MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HUKUK VE AĞAÇ KATLİAMI (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
`Ağaçlar kesilmesin, ODTÜ beton olmasın` diyerek 55 gündür eylem yapan öğrencilere biber gazı ile müdahale edildi. Ağaçlar bir bir devrilirken, ruhsatsız yurt inşaatını mühürlemek için gelen belediye yetkilileri hukuk hiçe sayılarak içeri alınmadı. CHP`li vekiller, öğrenciler ve akademisyenlerin direnişi yüzlerce ağacın kesilmesine engel olamadı. Kadıköy`de düzenlenen ODTÜ ile dayanışma eylemine plastik mermi ve biber gazıyla müdahale eden polis en az 3 kişiyi gözaltına aldı.
 

 

Çankaya Belediyesi ağaçların kesilerek yurt yapılmak istenen projenin ruhsatsız olduğunu açıkladı. ODTÜ yönetiminin iktidar yanlısı tutumu ağaç katliamına dönüştü.

ODTÜ‘de 55 gündür Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu yapılmaması için eylem yapan öğrenciler, güne polis müdahalesi ile başladı. ODTÜ Kavaklık‘ta çadır kuran öğrenciler ve akademisyenler, çevik kuvvetin sert müdahalesi ve biber gazı ile alandan çıkarıldı. Alanın polis barikatı ile çevrelenmesinin ardından ağaç kesimi başladı.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Verşan Kök‘ün üniversite bileşenlerinin tepkilerine karşın Mayıs 2018‘de KYK ile imzalanan protokol kapsamında inşaat çalışmalarına başladı. Yurt yapımının ilk adımı ise ağaç kesimi oldu. ODTÜ kontrolü dışında 49 yıllığına KYK‘ye devredilen alanda 3 bin kişilik yurt yapılmasına karşı çıkan öğrenciler, dün polisle karşı karşıya geldi.

Rektör sinyali vermişti

ODTÜ‘de Kavaklık adı verilen alanda öğrenciler 55 gündür düzenledikleri eylemlerle yurt yapımına karşı çıkarken, ODTÜ yönetiminin izni ile alana dün müdahale edildi. Rektör Kök‘ün geçen hafta akademisyenler ile olan toplantısında "müdahale olabilir" sinyali vermesinin ardından dün sabah 06.30‘da çok sayıda çok sayıda polis ve TOMA eşliğinde kesim ekipleri Kavaklık‘a geldi. İlk olarak alandan öğrencileri çıkartan çevik kuvvet ekipleri, kesimin başlayabilmesi için demir barikatlarla ağaçlan çevreledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP milletvekilleri Gamze Taşcıer, Murat Emir, HDP milletvekili Murat Çepni, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ODTÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler kesimin başlatılmaması için yaşananlara tepki gösterdi. Öğrencilerin alanı terk etmek istememesi üzerine çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti. Yaşanan arbedede bir öğrenci gözaltına alındı.

Kavaklık‘ta sabah  07.00‘de ağaç kesim işlemleri polis müdahalesi devam ederken 1 saatte 200‘ün üzerinde ağacın kesildiği belirtildi. Öğrencilerin gözyaşları ile çalışan işçilere "ne olur kesmeyin" çağrısı da işe yaramadı. Kesim işlemleri hızlandırıldı ve görüntü alınmaması için polis bariyerinin arkası iki metreden uzun brandalarla kapatıldı. Öğrenciler, Kavaklık‘ta 2 bin 800 ağacın bulunduğunu ve polis müdahalesi ile başlayan kesim işleminde parçalanan ağaç sayısının iki bini geçtiğini aktardı. Öğrencilerin tepkilerinin artması üzerine akşam saatlerinde ağaç kesimi durduruldu. Yeni ağaç kesilmediği vurgulansa da alandan motorlu testere sesinin yükselmesi dikkat çekti. Ağaçların parçalanması geç saatlere kadar sürerken, kesim ve parçalama işlemi biten kavaklar traktörlerle üniversiteden çıkarıldı. Her traktör geçişi öğrenciler tarafından ıslıklar ve sloganlarla protesto edildi.

