MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Tüketiciler, elektrik kullanım alışkanlıklarını gösteren belgeyi dağıtım şirketlerinden isteyebilir.
 

 

Serhat Allıgil

Elektrik fiyatlarına yapılan zamların etkileri faturalara ve yurttaşın bütçesine bütün ağırlığıyla çökerken, tasarruf yapmanın yolları da daha hararetli tartışılıyor.

Enerjide ithalata bağımlılığı azaltmadan, bu faturaların yurttaşın bütçesini rahatlatacak şekilde düşmesi zor olsa da, tasarruf yöntemlerini iyi kullanmak ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmek önemli olanaklar sunuyor. Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) Cumhuriyet`e verdiği yanıtlar bu konuda yol gösterici.

-Gereksiz lamba ve cihazların kapatılması, kullanılmayan cihazların prizden çekilmesi, ekonomik ömrü bitmiş cihazların değiştirmesi ve LED lamba kullanımı akla ilk gelen klasik uygulamalar. Yine ütü masalarında alüminyum folyo ile yansıtma faydalı bir yöntem.

Uzmanına danışılmalı

-Uzun vadede mantolama, çift cam gibi önlemler de iyi sonuç veriyor. Ancak bu konuda enerji uzmanlarına danışılması ve konutların enerji haritalarının çıkarılması hem önemlerin etkinliği hem maliyet açısından gerekli. Mühendislik çalışması yapılmadan yalıtım işine girişilmesi, ya gereksiz yalıtım ya da israf getirebiliyor.

-Tüketicilerin, tüketim yoğunluğuna göre farklı tarifelerle sunulan elektrik fiyatlarından yararlanması da mümkün. Bunun için bu tarifelere uygun; üç zamanlı (gündüz, puant ve gece) sayaçlar kullanmak gerekiyor. Bu sayaçlar dağıtım şirketleri tarafından ücretsiz takılıyor. Ancak bu tür kullanımda tüketicinin elektrik tüketim alışkanlıklarını öğrenmesi ve yeniden belirlemesi gerekiyor. Çünkü 24 saat çalışma zorunluluğu olan cihazlar dışında, diğer cihazların kullanımını tarifenin daha uygun olduğu saatlere kaydırmak gerekiyor. Aksi halde faturaların daha da artması mümkün.

 

10.66 yerine 6.85 lira

-Bu yöntem doğru kullanıldığında, örneğin her gün bulaşık makinesi kullanan bir kişinin, bunu gece 23.00`te yapması ve iki saatlik programla bulaşık yıkaması halinde tek zamanlı tarifede bir ayda ödeyeceği para 10.66 lira iken, bu üç zamanlıda 6.85 liraya düşüyor.

- EMO Yönetim Kurulu Yazmanı İbrahim Saral, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği`ne göre dağıtım şirketlerinin, tüketicinin isteğiyle geçmiş 24 aya yönelik tüketimi tek veya çok zamanlı olarak kilovatsaat (kWh) cinsinden gösteren belgeyi ücretsiz sunmakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

Çatılara güneş paneli

Faturayı düşürmenin bir diğer yolu uygun yöntemlerle elektrik üretimi. Tüketiciler, ev çatıları uygun ise 10 kW`a kadar güneş enerjisinden elektrik elde edebilecek çatı uygulaması yapılabilir. Bu durumda ilk yatırım maliyetleri karşılandıktan sonra -ki yaklaşık olarak 6 yılda kendini amorti edebilmektedir- tüm elektrik ihtiyacını düşük bir işletme maliyetine karşılayabilir. Serbest tüketici de denenebilir.

Serbest tüketici faydalı

Serbest tüketici uygulaması küçük işletmeler ve esnaf için de önemli bir araç. Bu kesim, bulundukları bölgede diğer esnafla tüketim birleştirmesine gidip piyasayı yakından takip ederse ciddi bir tasarruf sağlayabilir. Enerji kooperatifi gibi yatırım seçeneklerini de düşünebilirler. Ayrıca elektrik tesisatlarının yılda en az bir kez uzmanlara (elektrik mühendisi) kontrol ettirilmesi de sistemdeki kaçakların minimize edilmesi için önemli.

(Cumhuriyet; 10.02.2019) 

 

Dosyalar

(140 KB)FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

18.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO MİSEM ONLİNE EĞİTİMLERİ

EMO REAKTİF BEDEL UYGULAMASIYLA İLGİLİ EPDK’YA BAŞVURDU

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

EMİN KORAMAZ’DAN ÜYELERİMİZE SESLENİŞ

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

TARİHİMİZDEN VE DOĞAMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Okunma Sayısı: 73


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.