MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

“ENDÜSTRİ 4.0 VE BENZETİM” VE “MAKİNE ÖĞRENMESİ” SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ


HABER


 
Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve ODTÜ Mezunlar Derneği işbirliği ile 30 Mart 2019 Cumartesi günü ODTÜ MD Vişnelik Tesislerinde, “Endüstri 4.0 ve Benzetim (Simülasyon)” semineri Hasan Kolyoncu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler; “Makine Öğrenmesi” semineri ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Ferda Nur Alpaslan tarafından düzenlendi.
 

Etkinliğin açılışın yapan BMO Eğitim Komisyonu Başkanı İlker Tabak, "Biz seminerlerimizi BMO, EMO Ankara Şubesi ve bize mekanı sağlayan işbirliği yaptığımız ODTÜ MD ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Bugün aramızda iki değerli konuşmamız olacak Sayın Prof.Dr.Veysi İşler ve Prof.Dr.Ferda Nur Alpaslan." dedikten sonra söz alan ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Seyhan Çamlıgüney konuşmasında şunları söyledi; "Değerli misafirler sevgili ODTÜ`lüler hepiniz hoş geldiniz. Bu tür çalışmaları seminerleri TMMOB ve bağlı Odalarla birlikte yapıyoruz. Bu tür çalışmalarımız devam edecek. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İyi bir çalışma süreci olur, aydınlanırız tekrar hepinize saygılarımı sunuyorum."

Çamlıgüney`in ardından söz alan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal da şunları söyledi; "Hepinizi EMO Ankara Şubesi adına dostlukla ve dayanışma ile selamlıyorum. Kasım ayından bu yana BMO ve ODTÜ Mezunları Derneği ile beraber bu seminerleri gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki hafta ‘Yapay Zeka ve Felsefe` başlığında -aslında bir önceki oturumda tartıştığımız- yapay zekanın insanlık için faydalı bir şey midir yoksa insanlık için tehlikeli bir noktaya mı gidiyor diye tartışacağımız kavram üzerinden felsefeci hocalarımızla ayrı oturumuz düzenleyeceğiz. Mayıs ayı başında yapacağımız etkinlikle birlikte bahar dönemi seminerler dizisini tamamlamış olacağız. Kasım ayında başladığımız bu etkinliklerin ilgi görmesi açıkçası bizi mutlu etti. Yaptığımız işin karşılık bulmasından çok mutluyuz. Etkinliklerimiz, buraya katılamayanların da canlı yayınlarla takip ettiği etkinlikler dizisi haline geldi. Bu işbirliğinin artarak devam edeceğini düşünüyorum.

EMO olarak bu etkinliklere sahip çıkmaya ve bunlara katkı sunmaya devam edeceğiz. İki üç saatlik yaptığımız etkinliklerle kaportayı kaldırıp yakından bakma şansını yakalıyoruz. Bunlarla ilgili tartışmaları devam ettirmek gibi bir kaçınılmaz gerçeklik ve görev önümüzde duruyor. Çünkü güncel teknolojileri sadece mühendislik ve teknik bağlamında değil aslında toplumsal boyutlarıyla beraber değerlendirmek; yaşadığımız coğrafya üzerindeki insanlara katkılarının hangi bağlamda olacağını tartışmaya devam etmek bizler için çok önemli. Bugünkü etkinliğe katkı sunacak hocalarımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum."

Ömürhan Soysal`ın ardından söz alan BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras da şöyle konuştu; "Merhabalar, hepinizi BMO Yönetim Kurulu adına sevgiyle saygıyla esenliyorum, selamlıyorum. Dışarda haftalardır bizi boğan tüketen bir gündem vardı. Bugün bir arada olmak soluklanmak, sevinci paylaşmak iyi oldu geldiğiniz için hepinizin ayaklarına sağlık. Dün çok ilginç bir olay yaşadım hemen paylaşmak istiyorum.  Bir tanıdığım dedi ki ‘biz bir telefon işletmecisinin çağrı merkezini aradık oradan bize tarif edilen seçenekler yapay zeka tarafından sunuldu.` Kalakaldım. Çağrı merkezi ve sesli yanıt sistemi artık kamuoyunda yapay zeka olarak bilinir olmuş. Benim zamanımda -ben Türkiye`nin ilk bilgisayar mühendisi mezunlarındanım-. elektronik beyin denirdi. Yakında bilgisayar sözcüğü kalkıp yapay zeka sözcüğü kullanılır hale gelecek. Böyle bir şeye mi dönüşüyoruz. Bizlerin gündeminde böyle kavramlar belli bir yerlere oturuyor ama kamuoyunda yeterince tanınırlığı derinliği bilinmiyor. Hepimizin sorumluluğu kamusal ve toplumsal sorumluluğu bunları kamuoyuna doğru aktarabilmek, onları aydınlatabilmek. Bizi seminerleri toplumsal kültürel ilişkilerimizi değiştiren güncel teknolojileri anlatmak uğruna böyle dayanışma ile yapmayı çok önemsiyoruz. Bu duyarlılığı göstererek buraya gelen sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu sorumluluğu içselleştirmiş EMO, ODTÜ MD`ye bizlerle güç birliği yaptıkları için çok teşekkür ediyoruz. Meslektaşlarımız olmanızdan çok onur duyuyoruz. Onlar gencecik bilgisayar mühendisleri ama ülkemize bilgi bilim teknolojiyi doğru aktarma sorumluğunu gösteren meslektaşlarımız. Sağ olun var olun.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Veysi İşler (Hasan Kalyoncu Üniversitesi-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) Endüstri 4.0 ve Benzetim (Simülasyon) seminerini gerçekleştirdi ve katılımcıların konuyla ilgili sorularını yanıtladı. EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal, sunumun ardından Prof.Dr.Veysi İşler`e katılım belgesi ve çeşitli hediyeler sundu.

Seminerler dizisinin öğleden sonraki bölümünde "Makine Öğrenmesi" semineri  Prof. Dr. Ferda Nur Alpaslan(ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) tarafından gerçekleştirildi. Prof.Dr.Ferda Nur Alpaslan seminer sunumunu yaptıktan sonra katılımcıların sunumla ilgili sorularını yanıtladı.  

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Teziş, sunumun ardından Prof.Dr.Ferda Nur Alpaslan`a katılım belgesi ve çeşitli hediyeler sundu.

 

 

 

 

 GÖRÜNENİN ÖTESİNİ GÖREBİLMEK SUNUMU

14.10.2019
 


Çok Okunanlar


ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI ALPER TAŞDELEN’İ ZİYARET ETTİK

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ MAHMUT TANAL’I ZİYARET ETTİK

ÇOCUKLAR İÇİN ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ AÇILACAK

ROBOTİK KODLAMA EĞİTMEN EĞİTİMİ AÇILACAK

VI. ELEKTRİK TESİSAT ULUSAL KONGRE VE SERGİSİ İÇİN İZMİR`E GİDİYORUZ

ÜRETİMDEN KULLANIMA, ASANSÖRLER HER AŞAMADA DENETLENMELİ!

WEBINAR: ELEKTRİK TESİSLERİNDE AŞIRI AKIM VE KISA DEVRE KORUMASI

ONUR KOÇAK KANAL B’DE SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI’NI ANLATTI

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 10 EKİM-DER 10 EKİM ANKARA GAR KATLİAMI ANMA PROGRAMI

ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARININ FAİZSİZ ERTELENMESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Okunma Sayısı: 187


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri