MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

“İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET İSTİYORUZ!” 
TMMOB, kamuda çalışan kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancılarının yaşadıkları ücret adaletsizliklerine ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla 5 Temmuz 2019 tarihinde basın açıklaması yaptı. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının hayatın gerçekleri ile örtüşmediğine vurgu yapılan açıklamada, “şaibeli enflasyon rakamlarına göre zam değil, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz!” denildi.
 

Kamu çalışanlarına yılın ikinci yarısı için yalnızca yüzde 6.1 zam yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, "TÜİK tarafından açıklanan ilk altı aylık enflasyon verileri sonrasında kamu emekçilerinin alacağı maaş zamları belli oldu. Buna göre 2019 yılının ikinci yarısında kamu emekçileri yüzde 1.01 enflasyon farkı ve yüzde 5 artış olmak üzere yüzde 6.01 oranında maaş zammı alacaklar" bilgilerine yer verildi.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının hayatın gerçekleri ile örtüşmediğine vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi: 

"Geçtiğimiz 6 ay içerisinde başta gıda maddeleri olmak üzere halkın gündelik hayatında yoğun olarak tükettiği tüm mal ve hizmetlerde büyük fiyat artışları yaşanmıştır. Halkın gündelik yaşamını neredeyse sürdürülemez hale getiren bu artışlar ne yazık ki TÜİK`in masa başı işlemleri ve enflasyon sepeti değişiklikleri nedeniyle görünmez hale getirilmiştir.
Yandaş konfederasyonla imzalanan enflasyona endeksli toplu sözleşmeler, şaibeli enflasyon rakamlarıyla birleşince kamu emekçilerinin her geçen gün daha da yoksullaşmasına neden olmaktadır. Bizler şaibeli enflasyon rakamlarına göre zam değil, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz!"

"Maaşlar Sorumluluğa Uygun Değil"
Kamu emekçilerinin reel gelirlerinin düştüğün altı çizilen açıklamada, "Yoksullaşmasına neden olan bu düzenden en çok etkilenenlerin başında kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları gelmektedir" ifadelerine yer verildi.  mimar ve şehir plancılarının kamuda çeşitli statülerde çalıştığına ve farklı ücretler aldıklarına işaret edilen açıklamada, "Mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik ve sosyal koşulları, üstlendikleri sorumluluklara ve almış oldukları eğitime uymayan bir düzeye geriletilmiştir. Bu gerilemeyle paralel olarak kamuda çalışan meslektaşlarımızın maaşları ile diğer meslek gruplarının maaşları arasında fark da giderek büyümektedir" denildi.

"Mühendis Maaşı Eridi"
Kamuda çalışan mühendislerin AKP dönemindeki maaş değişiminin değerlendirildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"AKP`nin iktidardaki ilk yılı olan 2003`te kamuda çalışan en yüksek kademedeki Mühendisler (1/4) 833 TL, Hakim-Savcılar 1.113 TL maaş alırken, 2019 yılı itibariyle en yüksek kademedeki Mühendis maaşı 6.274 TL, Hakim-Savcı maaşı ise 14.957 TL olmuştur. Giderek büyüyen bu uçurum, meslek emeğimizin giderek değersizleştiğini gösterdiği gibi, toplumsal eşitsizliği de derinleştirmektedir."
Mühendislik hizmetlerinin kalitesinin meslek mensupların sahip olduğu özlük haklarla ilişkili olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancıları ve kamu emekçilerinin hak ettikleri özlük hakları verilmeli ve ücret dengesizliği derhal ortadan kaldırılmalıdır. Yüzdelik maaş zamları yerine, tüm kamu çalışanları için insanca yaşanabilecek bir ücret düzenine geçilmelidir" denildi. SÜS HAVUZLARINDA ÖNLEM MÜMKÜN (TRT 1) - VİDEO HABER

09.07.2019
 


Çok Okunanlar


TMMOB İZMİR İKK’DAN ORMAN YANGINI UYARILARI

TMMOB İZMİR İKK’DEN DAYANIŞMA GÜNÜ AÇIKLAMASI

Okunma Sayısı: 19


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri