MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇORLU TREN KAZASININ BİRİNCİ YILINDA KAYBETTİKLERİMİZİ ANIYOR, SORUMLULARIN HAK ETTİKLERİ BİÇİMDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ!


HABER


 
8 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Kazasının 1. yıldönümü nedeniyle TMMOB Yönetim Kurulu Emin Koramaz tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.
 

ÇORLU TREN KAZASININ BİRİNCİ YILINDA KAYBETTİKLERİMİZİ ANIYOR, SORUMLULARIN HAK ETTİKLERİ BİÇİMDE CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ!

25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin de yaralandığı Çorlu Tren Kazasının üzerinden tam 1 yıl geçti. Kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeki tazeliğini koruyor. Hepsini özlemle anıyor, ailelerine sabır diliyoruz.

Aradan geçen bir yılda yaşanan gelişmeler, ne yazık ki, kazanın nedenlerinin aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması konusundaki beklenti ve umutlarımızı kırmıştır. Kazanın ardından yürütülen soruşturmada, üst düzey yetkili ve bürokratlar dosya dışında bırakılmış, kazayı araştırmak için oluşturulan bilirkişi heyetindeki bazı isimlerin kazadan sorumlu şirketle bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kazanın örtbas edilmesine karşı mücadele veren acılı ailelerin talepleri siyasal iktidar ve adli makamlar tarafından göz ardı edilmiştir. Ailelerin geçtiğimiz ay içerisinde Anayasa Mahkemesi önünde yapmak istediği basın açıklaması polis şiddetiyle bastırılmıştır.

Geçtiğimiz hafta içinde Çorlu`da görülen ilk duruşmada ise önce emniyet güçleri kayıp yakınlarını duruşma salonuna almak istememiş, ardından da davayı gören mahkeme heyeti davadan çekilerek yargılamanın başlamasına engel olmuştur.

Yaşanan tüm bu gelişmeler ailelerin acısını büyüttüğü gibi, toplumsal vicdanımızda da büyük yaralar açmıştır. Bu sürecin travmatik bir boyuta ulaşmaması için derhal adil ve hızlı bir yargılama süreci işletilerek, zedelenen adalet duygusu tesis edilmelidir. TMMOB olarak yargılama sürecinin her aşamasında ailelerin yanında olmaya devam edeceğiz.

8 Temmuz 2018 tarihinde Çorlu`da yaşanan tren kazası sonrasında TMMOB ve bağlı odalarımız tarafından yapılan incelemelerde, tren yolu alt yapısının bakım-onarım ve yenileme çalışmalarının teknik gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirilmediği ve hattın gerektiği gibi denetlenmediği tespit edilmiştir. Bu tespit ve eksikliklerin Çorlu`da yaşanan kazaya özgü olmadığı da bilinen bir gerçektir.

Son yıllarda alelacele yapılarak hizmete açılan projelerde yaşanan kazaların sıklığı dikkat çekicidir. Bunun nedeni bu projelerin toplumun ihtiyaçları ve bilimin gereklilikleri yerine siyasal iktidarın ihtiyaçları ve sermayenin dayatmaları doğrultusunda yapılıyor olmasıdır. Yandaşlara rant sağlamak, üretim maliyetini düşürmek ve kamusal hizmetleri birer seçim propagandasına dönüştürmek adına yapılan her proje, insan hayatını tehlikeye atmaktadır. Özelleştirme ve ticarileştirme politikalarına paralel olarak kamu istihdamının azaltılması ve harcamalarında yapılan kesintiler, kamusal hizmetlerin güvenliği konusunda soru işaretleri yaratmaktadır.

Kamu eliyle yapılan tüm projelerin, verilen tüm hizmetlerin birinci önceliği kamu yararı ve güvenliği olmalıdır. Bunun için de kamusal projelerin ve hizmetlerin her aşamasında bilimin gereklerine uygun davranılmalı ve mühendislik hizmeti eksiksiz biçimde alınmalıdır.

Çorlu Tren Kazasından 5 ay sonra yaşanan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazası, yaşadığımız felaketlerden ve yaptığımız uyarılardan ders alınmadığının en açık göstergesidir. Yeni acılar yaşanmaması için bu kazalarda kusuru bulunan tüm sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır. Demiryolu ağımızın güvenli hale getirilmesi için bilimsel ilkeler ışığında bakım, onarım ve denetim için gerekli tüm teçhizat ve personel eksiksiz biçimde sağlanmalıdır.

TMMOB olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamusal sorumlulukla bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.


EMİN KORAMAZ

TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANIEMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


OTONOM YANGIN ALGILAMA VE SÖNDÜRME

ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ TVA `YA KONUK OLDU

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ ŞUBEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI`MIZ KUTLU OLSUN.

Okunma Sayısı: 13


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri