MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİKTE DE TANZİM SATIŞ UYGULAMASI OLSUN! 
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu tarafından 25 Mart 2019 Pazartesi günü yapılan basın açıklamasında son 15 yılda tek terimli/tek zamanlı elektrik TL/kWh birim fiyatının yüzde 240 oranında arttığı vurgulandı. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİKTE DE TANZİM SATIŞ UYGULAMASI OLSUN!

ELEKTRİK ZAM`PİYONU AKP!

AKP iktidara geldiği 2002 yılından günümüze kadar elektrik zamlarıyla yurttaşların belini bükmeye, uluslararası ve yerli sermaye yanlısı politikalar ile emekçilerin her geçen gün canını yakmaya devam ediyor. 17 yıllık AKP iktidarında; iğneden- ipliğe, elektrikten doğalgaza, soğandan ekmeğe her şeye zam yapılmış, yurttaşlar en temel gereksinimlerini temin etmek için ödedikleri faturalar yüzünden günden güne yoksullaşmıştır.

 

15 YILDA ELEKTRİK BİRİM FİYATI %240 ORANINDA ZAMLANDI…

2004 yılında meskenlerde tek terimli/tek zamanlı elektrik TL/kWh birim fiyatı 0,158 TL/kWh iken 2008 yılında bu fiyat 0,189 TL/kWh`ye, 2012 yılında ise 0,299 TL/kWh`ye yükseldi. 2013 yılına geldiğimizde elektrik birim fiyatı 0,359 TL/kWh, 2015 yılında 0,393 TL/kWh, 2016 yılında 0,407 TL/kWh, 2018 yılında ise 0,448 TL/kWh`ye, 2019 yılında 0.537  TL/kWh`e yükselerek 15 yılda ortalama %240 oranında artış olmuştur. Yani halkımız 15 yılda sadece elektrik birim fiyatında %240 daha yoksullaşmıştır.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Meclis`te kendisine yöneltilen bir soru önergesinde sadece 2012-2017 yılları arasında 5 yılda elektrik enerji tariflerinde 7 kez düzenleme yaptıklarını, yani 5 yıl içinde değişik aralıklarla 7 kez zam yapıldığını açıklamıştır.

Bir yanda elektrik tüketim birim fiyatlarında halkı zamma boğan AKP iktidarı dağıtım bedelini ve kayıp-kaçak bedelini katmerleştirirken; temel, ulaşılabilir, ucuz olması gereken elektriğin satışını özel dağıtım şirketlerine özelleştirme ile verme yoluna gitmiştir. Bugün Enerji Dağıtım Şirketlerinin bankalara olan borcu 50 milyar doları aşmıştır. Önümüzde Türk Telekom örneği olanca çıplaklığı ile durmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Telekom hisselerini rehin bırakarak aldığı krediyi ödemeyen Oger Grubu`nun TT`deki hisselerinin kredi veren bankaların kuracakları özel amaçlı ortak girişim şirketi tarafından devralmasına izin vermesinin anlamı, Türk Telekom`dan kârı Oger grubuna, zararı ise halkın sırtına yüklemekten başka bir anlam taşımamaktadır.

Ciddi borç batağına giren Elektrik Dağıtım Şirketlerinin de benzer akıbetle karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Türk Telekom örneğinde olduğu gibi dağıtım şirketlerinin banka borçları Hazine`ye dolayısıyla halkın cebine yansıması kaçınılmaz gibi gözüküyor. Dağıtım şirketleri bu bataktan çıkmak için elektrik fiyatlarının arttırılmasını istedikleri gün gibi aşikarken elektrik fiyatlarında seçim öncesi yüzde 10 indirim yapılıp; dağıtım şirketlerine fatura üzerinden yüzde 15,7 kaynak aktarılarak dağıtım şirketleri bir nebze de olsa rahatlatılma yoluna gidilmiştir. Yapılan bu gizli zam ile asgari ücretliler çay ve  simit ile karınlarını doyurmaya mahkum edilirken birilerinin cepleri şişmeye devam ediyor.

 

 

 

 

Grafikte görüldüğü gibi 2004 yılında aylık tüketim miktarı 250 kWh olan 4 kişilik bir ailenin aylık fatura ödemesi 39,5 TL iken, 2019 yılında 250 kWh elektrik tüketen aynı ailenin ödediği aylık fatura bedeli 134,25 TL`ye ulaşmıştır.

Ekonomik krizle boğuşan, parasının hiçbir kıymeti kalmayan dar gelirliler tanzim satışlarda sebze meyve kuyruğunda ömür tüketirken iktidara yakın birileri ihalelere girerek, devletten nemalanarak, rant içeren devasa projeleri kaparak günlerini gün etmektedirler.

Buradan iktidara sesleniyoruz; elektrikte, suda, doğalgazda da tanzim satışları başlatılsın! Halka ucuz, temiz, ulaşılabilir elektrik, doğalgaz satışları tanzim satış kanalıyla sunulsun.

 

TMMOB
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu

                                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

EMO ÇALIŞANLARI: ODALARIMIZA, BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR`Ü KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

HAZİRAN AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

`KAMUSAL KAYNAKLARIMIZIN VE HAKLARIMIZIN KORUNMASINDA BİRLİĞİMİZİN ÖNEMİ` BROŞÜRÜ YAYINLANDI

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASA DİKKAT! (BAŞKENT GAZETESİ, 07.05.2020)

Okunma Sayısı: 117


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.