklar.

     Yeni tarifenin diğer görünmeyen yüzünü ise sokak aydınlatmasına yapılan zamlar oluşturuyor. Vatandaşların, elektrik faturası aracılığıyla ödediği yüzde 5‘lik Belediye Tüketim Vergisi‘ne rağmen, dağıtım özelleştirmeleri için aydınlatma bedelinin yükü Hazine‘ye yıkılmıştı. Böylece dağıtım şirketlerinin belediyelerden tahsilatla uğraşmamaları, Hazine üzerinden garantili tahsilat yapmaları sağlanırken, vatandaş ise Elektrik Tüketim Vergisi yanında ödediği genel vergiler aracılığıyla Hazine üzerinden mükerrer ödeme yapmaya mahkum kılınmıştı. Hazine‘nin aydınlatma bedellerini üstlenmesiyle birlikte Hazine‘den şirketlere yapılan aktarımlar da giderek arttı. Bu artışın da yeterli görülmediği son tarifeye yapılan zamdan anlaşılıyor.

    Dört kişilik bir ailenin en asgari düzeyde yaşam standardı esas alınarak, 230 kW/saatlik aylık tüketim göz önünde bulundurulduğunda, faturalarının Eylül 2011‘e göre Ekim 2011‘de 6 TL artarak  68.70 TL‘ye yükseldiği görülmektedir.

     Her ülke vatandaşının asgari geçim şartlarında hayatını ikame etmesini arzular. Ülkemizde Temmuz ayı itibarıyla  16 yaşından büyükler için aylık asgari ücret 837.00 TL iken 16 yaşından küçükler için 715.50 TL olarak belirlenmiştir.  Ülkemizde uygulanan asgari ücret politikalarıyla vatandaşın asgari geçim koşullarında yaşam standartlarındaki yorumu kamuoyunun değerlendirmesine bırakıyoruz. Ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya genelinde meydana gelen her ekonomik çalkantı da ülkenin gelirlerini artıracak yeni politikalar geliştirmek yerine, bu gelirlerin en kolay yoldan elde edilebileceği A‘dan Z‘ye her şeye zam yaparak ekonomisi zaten kötü olan halk hedef alınmaktadır. Ne acıdır ki açıklanan bu zam oranları resmi enflasyon rakamlarının çok üzerinde olmaktadır. Oysa ki memur maaş artışları ve asgari ücret belirleme çalışmaları esnasında nedense %2 veya 3‘lerin üzerine çıkamayanlar en küçük ekonomik sarsıntıda %10-15 oranlarında zam yapmaktan çekinmemektedirler.

     Toplumun huzur ve refahı için temel üretim ve tüketim maddelerini etkileyen elektrik ve akaryakıt gibi ürünlere yapılacak zamlarda toplumun asgari geçim standartları göz önüne alınarak hareket edilmesi konusunda daha hassas davranılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki huzur ve refah içerisinde yaşayan bir toplum devleti ile daha barışıktır.

      Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

 

      EMO Trabzon Şube Yönetim Kurulu a,

      Doç. Dr. Hasan KARAL

 

Dosyalar

(34 KB)


Çok Okunanlar


GÜNCEL MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ BİLGİLENDİRME

GÜNCEL MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ BİLGİLENDİRME

Okunma Sayısı: 1277


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.