MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HİROŞİMA`NIN YILDÖNÜMÜNDE SİVİL TOPLUMDAN ÇAĞRI: NÜKLEER SİLAH GELİŞTİRMEYE SON VERİLSİN (ANAYURT)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
2. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima`ya atom bombası atılmasının üzerinden 74 yıl geçti. 140 bin kişinin hayatını kaybettiği saldırının yıldönümünde Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştiren Nükleer Karşıtı Platform, `Nükleer silah geliştirmeye son verilsin. Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması tüm ülkelerce onaylansın. Nükleer santraller kapatılsın` çağrısında bulundu.
 

 

Salih KAPLAN ANKARA (Anayurt) - Nükleer enerji üretimine ve nükleer silahlara karşı çalışmalar yürüten kuram, kuruluş ve kişilerden oluşan Nükleer Karşıtı Platform (NKP), ABD tarafından Hiroşima‘ya atom bombası atılmasının 74‘üncü yıldönümünde ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması geçekleştirdi.

NKP‘nin Ankara‘daki adresi Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Merkezi oldu. Dünyada nükleer silahlanma yansı ve nükleer santrallara yönelik gelişmelerin değerlendirildiği basın açıklamasında sıra Mersin Akkuyu‘daki nükleer santral inşaatı ile ilgili ihmal iddialanyla ilgili de açıklama yapıldı.

Platform adına basın açıklamasını Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman okudu. "Yann çok geç olabilir. Nükleer çözüm değil tehdittir" başlıklı açıklamada, "Hiroşima‘ya atom bombası atılmasının 74‘üncü yıldönümünde nükleer silahlanma ve nükleer santrallere karşı halkımızı mücadele etmeye çağrnyoraz" denildi.

Hiroşima‘ya yapılan atom bombası saldınsında 140 bin, Nagazaki‘ye yapılan saklında da 80 bin kişinin yaşamını yitirdiği ve bölgenin geri dönüşü olmayacak şekilde zarar gördüğü hatırlatılan açıklamada, ABD‘nin yeniden nükleer silah üretmeye başlayacağını ilan etmesi ile dünyanın yeniden nükleer bir savaş ya da nükleer silahların üretimi sırasında yaşanabilecek kazalarda büyük yıkımlar ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

2017 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen Nükleer Silahlann Yasaklanması Anlaşması‘m üye ülkelerin derhal imzalayarak nükleer savaş tehlikesine son verilmesi çağnsı yapılan açıklamada Türkiye‘nin de nükleer enerji santralleri ile bu tehlikeye dahil olduğu belirtildi. Çernobil ve Fukuşima‘da yaşanan felaketlerin nükleer silah benzeri sonuçlara neden olduğu ifade edilerek, ağır ihmallerin olduğu Akkuyu Nükleer Santrali‘nin derhal durdurulması gerektiği dile getirildi. Açıklamada aynca şu ifadelere yer verildi:

"Hiroşima ve Nagazaki başta olmak üzere nükleer silahlarla yaşamlannı yitiren ve bugün hala nükleer kirlenmenin acısını genetik olarak taşıyan canlara karşı sorumluluğumuzun bilinciyle tüm dünyaya ve TBMM‘ye ve hükümete sesleniyoruz; insan eliyle yaratılan ölümleri durdurmak elimizde. Tüm savaşlara son verilsin, derhal banş istiyoruz. Nükleer silahlar imha edilsin. Nükleer silah geliştirmeye son verilsin. Nükleer Silahlann Yasaklanması Anlaşması tüm ülkelerce onaylansın. Nükleer santrallar kapatılsın."

(Anayurt; 7.08.2019) 

 HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

27.01.2020
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN ZORUNLU AÇIKLAMA

HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

SİNOP NÜKLEER KARŞITLARININ YARGILANDIĞI DAVANIN İLK DURUŞMASI YAPILDI

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSIN, DEPREMLER AFETE DÖNÜŞMESİN

ADANA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

ESKİŞEHİR ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK ZAMLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI FOX TV ANA HABER’DE YAYINLANACAK

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSIN, DEPREMLER AFETE DÖNÜŞMESİN

SİNOP’TA, YAŞAM HAKKI TALEBİ YARGILANAMAZ

HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

Okunma Sayısı: 20


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.