MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

“ENDÜSTRİ 4.0 VE BENZETİM” VE “MAKİNE ÖĞRENMESİ” SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ


HABER


 
Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve ODTÜ Mezunlar Derneği işbirliği ile 30 Mart 2019 Cumartesi günü ODTÜ MD Vişnelik Tesislerinde, “Endüstri 4.0 ve Benzetim (Simülasyon)” semineri Hasan Kolyoncu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler; “Makine Öğrenmesi” semineri ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Ferda Nur Alpaslan tarafından düzenlendi.
 

Etkinliğin açılışın yapan BMO Eğitim Komisyonu Başkanı İlker Tabak, "Biz seminerlerimizi BMO, EMO Ankara Şubesi ve bize mekanı sağlayan işbirliği yaptığımız ODTÜ MD ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Bugün aramızda iki değerli konuşmamız olacak Sayın Prof.Dr.Veysi İşler ve Prof.Dr.Ferda Nur Alpaslan." dedikten sonra söz alan ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Seyhan Çamlıgüney konuşmasında şunları söyledi; "Değerli misafirler sevgili ODTÜ`lüler hepiniz hoş geldiniz. Bu tür çalışmaları seminerleri TMMOB ve bağlı Odalarla birlikte yapıyoruz. Bu tür çalışmalarımız devam edecek. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İyi bir çalışma süreci olur, aydınlanırız tekrar hepinize saygılarımı sunuyorum."

Çamlıgüney`in ardından söz alan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal da şunları söyledi; "Hepinizi EMO Ankara Şubesi adına dostlukla ve dayanışma ile selamlıyorum. Kasım ayından bu yana BMO ve ODTÜ Mezunları Derneği ile beraber bu seminerleri gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki hafta ‘Yapay Zeka ve Felsefe` başlığında -aslında bir önceki oturumda tartıştığımız- yapay zekanın insanlık için faydalı bir şey midir yoksa insanlık için tehlikeli bir noktaya mı gidiyor diye tartışacağımız kavram üzerinden felsefeci hocalarımızla ayrı oturumuz düzenleyeceğiz. Mayıs ayı başında yapacağımız etkinlikle birlikte bahar dönemi seminerler dizisini tamamlamış olacağız. Kasım ayında başladığımız bu etkinliklerin ilgi görmesi açıkçası bizi mutlu etti. Yaptığımız işin karşılık bulmasından çok mutluyuz. Etkinliklerimiz, buraya katılamayanların da canlı yayınlarla takip ettiği etkinlikler dizisi haline geldi. Bu işbirliğinin artarak devam edeceğini düşünüyorum.

EMO olarak bu etkinliklere sahip çıkmaya ve bunlara katkı sunmaya devam edeceğiz. İki üç saatlik yaptığımız etkinliklerle kaportayı kaldırıp yakından bakma şansını yakalıyoruz. Bunlarla ilgili tartışmaları devam ettirmek gibi bir kaçınılmaz gerçeklik ve görev önümüzde duruyor. Çünkü güncel teknolojileri sadece mühendislik ve teknik bağlamında değil aslında toplumsal boyutlarıyla beraber değerlendirmek; yaşadığımız coğrafya üzerindeki insanlara katkılarının hangi bağlamda olacağını tartışmaya devam etmek bizler için çok önemli. Bugünkü etkinliğe katkı sunacak hocalarımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum."

Ömürhan Soysal`ın ardından söz alan BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras da şöyle konuştu; "Merhabalar, hepinizi BMO Yönetim Kurulu adına sevgiyle saygıyla esenliyorum, selamlıyorum. Dışarda haftalardır bizi boğan tüketen bir gündem vardı. Bugün bir arada olmak soluklanmak, sevinci paylaşmak iyi oldu geldiğiniz için hepinizin ayaklarına sağlık. Dün çok ilginç bir olay yaşadım hemen paylaşmak istiyorum.  Bir tanıdığım dedi ki ‘biz bir telefon işletmecisinin çağrı merkezini aradık oradan bize tarif edilen seçenekler yapay zeka tarafından sunuldu.` Kalakaldım. Çağrı merkezi ve sesli yanıt sistemi artık kamuoyunda yapay zeka olarak bilinir olmuş. Benim zamanımda -ben Türkiye`nin ilk bilgisayar mühendisi mezunlarındanım-. elektronik beyin denirdi. Yakında bilgisayar sözcüğü kalkıp yapay zeka sözcüğü kullanılır hale gelecek. Böyle bir şeye mi dönüşüyoruz. Bizlerin gündeminde böyle kavramlar belli bir yerlere oturuyor ama kamuoyunda yeterince tanınırlığı derinliği bilinmiyor. Hepimizin sorumluluğu kamusal ve toplumsal sorumluluğu bunları kamuoyuna doğru aktarabilmek, onları aydınlatabilmek. Bizi seminerleri toplumsal kültürel ilişkilerimizi değiştiren güncel teknolojileri anlatmak uğruna böyle dayanışma ile yapmayı çok önemsiyoruz. Bu duyarlılığı göstererek buraya gelen sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu sorumluluğu içselleştirmiş EMO, ODTÜ MD`ye bizlerle güç birliği yaptıkları için çok teşekkür ediyoruz. Meslektaşlarımız olmanızdan çok onur duyuyoruz. Onlar gencecik bilgisayar mühendisleri ama ülkemize bilgi bilim teknolojiyi doğru aktarma sorumluğunu gösteren meslektaşlarımız. Sağ olun var olun.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Veysi İşler (Hasan Kalyoncu Üniversitesi-Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) Endüstri 4.0 ve Benzetim (Simülasyon) seminerini gerçekleştirdi ve katılımcıların konuyla ilgili sorularını yanıtladı. EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal, sunumun ardından Prof.Dr.Veysi İşler`e katılım belgesi ve çeşitli hediyeler sundu.

Seminerler dizisinin öğleden sonraki bölümünde "Makine Öğrenmesi" semineri  Prof. Dr. Ferda Nur Alpaslan(ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü) tarafından gerçekleştirildi. Prof.Dr.Ferda Nur Alpaslan seminer sunumunu yaptıktan sonra katılımcıların sunumla ilgili sorularını yanıtladı.  

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Teziş, sunumun ardından Prof.Dr.Ferda Nur Alpaslan`a katılım belgesi ve çeşitli hediyeler sundu.

 

 

 

 

 EMO ERZURUM İL TEMSİLCİSİ NAMİYE SINIRKAYA, SÜS HAVUZLARINDA YAŞANAN TEHLİKELERİ ERZURUM TV100’E DEĞERLENDİRDİ

23.07.2020
 


Çok Okunanlar


YENİ DÖNEM MİSEM EĞİTİMLERİ ONLINE OLARAK DEVAM EDECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ 2020 GÜZ DÖNEMİ WEBINARLARI BAŞLIYOR

FEN ADAMLARININ YETKİSİZLİĞİ TESCİLLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

MİSEM EĞİTİMLERİ ONLINE OLARAK DÜZENLENİYOR

ELEKTRONİK İMZA HİZMET SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ TÖRENİ

SERBEST MÜŞAVİR MÜHENDİS ÜYELER İÇİN ANKET

12 EYLÜL KARANLIĞI SÜRÜYOR

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

Okunma Sayısı: 279


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.