MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KÖRFEZ GEÇİŞ PROJESİ’NİN ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ 
İzmir Körfez Geçişi’ne ilişkin “ÇED Olumlu” kararının İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından, hazırlık çalışmalarının durdurulması ve verilen izinlerin iptal edilmesi istendi. Davayı açan kurumların düzenlediği basın toplantısında, Gediz Deltası’nın önemi vurgulanarak, mahkeme kararını uygulamayan kamu görevlilerinin cezai sorumluluğu doğacağı belirtildi.
 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın İzmir Körfez Geçişi Projesi için verdiği ÇED olumlu kararı, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Davayı açan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Ege Çevre ve Kültür Platformu, Doğa Derneği ve 85 yurttaşı temsilen İzmir Mimarlık Merkezi`nde ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda davacılar adına konuşan Doğa Derneği`nden Neriman Erol, Gediz Deltası`nın, flamingolar başta olmak üzere çok sayıda kuş türünün dünyadaki en önemli yaşama alanlarından biri olduğunu belirterek, "Türkiye`deki 14 uluslararası öneme sahip Ramsar Alanı`ndan biri olan Gediz Deltası, aynı zamanda doğal sit alanı olarak da korunmakta. Türkiye`nin en büyük yüzölçümüne sahip kıyı sulak alanlarından biri ve 40 binden çok flamingonun yaşam alanı olan İzmir`in Gediz Deltası, UNESCO`nun Dünya Doğa Mirası ile ilgili dört kriterinin tamamını sağlamaktadır. Bu nedenle alınan karar, dünya doğa koruma içtihadı açısından da tarihi önem taşımaktadır" diye konuştu.

Projenin ilk olarak, 2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı`na aday olan Binali Yıldırım`ın seçim vaatlerinden biri olarak açıkladığını hatırlatan Erol, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bugün mahkemenin kararı ile de görüyoruz ki, bilimsel ve hukuki açıdan projenin İzmir için uygun olmadığı kanıtlanmıştır. Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, ‘Körfez Geçişi Projesi, İzmir için gelecekte çizilen senaryonun bir parçasıdır. O senaryoda doğal yapısından gitgide uzaklaşan, ekolojik değerlerini kaybeden, betonlaşmaya teslim edilmiş, ayrıcalıklı imar hakkı sağlayan, parça parça plan değişiklikleri ile yüksek rant artışlarının önü açılan, kıyılarını betona teslim eden rant talanı altında sağlıksız bir kent var."

"Derhal Uygulansın"
Anayasa`nın "Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez" hükmünü hatırlatan Erol, İdari Yargılama Usulü Kanunu`ndaki "Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez" ifadelerini de değindi.  Mahkeme kararlarının uygulanmaması durumunda "hukuk devleti" ilkesinin ihlal edileceği uyarısında bulunan Erol, kararın gereklerini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin cezai sorumlulukları olacağına vurgu yaptı. 

Çevre Kanunu`nda yer alan "Çevresel Etki Değerlendirmesi incelemesi yapılmaksızın başlanan faaliyetler Bakanlıkça, proje tanıtım dosyası hazırlanmaksızın başlanan faaliyetler ise mahallin en büyük mülkî amiri tarafından süre verilmeksizin durdurulur" şeklindeki düzenlemeye de değinen Erol, "Sunduğumuz mahkeme kararıyla Körfez Geçişi projesinin ÇED olumlu kararı iptal edildiğinden, projeye ilişkin her türlü hazırlık çalışmasının derhal durdurulması, verilen her türlü iznin geri alınması gerekir" diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir Valiliği`ne de seslenen Erol, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Körfez Geçiş projesine ilişkin mahkeme kararını gecikmeksizin, harfiyen uygulayın. Hükümete ve lüzumsuz proje yanlısı herkese; İzmir`i mahvedecek bu projeyi bir daha gündeme getirmemek üzere çöpe atma, tüm İzmirlilere de karara sahip çıkma çağrısında bulunuyoruz."
 VI. ETUK -KATILIMCILAR KONGRE VE SERGİYİ DEĞERLENDİRDİ

08.01.2020
 


Çok Okunanlar


33. DÖNEM KURULLARI BELİRLENDİ

EMO İZMİR ŞUBESİ 33. OLAĞAN GENEL KURULU DÜZENLENDİ

EMO İZMİR ŞUBESİ 32. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

EMO İZMİR ŞUBESİ YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR

YANGIN ALARM SİSTEMLERİNDE EKSİKSİZ PROJE SEMİNERİ

UZAKTAN İZLEME VE KONTROL SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

SMM ÜYE BULUŞMASI DÜZENLENDİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YENİ DÖNEME HAZIR (İLKSES GAZETESİ)

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EĞİTİMLERİ BAŞLADI

EMO: YANGINLARI ANCAK DENETİM ÖNLER (DOKUZ EYLÜL GAZETESİ)

Okunma Sayısı: 54


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.