MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ İNŞAATI DERHAL DURDURULMALI (GÜNLÜK EVRENSEL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Hiroşima`ya atom bomba atılmasının 74. yıl dönümünde Nükleer Karşıtı Platform (NKP), basın açıklaması yaparak, `Yarın çok geç olabilir. Nükleer çözüm değil, tehdittir` dedi.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası‘nda (EMO) platform adına yapılan açıklamada konuşan Prof Dr. Sinan Adıyaman, Mersin Akkuyu‘da yapılması planlanan nükleer santrale de dikkat çekti. Ağır ihmallerin olduğu nükleer santral inşaatının hızla sürdürüldüğünü belirten Adıyaman, "Nükleer santral teknolojisi pahalı, riskli, kirlidir. Enerji politikalarıyla ilgisi olmayan tamamıyla siyasi bir tercih olan nükleer santrallara ülkemiz mecbur değildir" dedi. Adıyaman, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması‘nın tüm ülkeler tarafından imzalanması gerektiğini söyleyerek hiçbir projenin yaşamın kendisinden daha önemli olmadığını söyledi.

‘NÜKLEER SANTRAL TEKNOLOJİSİ PAHALI, RİSKLİ, KİRLİDİR‘

Nükleer silahları ortadan kaldırmak yerine nükleer silah sahibi olarak eşitlenme ya da güvenlik oluşturma tercihlerinin tüm dünyaya yayıldığını ve bu çılgınlığa son verilmesi gerektiğini söyleyen Adıyaman, "2017 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu‘nda kabul edilen Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, üye ülke parlamentoları tarafından da derhal imzalanarak nükleer savaş tehlikesine son verilmelidir" diye konuştu.

 Türkiye‘nin de nükleer silah çılgınlığına kapıldığını ve topluma dayatıldığını belirten Adıyaman, "Bugüne kadar Çernobil ve Fukuşima‘da yaşanan felaketler nükleer santrallerin radyasyon yayması bakımından nükleer silahlarla benzer sonuçlara neden olarak tehlike boyutunu tüm açıklığıyla gözler önüne sermişken nükleer santral kurulması ısrarını anlamak mümkün değildir. Nükleer santral teknolojisi pahalı, riskli, kirlidir. Türkiye‘nin bugün enerji açığı olmadığı gibi tam tersine arz fazlası sorunu vardır. Dolayısıyla enerji politikalarıyla ilgisi olmayan tamamıyla siyasi bir tercih olan nükleer santrallara ülkemiz mecbur değildir. Enerji açığımız olsa dahi nükleer santrallar büyük riskler barındırdıkları için bir alternatif olarak görülemez" dedi.

İNŞAAT AĞIR İHMALLERLE SÜRÜYOR

Mersin Akkuyu‘da Rusya menşeili Rosatom firması tarafından yapılan santrale de dikkat çeken Sinan Adıyaman, "Ağır ihmallerin olduğu belirtilen nükleer santral inşaatı hızla sürdürülmektedir. İnşaatın temelinde çatlaklar oluştuğu, uygun olmayan zeminin deniz suyuyla dolduğu, Rusya‘da soğuk hava şartlarına göre projelendirilen çalışmanın, Mersin gibi sıcak bir bölgeye uygun şekilde optimize edilmediği iddia edilmektedir" diyerek EMO‘nun çatlaklar ile ilgili bilgi istemek için iki kez yazdığı yazıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın da yanıt vermemesine değindi.

Akkuyu‘daki santralin 2023‘e yetiştirilmesi için iktidarın bilimsel verileri, mühendislik ilkelerini ve saha gerçeklerini göz ardı ettiğini söyleyen Adıyaman, "Unutulmamalıdır ki nükleer santrallerin en büyük risklerinden biri atık problemidir. Radyoaktif atık için kesin, bilinen, uygun ve kabul edilebilir bir arıtma yöntemi yoktur. Dünya üzerinde hiçbir yerde nihai depolama tesisi yapılamamıştır" dedi. Hiçbir projenin yaşamın kendisinden daha önemli olmadığını söyleyen Adıyaman, ‘Akkuyu Nükleer Santralı inşaatı derhal durdurulmalı, kamuoyunda büyük endişelere yol açan iddialara karşılık derhal detaylı bir çalışma başlatılmalı ve Akkuyu‘ya teknik inceleme heyeti kabul edilmelidir. " diye konuştu.

(Günlük Evrensel; 7.08.2019)CEM TV - ANA HABER

04.10.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

İLETİŞİMDEKİ DEPREM DAHA YIKICI OLDU!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN GAZİANTEP ŞUBE’YE ZİYARET

MEHMET MAK’A KUTLAMA ZİYARETİ

NKP MERSİN BULUŞMASI

EMO YÖNETİM KURULU DEMOKRASİ NÖBETİNE KATILDI

`BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ VE BARIŞTIR`

EMO MİSEM KOMİSYONU TOPLANTISI

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

Okunma Sayısı: 18


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri