MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRKİYE İNTERNETTE GABON’UN GERİSİNDE (YENİGASTE.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Bilgisayar ve elektrik mühendisleri meslek odaları, Türkiye`deki internet piyasasında tekelleşmenin önlenmesi ve internetin ucuz, hızlı, kotasız ve sansürsüz hale getirilmesi için çağrıda bulundu.Türkiye`nin internet hızında Gabon ve Madagaskar gibi ülkelerin gerisinde kaldığı belirtildi.
 

TMMOB`a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), internet piyasasındaki tekelleşmenin önlenmesi ve internetin ucuz, hızlı, kotasız ve sansürsüz hale getirilmesi için çağrıda bulundu. Türkiye`de internet altyapısı için gerekli yatırımların da yapılmadığı vurgulanan açıklamada Türkiye`nin ortalama geniş bant erişim hızında Andorra Prensliği, Gabon Cumhuriyeti ve Madagaskar gibi ülkelerin gerisinde kalarak 93`üncü sırada yer aldığı hatırlatıldı. 

 

AnayurtGazetesi‘nin haberine göre; TMMOB`a bağlı EMO ve BMO tarafından internet tarifelerinde Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasının kaldırılmasının ardından tarife ücretlerinde yapılan yüksek zamlara ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı. BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras ve EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek tarafından EMO Genel Merkezi`nde gerçekleştirilen açıklamada, "Tüm yurttaşların İnternet`e uygun fiyatlı ve kesintisiz erişimi için kamu, düzenleyici ve denetleyici rol üstlenmeli, piyasadaki tekelleşme önlenmelidir" ifadelerine yer verildi. 

 

İnternetin belirli bir veri kullanım miktarının ardından internet hızının düşmesine neden olan AKN uygulamasının 2019 başında kaldırılmasına rağmen işletmecilerin internet tarifelerinde kota uygulamasının farklı şekillerde sürdüğü dile getirilen açıklamada, "Yurttaşların alım gücünü zorlayan, yüksek ücretli bu tarifelerdeki erişim hızları da çağın gereklerinin çok altındadır. Kotalı ve düşük hızdaki, yüksek ücretli tarifelerin nedeni, ülkemizin İnternet altyapısının yetersizliğidir. Tüm bunlar, kamu hizmeti olan iletişim ve İnternet erişiminin piyasaya bırakılması ve tekelleşmenin sonucudur. Başta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olmak üzere kamu kurumlarını, tekelleşmeyi ivedilikle önlemeye, kamu çıkarlarını önceleyen düzenleme ve denetim işlevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz" denildi. 

 

Mevcut aboneler AKN`nin kaldırılmasının eski paketlerini aynı bedelle kullanmaya devam etmesine rağmen bu sürenin net olarak belirlenmediği ve yayımlanan yeni tarifelerde ise yüzde 200`leri aşan farkı olduğu dile getirilen açıklamada aynı hizmetin farklı fiyatlarla sunulmasının gerekçesi soruldu. "Türk Telekom`un tekel haline geldiği piyasada, altyapının ortak ve adil kullanımı için gerekli düzenlemelerin yapılmaması ve yatırımlara yönelik açmazlar, Türkiye`nin bilişim çağında geri kalmasına yol açmaktadır" denilen açıklamada "Uluslararası Telekomünikasyon Birliği`nin (ITU) 2016 yılı verilerine göre Türkiye, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Geliştirme Endeksinde 175 ülke arasında 70`inci sıradadır. Türkiye`nin yeterli eğitim düzeyi ve potansiyeline karşın erişim endeksinde 81`inci, kullanım endeksinde 76`ncı sırada olması, bilişim politikalarındaki yanlışlığı göstermektedir. Altyapıya gereken yatırımların yapılmaması sonucunda Türkiye ortalama geniş bant erişim hızında Andorra Prensliği, Şili, Paraguay, Gabon Cumhuriyeti, Madagaskar gibi ülkelerin gerisinde 20,15 Mbps ile 93`üncü sırada yer almaktadır" ifadelerine yer verildi.

 

 

 

Bağlantılar

www.yenigaste.com/bilimteknoloji/turkiye-internette-gabonun-gerisinde-h37563.html
 


TEOMAN ÖZTÜRK`Ü ANIYORUZ

11.07.2019
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GAZİ İPEK KANAL B YAYININA KATILACAK

YAPI RUHSATLARINDAN ISLAK İMZAYI KALDIRAN STANDARDIN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

KOMİSYON TOPLANTILARI

SEÇİM BİTTİ ARTIK ZAM VAKTİ

EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GAZİ İPEK KANAL B’YE KONUK OLDU

EMO’NUN ZAM AÇIKLAMASI HALK TV’DE YAYINLANDI

YENİ ELEKTRİK ZAMMI 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN FATURASINA NASIL YANSIYACAK? (INDEPENDENTTURKİSH.COM)

SİVAS KATLİAMI`NIN ACISI HALA YÜREĞİMİZDE…

ODTÜ KAVAKLIK’A POLİS MÜDAHALESİ KABUL EDİLEMEZ!

GÖZ GÖRE GÖRE (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 19


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri