MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YARGIDAN ASANSÖR AVAN PROJESİNDE İMZA ZORUNLULUĞUNA ONAY 
Danıştay 6. Dairesi, ruhsata ekli asansör avan projesinde makine mühendisi ile birlikte elektrik mühendisinin de imzası olması gerektiği görüşüyle, elektrik mühendisinin imzası olmadan düzenlenen yapı ruhsatlarını hukuka aykırı bularak iptal eden mahkeme kararlarını onadı. Böylece asansör avan projelerinin hazırlanması sürecinde meslektaşlarımızın sahip olduğu hak ve yetkiler yargı kararıyla da tescillenmiş oldu.
 

 

EMO Antalya Şubesi, ruhsata ekli asansör avan projelerini, elektrik mühendisi olmayan fen adamlarının hazırladığı bazı taşınmazlara ait yapı ruhsatlarının iptali için Manavgat Belediye Başkanlığı`na (Antalya ili Manavgat ilçesi 112 ada 15 Parsel taşınmaz) ve Serik Belediye Başkanlığı`na (Antalya ili Serik ilçesi 3003 ada 4 Parsel taşınmaz) dava açmıştı.

Davalara bakan Antalya 2. İdare Mahkemesi`nin 21.05.2015 tarih, 2014/623 esas ve 2015/803 sayılı kararı ile Antalya 3. İdare Mahkemesi`nin 24.12.2014 tarih 2014/582 esas ve 2014/1664 sayılı kararında özetle; "ruhsata ekli asansör avan projesinde makine mühendisi ile birlikte elektrik mühendisinin imzası olması gerektiği, elektrik mühendisinin onayı olmadan düzenlenen yapı ruhsatlarının hukuka aykırı olduğu" belirtilerek iptal kararı verilmişti.

Antalya 2. İdare Mahkemesi`nin kararında şu ifadeler yer almıştı:

"Dava konusu ruhsat eki elektrik tesisat uygulama projesinin, Elektrik İle İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik uyarınca, Fen Adamının ilgili Yönetmelikteki sınırlar içerisinde, Elektrik Tesisatı Uygulama Projesi hazırlamasında hukuka aykırı bir yön bulunmamaktadır.

Öte yandan, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Asansörlere Ait Elektrik Mühendisliği Hizmetleri Yönetmeliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisleri Odası Asansörlere Ait Makina Mühendisliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca, asansörlü binalarda asansör avan projesinin, elektrik projesi bakımından elektrik mühendisi, asansör mekanik projesi bakımından makina mühendisi tarafından birlikte hazırlanması gerektiği sonucuna varılmakta olup, dava konusu ruhsat eki Asansör Avan Projesi`nde ise Elektrik Mühendisinin onayının bulunmadığı görüldüğünden, Asansör Avan Projesinin elektrik mühendisince onaylanmadan kabul edilip buna göre düzenlenen yapı ruhsatında hukuka uyarlık bulunmamaktadır."

Antalya 2. İdare Mahkemesi ve Antalya 3. İdare Mahkemesi`nin iptal kararlarına karşı yapılan temyiz başvurusu da Danıştay 6. Dairesi tarafından 26 Eylül 2018 tarihinde reddedildi. Danıştay 6. Dairesi 2015/10658 esas ve 2018/7080 sayılı kararıyla Antalya 2. İdare Mahkemesi`nin iptal kararını; 2015/4349 esas ve 2018/7081 sayılı kararıyla da Antalya 3. İdare Mahkemesi`nin verdiği iptal kararını hukuka uygun bularak onadı.

Böylece meslektaşlarımızın asansör avan projelerinin hazırlanması sürecinde sahip olduğu hak ve yetkiler yargı kararıyla da tescillenmiş, ekindeki asansör avan projesinde elektrik mühendisi imzası olmayan tüm ruhsatların hukuka aykırı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda Elektrik İle İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik`te gerekli düzeltme ve değişiklikler yapılmalı; mahkeme kararları, EMO ve MMO mevzuatı doğrultusunda asansör avan projelerinde elektrik ve makine mühendislerinin birlikte imzası olması kuralı yönetmeliğe eklenmelidir.

Danıştay 6. Dairesi`nin ilgili kararları ektedir.

 

Dosyalar

(646 KB)

(1871 KB)EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

28.05.2019
 


Çok Okunanlar


“KENDİNE AİT BİR ODA”

GEZİ DİRENİŞİ 6 YAŞINDA

HAVUZLAR İÇİN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL HABER BÜLTENİ`NDE YER ALDI

KOMİSYON TOPLANTILARI

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI

HERKESİN BARIŞ,EŞİTLİK VE ADALET İÇİNDE YAŞAYABİLDİĞİ ŞEKER TADINDA NİCE BAYRAMLAR DİLERİZ.

GÖZ GÖRE GÖRE (CUMHURİYET)

EMO VE HABER-SEN`İN TRT İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI ULUSAL KANAL`DA YAYINLANDI

Okunma Sayısı: 521


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri