MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK ZAMMI MUTLU ETTİ! (FERUDUN ÖZGÜNSÜR- ANTALYA EKONOMİ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla mutlu olduk.

Aslında zamların tam zamanında yapıldığı bir gerçek.

Nasıl olsa devleti yönetenler elektrikfaturası ödemiyorlar. Doğalgaz faturası da. Onların tüm giderleri devlet tarafından karşılanıyor.

Bu durum milletvekillerini de fazla ilgilendirmiyor, çünkü, onların aldıkları yüksek maaşlarında zamlar küçük rakamlar oluşturuyorlar.

Dikkat ettim bir tek Antalya Milletvekili zamlara sesini çıkartmadı. İktidar partisi milletvekillerinin böyle bir şansı yok ama en azından muhalefet milletvekilleri tepkilerinin göstermelikte olsa dile getirebilirlerdi.

Elektrik zammı tam zamanında yapıldı dedim. Çünkü, klima kullanımı patladı. Sıcaklar yakıp kavurmaya başladı. Evlerde, işyerlerinde klima kullanmadan yaşamak mümkün değil.

Elektrik hayatımızın her alanında var. Her aşaması nda var. Elektriksiz yaşamak, elektriksiz üretim yapmak mümkün değil. Evlerde %9, ticarethanelerde ise bu zam %14. Bu da üretim yapanların elektrik masraflarını üretimlerine ekleyecek anlamına geliyor.

EMO biraçıklama yapmış.

"1 Ağustos‘tan itibaren geçerli olan bu zamla birlikte konut kullanıcıları Aralık 2017‘de 33.18 kuruşa aldıkları 1 kilovat saat elektrik için 40.46 kuruş ödemek zorunda kalacaklar. Böylece 230 kilovat saatlik asgari tüketim için 4 kişilik bir ailenin aylık ödemesi gereken elektrik faturası da 94.75 liradan yüzde 22 artışla 115.62 kuruşa çıktı" demiş.

Ama evlerde ortalama elektrikfaturası en az 200 TL geliyor. 300 TI‘nin üzerinde elektrik faturası gelen milyonlarca ev var.

Aylık 230 kilovat saat elektrik tüketen bir vatandaşa zam yaklaşık 20 TL olarak yansırken, 450 kw elektrik harcayan vatandaşa zam yansıması 40 lira olacak.

Sadeleştirilmiş ve gizlenmiş kalemlerin bulunduğu faturalardan bazı giderleri aktarayım.

Toplam 216 TL‘lik elektirk faturası gelen vatandaş enerji bedeli için 114 lira 65 kuruş ödeyecek. Dağıtım bedeli için de 59 lira 29 kuruş, Enerji Fonu‘na da 1 lira 15 kuruş, devlet televizyonu olan TRT‘ye de 2 lira 29 kuruş ve son olarak BTV‘ye de 5 lira 73 kuruş ödeyecek.

Akaryakıt zammının da eli kulağında. Bugün yarın okkalı bir akaryakıt zammı gelirse kimse şaşırmasın. Seçim döneminde bu zamlar farklı uygulamalarla vatandaşa yansıtılmadı.

Akaryakıtı da zam kapıda.

Bu da bir çok zammın zincirleme gelmesine neden olacak.

Yeni sistemle doktor emeklilerine yapılacak kıyak maaş artışının da kaynağı bulunmuş oldu. Vatandaştan al, emekli doktora ver.

Haklarını yemeyelim. Asgari ücretle çalışan ve emekli olan vatandaşa da yüklü zamlar yapıldı, ortalam 150 TL. Bu onlara ömür boyu yeter de artar. Çünkü, ülkemizde hiç bir üründe fiyat artışı yaşanmıyor. En fazla yıllık zam oranları %1-2 olduğu için asgari üretli emekliye yapılan zam değerini kaybetmez.

(Antalya Ekonomi; 04.08.2018)FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

18.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO MİSEM ONLİNE EĞİTİMLERİ

EMO REAKTİF BEDEL UYGULAMASIYLA İLGİLİ EPDK’YA BAŞVURDU

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

EMİN KORAMAZ’DAN ÜYELERİMİZE SESLENİŞ

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

TARİHİMİZDEN VE DOĞAMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Okunma Sayısı: 23


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.