MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ŞUBE TARİHÇESİ


ADANA`NIN ŞUBE OLMA HİKAYESİ

       Adana, 1980`li yılların sonlarına kadar Türkiye`nin gelişmişlik ve diğer sosyal konularında 4. büyük iliydi. Hatta bazı mevzularda memleketimizin en popüler ilidir Adana o zamanlar. Bulunduğu coğrafi konum, Dünyanın en bereketli topraklarından Çukurova`ya sahip oluşu, ülkemizin Güneydoğusu ve Ortadoğu ile ulaşımın kavşak noktasında bulunuşu, Tarımsal üretimin bir sanayi hareketine doğru döndürülüşü ve sosyal olarak ülkemizin en  renkli toplumsal mozaiğine sahip olmasından dolayı memleket kültüründe ve sanat hayatında neredeyse  belirleyici ve yol gösterici konumu Adana`yı Güney ve Güneydoğunun başkenti konumuna getirmişti.

 

       Türkiye Demokrasi mücadelesinin önemli bileşenlerinden birisi olan TMMOB ve EMO`nun gelişiminde yukarıda saydığımız özelliklerine uygun bir gelişme çizgisi göstermiştir ADANA`da

 

       TMMOB ve EMO`nun 1954 yılında kuruluşundan 1980 yılına kadar EMO temsilcilik olarak Adana`da varlığını sürdürmüştür. Temsilcilik görevinde daha sonraki yıllarda Bölge Temsilciliği ve Şube Yönetim Kurullarında da görevlerinde bulunan Sefa Kurdak`tan  Yaşar Okşaşoğlu`na kadar birçok değerli demokrat Elektrik Mühendisi ağabeyimiz görev yapmıştır.

 

       31.01.1980 yılındaki 1. Olağan Genel Kurulu ile Adana Bölge Temsilciliğine dönüşmüştür. Artık EMO Adana Bölge Temsilciliğidir ve Mersin, Antakya, Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş, Adana Bölge Temsilciliğine bağlı Temsilciliklerdir. 29.12.1985 tarihindeki Olağan Genel Kurulla göreve gelen Yönetim Kurulu Bölge Temsilciliği olarak görev alan son kuruldu. Zira Artık Adana Şube olma noktasında gereken evrimi gerçekleştirmiş ve gelişmesini tamamlamıştır. Bölge Temsilciliğinin Şube olma istemini içeren dilekçe 20.01.1986 tarih ve 86/05 sayı ile MYK`ya iletildi. 22-23 Şubat 1986 tarihinde yapılan 30. Dönem EMO Genel Kurulunda Adana Bölge Temsilciliğinin Şube olma istemi Genel Kurulun tüm üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi. EMO Genel Merkezinin 13.03.1986 tarihli yazıyla Sefa Kurdak, Uğur Bayrı ve Tuncay Özkul Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesinin Geçici Yönetim Kurulu üyeleri olarak görevi Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulundan devir aldılar.

 

       EMO Adana Şubesi Geçici Yönetim Kurulu 30.05./01.06/1986 tarihinde yapılan 1. Olağan Genel Kurulu Sonucunda belirlendi. Şubenin 2. Olağan Genel Kurul 19-20/12/1987 tarihlerinde gerçekleşti. Adana Şube Genel Kurullarını gerçekleştirerek bugüne geldi. Şubenin sınırlarından Gaziantep Şubesi doğdu önce. Daha sonrada Mersin Şubesi. Gelişmenin doğal bir sonucu olarak hem büyüdük, hemde küçüldük. Büyüdük; Zira kendi bünyemizdeki temsilcilikler gelişerek şube olacak boyuta gelmişlerdi. Bu EMO`nun büyümesiydi. Küçüldük; Artık Adana Şube Antakya, Osmaniye ve Adana illerinden oluşan bir şubeydi. Osmaniye`nin Adananın eski ilçesi olduğunu düşünürseniz Sadece 2 ilden oluşan bir Şube. Belki de Coğrafi olarak en küçük EMO Şubesi.

 

       Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Adana artık Türkiye`nin 4. büyük ili değil. Şube olarak 2320 üyesiyle ve bütçesinin büyüklüğüyle de orta ölçekli bir EMO Şubesi. Ama bütün bunlar büyüklük veya küçüklük için yeterli kriterler midir? Bizce değil. Adana ilinin Türkiye Demokrasi Mücadelesine verdiği büyük katkı EMO Adana Şubesine de yansımıştır. Adana  Şubesi, Yönetim Kurullarında görev yapmış; Tevfik Okumuş, İbrahim Atalı, Celal Polat, Mehmet Aysan, Hasan Balıkçı gibi değerler yetiştirmiş ve bunları üzücü bir şekilde kaybetmiş bir Şube olmanın bilincindedir.

 

     EMO Adana Şubesi 17. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımız da görevlerini bu düşünceler içinde sürdürmektedirler.

 

EMO ADANA ŞUBESİ
17. DÖNEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

MEHMET MAK

 

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.