MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1 MAYIS, EMEKÇİLERİN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ! 
Elektrik Mühendisleri Odası 46. Dönem Yönetim Kurulu, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada üyelerini ve tüm yurttaşları, haklı talepleri ve aydınlık bir gelecek mücadelesi için alanlara çıkmaya çağırdı. Basın açıklamasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olarak, dünya emekçilerinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan, 1886 yılında başlayan uyanışı geleceğe taşıyan 1 Mayıs`ı kutluyoruz. Emeğin, birlik, mücadele ve dayanışmanın sembolü olan bu özel günde; Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Elektronik Haberleşme ve Biyomedikal mühendislerinin hakları ve demokrasi için alanlara çıkıyoruz. Ülkemizin dört bir yanında gerçekleştirilecek kutlamalarda tüm meslektaşlarımızı, kortejlerimizde omuz omuza buluşmaya, güzel günler için birlikteliğimizi güçlendirmeye çağırıyoruz.

Ü
lkemizde de ilk kez 1923`te resmî olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs`ın, 2008 Nisan`ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM`de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiş ancak emekçilerin bu günü bayram coşkusu içinde kutlamaları önündeki engeller kaldırılmamış, her yıl güvenlik gerekçe gösterilerek emekçilerin haykırışları bastırılmaya çalışılmıştır. 

Ülkemizde her geçen gün etkisini arttıran, geniş halk yığınlarını yoksulluğa sürükleyen, derin bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. 1984`te başlayan özelleştirme uygulamaları AKP hükümeti ile birlikte hızını arttırmış, ülke bütçesi üzerinde yük olarak sunulan kamu kurumları özel sektöre satılmıştır. Kamudan elini çeken devlet, özelleştirme ve serbestleştirme politikaları adı altında artan dış borçla birlikte enerjide krizi giderek derinleştirmiştir. Ülkemizde gün geçtikçe ekonomik krizin etkileri her alanda hissedilmeye başlanmıştır.

Türkiye`nin uzun süredir içinde bulunduğu ekonomik kriz artık taşınamaz hale gelmiştir. Gençler arasındaki işsizlik giderek büyümüştür. Kriz ortamında halkın üzerindeki vergi yükü daha da artırılırken; Türk Lirası`nın değer kaybetmesi, yüksek enflasyon ve faiz oranları ile düşük ücretlerden yine en çok geniş halk kesimleri olumsuz etkilemiştir. Kriz karşısında "elektrik ve doğalgaz faturalarında yüzde 10 indirim" veya "tanzim satış" gibi göz boyamaya yönelik önlemler alınmış, kalıcı ve köklü çözümler getirecek politikalar yürürlüğe konulmamıştır.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen yerel seçimlerin hemen ardından kıdem tazminatı düzenlemesi ve zorunlu bireysel emeklilik sistemi (BES) yeniden gündeme taşınmıştır. Yaklaşık 15 yıldır dönem dönem masaya yatırılan ancak çalışan ve sendikaların büyük tepkisi üzerine geri adım atılan kıdem tazminatı meselesi ile emekçilerin alın terine bir kez daha göz dikildiği anlaşılmaktadır. Ekonomik krizin maliyeti yine çalışanların sırtına yıkılmak istenmektedir. İşsizlik tehdidi karşısında zaten düşük ücretler, taşeronlaşma, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına razı olan, özlük hakları sürekli geriletilen emekçilerin ellerinde kalan son kazanımlardan biri "kıdem tazminatı"dır. Dolayısıyla çalışanların bu hakkının tırpanlanması kabul edilemez.

Yerel seçimler, yıllardır sürdürülen kutuplaşma, baskı ve şiddet politikalarına karşı toplumda demokratik hak ve özgürlüklere yönelik talebin yükseldiğini göstermiştir. Seçimlerin ardından ülkemiz yeni bir döneme girmiştir. Bu yeni dönemde kamu yönetiminde hukukun üstünlüğü, eşitlik ve adalet ilkeleri esas alınmalı, hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı uygulamalara son verilmelidir.

Seçim sonuçlarına karşı yürütülen gerilim ve kışkırtma politikalarının ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. Yaratılan atmosferde ayrıştırıcı ve kamplaştırıcı girişimlere fırsat verilmemeli, toplumsal huzur, barış ve kardeşlik için ortak akıl ve sağduyu ile hareket edilmesi gerektiği vurgulanmalıdır. 1 Mayıs mitingleri de bu kapsamda ele alınmalıdır.

Mesleğin ve meslektaşların haklarını koruyan, toplumsal bilince sahip bir kamu kuruluşu olarak; emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs`ta, ekonomik krizin faturasını krizin sorumlularının ödemesi için, sermayenin değil emekçinin çıkarlarını koruyan politikalar üretilmesi için, güvenceli çalışma ve insanca yaşam koşullarının sağlanması için yalnız emekçilerin hakları için değil işsizlik; kadınlar ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar; KHK`lar; çevre ve doğanın talan edilmesine karşı da haykırışlarımıza karşılık bulmak için tüm meslektaşlarımızı alanlara çağırıyoruz.

Sendikalar, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri bu yıl 1 Mayıs`ı Ankara`da Tandoğan`da, İstanbul`da Bakırköy`de, İzmir`de Gündoğdu Meydanı`nda kutlayacaklardır.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak üyelerimizin ve tüm yurttaşlarımızın 1 Mayıs İşçi Bayramı`nı kutluyor; aydınlık, demokratik ve insanca, umut yeşerten yarınlarda buluşmak ve haklı taleplerimizi haykırmak adına mücadeleye ve dayanışmaya davet ediyoruz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
46. DÖNEM YÖNETİM KURULU
30 NİSAN 2019


 YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


KANAL D YAYINI

DÜNYAMIZDAN VE DOĞAMIZDAN KİRLİ ELLERİNİZİ ÇEKİNİZ!

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GAZİ İPEK: ENERJİ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR, NÜKLEER SANTRALLER İNSANLIK SUÇUDUR (YURTSEVERLİK.COM)

YOUTUBE YAYINI

Okunma Sayısı: 85


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.