MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB: MADENLERİMİZİN GASP EDİLMESİNE HAYIR!


HABER


 
TMMOB, Kaz Dağlarında ve ülkenin farklı bölgelerinde devam eden altın madenciliği faaliyetlerine ilişkin 9 Ağustos 2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. TMMOB’un Cerattepe’de, Kazdağları’nda, Murat Dağı’nda direnen yöre halkının yanında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, madenlerde tüm yurttaşların ve gelecek nesillerin de hak sahibi olduğunun altı çizildi.
 

Ülkemizde son dönemde eşi görülmemiş bir maden sömürüsü yaşandığına vurgu yapılan açıklamada, "Ekosistemi tahrip eden, ormanlarımızı yok eden, çevreye onarılamaz zararlar veren ve halkımızın ortak yer altı ve yer üstü zenginliklerini yerli ve yabancı sermaye şirketlerinin yağmasına açan bu anlayışı kınıyoruz. Bugün en çarpıcı haliyle Kaz Dağlarında gördüğümüz bu anlayış, yarın Murat Dağı`nda, Ağı Dağı`nda ve Munzurlardan benzer manzaralar yaratacaktır" ifadelerine yer verildi. Madenlerimiz üzerinde bu ülkede yaşayan herkesin hakkı bulunduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi: 

"Dahası, üretildikleri anda tükendikleri ve yenilenemedikleri için, gelecek nesillerimiz de bu madenler üzerinde hak sahibidir. Dolayısıyla sadece altın değil tüm madenlerimizin üretim süreçleri, halkın ortak çıkarı esas alınarak ve gelecek nesillerin ihtiyaçları da gözetilerek kamusal bir anlayışla planlanmalıdır. Maden üretimini gündelik ekonomik çıkarlar doğrultusunda, sermaye kesimlerine kaynak yaratmak için gerçekleştirenler, ülkemizin geleceğine ve halkımızın ortak çıkarına ihanet içindedir!"

"Gelir Bütünüyle Şirketlere Kalıyor"
Eşme`de, Fatsa`da, Cerattepe ve Kaz Dağlarında yürütülmekte olan altın madenciliğinin kamu yarar taşımadığının ifade edildiği açıklamada, "Madenlerden elde edilen gelirin tümüyle şirketlere aktarıldığı, risk ve zararın ise doğaya ve halka bırakıldığı bir işletme anlayışının kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. Bu çarpık anlayış nedeniyle, altın şirketleri daha zengin olsun diye ormanlar kesilmekte, tarım arazilerinin yok edilmekte, doğal hayata zarar verilmekte, insan sağlığı tehdit edilmektedir" ifadelerine yer verildi. Çarpık anlayışın doğayı olduğu kadar madenleri de sömürdüğüne vurgu yapılarak, TMMOB`un sanayileşme anlayışı şu ifadelerle özetlendi:   

"TMMOB, tarihi boyunca üretimden, sanayileşmeden, büyümeden ve kalkınmadan yana tavır almıştır. TMMOB aynı zamanda ülkedeki üretimin toplumun genel çıkarı için kullanılmasından ve ülkenin ortak zenginliklerinin hakça paylaşılmasından yana da tavır almıştır. Sanayi, enerji, tarım gibi üretici sektörlerin temel ihtiyaçlarını sağlayan madenciliğe bakışımız da bu toplumcu-kamucu anlayışımızın yansımasıdır. TMMOB olarak bizler ülkemizdeki tüm madencilik faaliyetlerinin kamu yararını ve ülke geleceğini gözetecek biçimde planlanmasını; tüm madenlerimizin kamu eliyle işletilmesini; maden işletmelerinde kamu denetiminin sağlanmasını; madencilik faaliyetlerinin doğaya ve doğal yaşama uygun biçimde yürütülmesini savunuyoruz. TMMOB, doğayı katledenlerin değil, doğayla uyum içinde yaşayanların yanındadır. TMMOB, yerli ve yabancı sermaye gruplarının değil, kamu yararının ve halkın ortak geleceğinin yanındadır. TMMOB, sömürgenlerin değil, Cerattepe`de, Kazdağları`nda, Murat Dağı`nda direnen yöre halkının yanındadır."ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ : AKDENİZ KARADENİZ ENERJİDE YENİ SEÇENEKLER

ÇARPIK KENTLEŞMENİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

Okunma Sayısı: 13


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.