MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

10 EKİM KATLİAMININ 3. YILINDA YİTİRDİKLERİMİZİ ANDIK 
10 Ekim Ankara Katliamı’nın 3. yıldönümünde, TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 EKİM Barış ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla, saldırının gerçekleştiği Ankara Tren Garı önünde yaşamını yitirenler için anma töreni düzenlendi. Emek, barış, demokrasi bileşenleri adına yapılan ortak açıklamada, “Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız” denildi.
 

 

 

Ankara Tren Garı önünde 103 kişinin hayatını kaybettiği, 500`ü aşkın kişinin de yaralandığı 10 Ekim Katliamının 3. yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören için sabah saatlerinden itibaren alanda toplanmalar başladı. Önceki yıllarda anmalara izin vermeyerek saldıran polis, bu yıl da alanda toplananlara müdahale etti ve çeşitli engeller çıkardı. Ankara Garı‘na giden yolları kapatan polis, önce sadece katliamda yakınlarını yitiren ve yaralananların alana girişine izin verileceğini söyledi. Benzer bir engelleme gazetecilere de uygulanarak sarı basın kartı şart koşulmak istendi. Alanda toplananlar ise ayrım yapılmaksızın herkesin törene alınması için direndi. Opera Köprüsü`nün üzerindeki polis noktasında onlarca insan polis saldırısına maruz kaldı. Tepkilerin ardından, "Girişler diğer kapıdan" denilerek kapı kapı dolaştırılan destekçiler, dört farklı polis aramasının ardından alana girebildi.

Alana çakmak, şarj aleti, power bank, kalem hatta sırt çantaları dahi alınmazken, katılımcılar polise "Katliam günü neredeydiniz?" tepkisi gösterdi. 

Anma töreni, patlamanın yaşandığı saat 10.04`te saygı duruşu ile başladı. TMMOB, DİSK, KESK, TTB, 10 Ekim Der, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve siyasi parti temsilcileri katliamın yaşandığı alana karanfil bıraktı.

Yaşamını yitirenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu "Katilleri Tanıyoruz! Unutturmayacağız" yazan pankartı taşıyan kitle, "Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek" sloganını attı. Anmada TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanları Aysun Gezen, Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP ve HDP`den çok sayıda milletvekili yer aldı. Törene EMO Yönetim Kurulu Yazmanı İbrahim Saral ve Yönetim Kurulu Üyesi Cansel Aslan katıldı.

Yüzlerce kişinin yer aldığı anmada emek, barış, demokrasi bileşenleri adına ortak açıklamayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu. Açıklamada, şöyle denildi:

"Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız."

İstanbul`da 10 Ekim Anması

10 Ekim nedeniyle İstanbul Kadıköy Beşiktaş İskelesi`nde saat 19.30`da basın açıklaması gerçekleştirildi. TMMOB İstanbul İKK`nın da bileşenleri arasında olduğu İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu`nun çağrısıyla içlerinde EMO üye ve yöneticilerinin de yer aldığı yüzlerce insan Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde bir araya geldi. Tek tek bütün kayıpların adının okunmasına karşılık katılımcılar "Yaşıyor" diye yanıt verdiler.

KESK Dönem Sözcüsü Zeliha Baksi tarafından okunan ortak basın açıklamasında şu görüşler dile getirildi:

"Ne yapılırsa yapılsın katliamda ölen arkadaşlarımızı, evlatlarımızı, yakınlarımızı unutmayacağız. Onların gururla taşıdıkları bayraklar yerde kalmayacak. Her barış talebimizde, her özgürlük istediğimizde, her demokrasi çağrımızda onların onurlu yüzleri yanı başımızda olacak; eylemlerimizde yaşamaya devam edecek. Hesabını soracağız."

Anma törenine EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Turgut, EMO Denetleme Kurulu Başkanı Giyasi Güngör, EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy, Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özoğuz ve Yedek Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Karaçay katıldı.

 YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

NKP: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI`NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ (SOL.ORG.TR)

‘AZERBEYCAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ METSAMOR NÜKLEER SANTRALİ TÜRKİYE’YE 16 KM UZAKLIKTA’ (YESİLGAZETE.ORG)

NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI KAYNAK: NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI (ENERJİGUNLUGU.NET)

TEOMAN ÖZTÜRK`Ü ANIYORUZ

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, UNUTTURMAYACAĞIZ!

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, NÜKLEER SİLAHLANMAYA HAYIR! (SİYASİHABER4.ORG)

VATANDAŞA İNDİRİM YOK! (KAAN ALİŞAN-HABER EKSPRES)

Okunma Sayısı: 78


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.