‘Mesele ODTU‘yü yok etmek`

Kesimin durdurulmadığı iddiaları üzerine CHP‘li milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Gamze Taşcıer, akşam saatlerinde alanda incelemelerde bulundu. Kesim işleminin tamamlandığı ancak ağaçların parçalama ve nakliye işlemlerinin devam ettiği görüldü. İncelemelerin ardından CHP‘li Sarıbal‘ın ilk yorumu "İçeride iş bitmiş. Alanın hepsi kesilmiş" oldu. Cumhuriyet‘e konuşan Sarıbal, "Burada kesilen sadece ağaçlar değil. Asıl mesele ODTÜ‘nün demokratik, özerk üniversite yapısını yok etmek. 61 ilde yapacakları yurttan vazgeçiyorlar, sadece burada yapıyorlar. Mesele demokrasiye düşman, akla, fikre düşman bir iktidarın kendi amacı için ODTÜ‘yü katletmesidir. Burda yapılan özerk üniversiteye bir darbedir. Sorumlusu rektördür, derhal istifa etmelidir. Çünkü bu rektör Saray‘ın rektördür" diye konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Bu katliamın hesabını soracağız. Meslek odaları temsilcilerini içeriye almayan Verşan Kök, KYK yetkilileri, Emniyet müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunduk. Prof. unvanlı Kök‘ü YÖK etik kuruluna şikâyet ettik. Kendisi petrol mühendisi. TMMOB Petrol Mühendisleri Odası‘na şikâyet ettik. Kendisinin soruşturulması ve meslekten men edilmesi için başvurduk" dedi. Elektrik Mühendisleri Odası, Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada uygulamaya tepki gösterdi.

460 ağaç kurtarılmış

Rektör Kök, gün boyunca kendisi ile görüşme taleplerini reddederken, tepkilerin artması üzerine sürece ilişkin basın açıklaması yapıldı. ODTÜ yönetimi yaptığı açıklamada, "Bölgede kesilecek kavak ağacı yaklaşık 750 tanedir. Alınan yeni tedbirlerle alanın güney kesimindeki 4 bin metrekarelik arazi aynen korunacak olup bu bölümdeki yaklaşık 460 kavak ağacı kesilmeyecek. Bölgede kavak ağaçları dışında kalan toplam 40 ağaç ise korunacak" dedi. 

TASDELEN: RUHSAT YOK

Mimarlar Odası alanda inşaat ruhsatı olmadığını belirterek suç duyurusunda bulunurken Çankaya Belediyesi ekipleri de çalışmanın ruhsatsız yapılamayacağı gerekçesiyle tespit ve mühürleme işlemi için ODTÜ‘ye girmek istedi ancak izin verilmedi. Bu esnada Çankaya Belediyesi yetkilileri sokmayan bir polis memuru, CHP milletvekili Gamze Taşçıer‘e "Yeteri kadar kamera var akşam haberlerine çıkacaksınız endişe etmeyin" dedi. Taşcıer ise "Demek ki memur beyin terfi gibi bir derdi var ki herkesi kendi gibi biliyor" yanıtını verdi. Yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan Taşcıer, "ODTÜ‘nün atanmış rektörü ağaç kesimi durduruldu demişti ancak ağaç kesimi tüm hızıyla sürüyor. Ruhsatsız alanın etrafı tellerle çevriliyor. Belediyenin kamu görevlilerine denetim izni verilmiyor" dedi.

Belediye personelinin engellenmesine tepki gösteren  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise "Rektöre tekrar hatırlatıyorum. Yurt yapılmak istenen alanda, parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 No‘lu Plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan da bunlar alınmış değil" dedi.

YAVAŞTAN TEKLİF: YURDU BEN YAPAYIM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ yönetimine ağaçlara kıyılmaması karşılığında yurt yapımını üstlenmeyi teklif etti. ODTÜ‘de polis müdahalesi ve ağaç kesiminin ardından Mansur Yavaş da harekete geçti. Akşam saatlerinde ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüşen Yavaş, sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin "Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz" dedi. Edinilen bilgiye göre, Yavaş‘ın ODTÜ yönetimine "Ağaçlara kıymayın. Amacınız gerçekten yurt yapmaksa istediğiniz yurdu yapıp, size hibe edebilirim" teklifinde bulunduğu öğrenildi. ODTÜ yönetiminin ise bu teklife henüz bir cevap vermediği belirtildi.

Kadıköy‘de 3 gözaltı

ODTÜ‘deki polis müdahalesine tepki gösteren bir grup üniversiteli, dün akşam Kadıköy‘de bir araya gelerek yürüyüş yaptı. Mehmet Ayvalıtaş Meydanı‘nda yapılan açıklamanın ardından tekrar yürüyüşe geçen üniversitelilere polis, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. 3 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(Cumhuriyet; 09.07.2019)FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

18.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO MİSEM ONLİNE EĞİTİMLERİ

EMO REAKTİF BEDEL UYGULAMASIYLA İLGİLİ EPDK’YA BAŞVURDU

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

EMİN KORAMAZ’DAN ÜYELERİMİZE SESLENİŞ

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

TARİHİMİZDEN VE DOĞAMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Okunma Sayısı: 29


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.