MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇÖZÜMLER VE ÖNLEMLER 
Enerji verimliği ve enerji yönetimi, küresel iklim değişikliği ile mücadele, uluslararası sözleşmeler ve tüketici bilinci konuları Ankara’da düzenlenen panelde masaya yatırıldı. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Kübülay Özbek’in oturum başkanlığı yaptığı etkinlikte, Türkiye’nin enerji alanındaki dışa bağımlılığı ve son dönemde yapılan zamlar da eleştirilerek, sorunların çözümü noktasında kamu politikalarının dönüşmesinin önemine işaret edildi.
 

 

Tüketici Hakları Derneği ve Edremit Belediyesi`nce yürütülen "Şehirlerde CO2 Salımının Azaltılması Amacıyla Tüketicilerin Enerji Kullanımı Konusundaki Bilinci ve Sorumluluğu" Projesi Kapanış Paneli, 25 Ekim 2018 tarihinde Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Konferans Salonu`nda gerçekleştirildi. Panelin "Küresel İklim Değişikliğine Karşı Çözümler ve Önlemler" başlıklı 2. Oturumunu EMO Yönetim Kurulu Üyesi Kübülay Özbek yönetti.

Özbek, oturumun açılışında yaptığı konuşmada, son dönemde kur artışı, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarında, "bireylerin yaşam hakkını ihlal eder derecede anormal" fiyat artışları yapıldığını kaydetti. Enerji kullanımının bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Özbek, "İnsanlar kaliteli ve kesintisiz enerjiye ulaşmak ve kullanmak zorundadır. Çünkü yaşadığımız kültürel ortamda enerji insan için vazgeçilmez bir üründür. Bunun için bir kez daha diyoruz ki, elektrik enerjisi kaliteli olmak kaydıyla konutlarda 275 kWs diye hesapladığımız bir orana kadar ücretsiz sunulmalı" diye konuştu.

İlk panelist Elektrik Mühendisi Arif Künar, enerji alanındaki dışa bağımlılık sorununa dikkat çekerek, "Enerjimizi korumamız, tasarruf etmemiz, etkin kullanmamız ve aynı enerjiyi kullanarak daha fazla şey yapmayı öğrenmemiz gerekiyor. Türkiye enerji verimliliği konusunda dünyada hem en az enerji tüketen, hem de en yoğun enerji kullanan bir ülke. Aynı işi başkalarının yaptığından 3-4 kat fazla enerji kullanarak yapabiliyoruz" bilgisini verdi.

Harcanan enerjinin üçte biri, hatta kimi zaman yarısının boşa kullanıldığını, ciddi bir savurganlık olduğunu anlatan Künar, Türkiye`nin sanayileşmeden yani üretmeden, hızla tüketime doğru gittiğini söyledi. Künar, "Mevcut tüketimi kontrol edip, yönetip, azaltıp, tasarruflu hale getirebilirsek şu anki çıkmazdan bir miktar kurtulabiliriz. Önceliğimiz enerji verimliliği ve enerji yönetimi" diye konuştu.

Doç. Dr. Çetin Gürsu, iklim değişikliğinin önlenmesi için dünyadaki fosil enerji sistemlerinden vazgeçilmesi ve güneş sistemlerine geçilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye`de güneş çağının başlatılması için herkesin iktidarlara baskı yapmasını isteyen Gürsu, "Üretmezseniz Türkiye bir adım ileriye gitmez" dedi.

Kentlerdeki kirliliğin hastalıkları çoğalttığına ve ölümleri çabuklaştırdığına işaret eden Gürsu, "Hasta kentlerden temiz kentlere geçmenin tek yolu güneşkentlerdir. Modern mimariden güneş mimarisine geçmemiz lazım. Güneş mimarisinin milyonlarca örneği var Anadolu`da, atalarımız geliştirmiş. Yerli enerji üretmek istiyorsak tek çaremiz güneştir. Yoksa sürekli dışarıya para öderiz" diye konuştu.

Avukat Fevzi Özlüer, Kyoto Protokolü`nün başarısızlıkla sonuçlanmasının en önemli nedenlerinden birinin, kapitalist ekonominin ihtiyaçları ile sözleşmenin getirdiği önlemlerin birbiriyle uyuşmaması olduğunu kaydetti. Siyasal olarak eşitsizliğe dayalı bir toplumsal sistemde iklim değişikliğine çözüm bulmanın olanaksızlığına dikkat çeken Özlüer, "Türkiye hem gelişmiş ülke olup hem de iklim değişikliği ile mücadele edemeyeceği varsayımına dayalı bir strateji yürütüyor. Bu stratejinin sonuna geldik. Çünkü Türkiye`nin iklim değişikliğinden kaynaklı kentlerde yaşadığı sorunlar giderek arttı ve ekonomik-sosyal maliyetleri önlenemez hale geldi" dedi.

Yenilenebilir enerjiye yönelik kamu politikalarının önemine işaret eden Özlüer, "Doğayı bir enerji hammaddesi haline getirerek elde edilecek karın peşindeyiz. Farkındalık kamu politikalarında oluşmuş değil. Bu farkındalık içselleştiği ölçüde toplumsal zenginliğin artacağını göreceğiz. Bunun için kamu politikalarını düzenli olarak izlemek, baskı mekanizması geliştirmek ve kamu politikalarını dönüştürmekten başka çare yok" diye konuştu.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ergün Kılıç da iklim değişikliğinin bir sistem sorunu olduğunu, bu sorunun ancak üreticiler, tüketiciler ve kamu otoritesinin elbirliğiyle çözülebileceğini belirtti. Sanayileşme ile gelen hızlı üretim ve arz fazlalığının, bireyleri ihtiyaçları olmayan ürünlere yönelttiğini ve çevrenin kirlenmesine neden olduğunu anlatan Kılıç, şunları söyledi:

"İthalatın tamamen karşısındayız. Yerli üretim olmalı. Üretim ve tüketim ilişkisini göz ardı etmeden, üretim aşamasını biz tüketiciler olarak dizayn edebiliriz. Almama hakkımızı kullanarak, çevreyi kirleten, doğayı, ekolojik sistemi bozan ürünleri almayarak, aramızda lobi hareketleri ile bu işi yürüterek, yaşamımızı, sağlığımızı bozmayan ürünlerin piyasaya sunumu noktasında katkımız olabilir. Umutsuz olmamalıyız. Örgütlere güç vermeliyiz."

 YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

ACI KAYBIMIZ: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU VEFAT ETTİ

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

NKP: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI`NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ (SOL.ORG.TR)

‘AZERBEYCAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ METSAMOR NÜKLEER SANTRALİ TÜRKİYE’YE 16 KM UZAKLIKTA’ (YESİLGAZETE.ORG)

NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI KAYNAK: NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI (ENERJİGUNLUGU.NET)

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, UNUTTURMAYACAĞIZ!

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, NÜKLEER SİLAHLANMAYA HAYIR! (SİYASİHABER4.ORG)

MUTLU BAYRAMLAR…

Okunma Sayısı: 781


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.