MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ESKİŞEHİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME FORMU

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BİLECİK   ESKİŞEHİR   KÜTAHYA 
 

 
 
 
 
2013 YILI EN AZ ÜCRET TANIMLARI
 

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BASINA VE KAMUOYUNA


BASIN AÇIKLAMASI


 

01.01.2019 tarihinden geçerli olan elektrik tarifelerinde; sadece mesken tarifesine %10`luk indirim uygulanmış, elektrik enerjisini temel girdi olarak kullanan sanayi grubu aboneleri ile ticarethane ve tarımsal sulama gruplarındaki aboneler söz konusu indirimden yararlandırılmamıştır.

Bu tarifeyle birlikte son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artış; mesken %30.54, ticarethane %71.04, sanayi %71.0, tarımsal sulama %71.12, aydınlatma %70.49 olarak gerçekleşmiştir.

Son tarifede enerji bedellerinde abone gruplarına göre; Mesken %19.2, Sanayi %3.9, Ticarethane %4.5 oranında indirimler yapılmasına rağmen tüm abone gruplarında Elektrik Dağıtım Bedellerine %15.7 zam yapılarak enerji maliyetindeki ucuzlamanın özel dağıtım şirketlerine kâr olarak aktarılması sağlanmıştır.

Elektrik Dağıtım şirketlerine yapılan jest bununla da kalmamıştır!

Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)`ın toptan satış enerji birim bedeli 17,36 Kr/kWh`tan, 4,7265 kuruş indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh`a düşürülerek bir önceki dönem toptan satış tarifesinden %27.2 oranında indirime gidilmiştir.

2017 yılında EÜAŞ`ın, kayıp/kaçak enerji ile aydınlatma tüketimlerini karşılamak üzere dağıtım şirketlerine 36,6 milyar kWh, görevli tedarik şirketlerine de 74,8 milyar kWh olmak üzere toplamda 111,4 Milyar kWh satış yaptığı göz önüne alındığında; 2017 yılı verileri baz alınarak yapılan hesaplamada, kamu üretim şirketi olan EÜAŞ`ın yapmış olduğu 4,7265 Kr/kWh`lik indirim ile dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine yıllık bazda fazladan toplam 5 - 5,5 Milyar TL`lik bir destek sağlandığı görülmektedir.

Böylece başta mesken tarifesi olmak üzere tüm abone gruplarının enerji bedellerinde yapılan indirimler EÜAŞ toptan satış tarifesinde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışılmıştır.

Sonuç olarak Enerji Bakanlığının, vatandaşa "müjde" olarak sunduğu %10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin kârını artıracak bir tarifeyi daha uygulamaya koyduğu görülmüştür. Dağıtım bedellerine yapılan %15,7`lik zammın, iletim sistemi kullanım bedeli dışındaki büyük kısmı elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecektir.

Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak özerk bir yapıya geçilmelidir.

Saygılarımızla.

EMO Eskişehir Şubesi Yönetim KuruluTMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI EMİN KORAMAZ`DAN ÜYELERE ÇAĞRI-VİDEO

16.05.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 35


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.