MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB ÜCRETLİ ÇALIŞAN-İŞSİZ MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ 
TMMOB’nin Krize Karşı Emeğimize, Mesleğimize ve Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz kampanyası kapsamında 22 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da “Ücretli Çalışan-İşsiz Mühendis, Mimar, Şehir Plancılarının Sorunları Çalıştayı” düzenlendi.
 

 

 

EMO Yönetim Kurulu Yazmanı İbrahim Saral ve Yönetim Kurulu Üyesi Kübülay Özbek`in katılım sağladığı çalıştay, İnşaat Mühendisleri Odası Rüştü Özal Salonu`nda gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışında konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yaşanan krize işaret ederek, "Emeğiyle geçinen kesimlerin krizler karşısında dayanma gücü azalmakta, krizlerin toplumsal maliyeti artmaktadır" dedi.

Ülkenin kalkınması ve halkın gönenç içerisinde yaşamasının, ülke politikalarında, mühendislik-mimarlık-şehir plancılığı hizmetlerine verilen önemle doğru orantılı olduğunu kaydeden Koramaz, şunları söyledi:

"Bu gerçekliğe karşın, ülkemizde ne yazık ki, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmetlerine verilen önem giderek azalmaktadır. Özellikle 80`li yıllardan itibaren uygulanan özelleştirmeye, piyasalaştırmaya, kuralsızlaştırmaya dayalı neoliberal politikalarla sanayi tesislerimiz, enerji santrallerimiz, iletişim alt yapımız, demir-çelik ve petro kimya tesislerimiz, tarıma dayalı kuruluşlarımız haraç mezat satılmış ülkemiz mühendislik alt yapısı aşındırılmıştır. Elde kalan az sayıdaki kuruluş da idari bütünlükleri parçalanarak ve serbestleştirme uygulamalarıyla etkisizleştirilmiştir."

Meslek uygulama alanlarının gün geçtikçe daraltıldığını anlatan Koramaz, alt yapısı ve akademik kadrosu oluşturulmadan açılan üniversitelerin de mühendis sayısının hızla artmasına ve özellikle genç mezunlar arasında derin bir işsizlik sorununun ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydetti. "Bu süreç günümüzde 1600 TL asgari ücretle, esnek ve güvencesiz biçimde istihdam edilen mühendisler gerçeğini ortaya çıkarmıştır" diyen Koramaz, öncelikle ve ivedilikle ülke kaynaklarının rant ve talan ekonomisi ile heba edilmesine artık daha güçlü bir şekilde dur demek gerektiğini kaydetti.

Açılış konuşmasının ardından Gamze Yücesan Özdemir "Ekonomik Kriz ve Emek"; Serkan Öngel de, "Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancıları: Fabrika, Toplumsal Yaşam ve Kent" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Çalıştay kapsamında öğleden sonra da TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül tarafından "TMMOB ile SGK Arasında İmzalanan İşbirliği Protokolü Süreci" hakkında sunum ve değerlendirme yapıldı. Çalıştayın son oturumunda ise ücretli çalışan-işsiz mühendis, mimar, şehir plancılarının sorunları ve örgütlenme üzerine forum gerçekleştirildi.

 HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

27.01.2020
 


Çok Okunanlar


DİYARBAKIR ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

İZMİR ŞUBE GENEL KURULU TAMAMLANDI

GAZİ İPEK: `EMO ENERJİ, ELEKTRİK MALZEMELERİ ÜRETİMİ VE AYDINLATMA SEKTÖRLERİNE İLİŞKİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ETKİNLİKLERLE SEKTÖRÜN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAKTADIR` (ELEKTRİK DÜNYASI DERGİSİ)

Okunma Sayısı: 236


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.