MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO KARADENİZ’DE HES’LERİ İNCELEDİ: HES`LERİN YARATTIĞI TABLO VAHİM (EVRENSEL.NET) 
Elektrik Mühendisleri Odası Karadeniz`deki HES’leri incelemek üzere teknik gezi yapıyor.
 

Burcu YILDIRIM

Giresun

TMMOB‘a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Karadeniz‘e iki gün sürecek teknik gezi düzenleyerek HES‘leri ve dere yataklarını inceliyor. Gezinin ilk gününde Giresun‘a bağlı Aksu Vadisi üzerinde bulunan HES‘lerin doğaya etkileri konusunda araştırma yapıldı. EMO Genel Başkanı Gazi İpek, HES‘lerin yarattığı tablonun vahil olduğunu söyleyerek, "Bu tür doğaya, insana zarar veren projelerden artık vazgeçilmesi gerekiyor" dedi.

HES‘lerin satın alma garantisi ile anlaşma yapıldığından dolayı yoğun ve iyi planlanmadan yapıldığını ifade eden EMO Genel Başkanı Gazi İpek, "Santraller bölgenin iç ihtiyaçlarına ve koşullarına göre değerlendirilerek yapılması gerekiyor. Burada gördüğümüz tablo vahim. Hem düşük güçte hem de çok fazla santral mevcut. Bu santraller hem can suyu problemi yaratıyor hem de derelerin yataklarını bozarak doğal dengenin bozulmasını da sağlıyor" dedi.

‘DOĞAYA İNSANA ZARAR VEREN PROJELERDEN VAZGEÇİLMELİ`

Havzaların yeniden ele alınması ve yeni bir enerji politikası yaratılması gerektiğini söyleyen İpek, "Aslında şu an Türkiye‘nin enerji fazlalığı var. Karadeniz‘in tamamında toplam HES‘lerden elde edilen enerjiye biz farklı yollardan sahip olabiliriz. Bu tür doğaya, insana zarar veren projelerden artık vazgeçilmesi gerekiyor" diye konuştu. Öncelikle kayıp ve kaçakların engellenmesi ile büyük bir tasarruf edileceğini belirten İpek, 301 milyar kilowatt saatin yaklaşık 50 milyarının kayıp ve kaçaklardan oluştuğunu ifade etti. İpek, "2018 sonu itibariyle karşılaştırıldığında elektrik tüketimi azalmış görünüyor. Buna rağmen abartılmış projeksiyonlarla abartılmış projelere yatırım yapmak hata yaratıyor ve ipin ucu kaçıyor. Bu büyük projeler de içinde yolsuzluklar barındırıyor. 21. yüz yılda artık üretildiği yerde tüketilecek enerji sistemlerinin kurulması gerekiyor" dedi.

‘KASABALARI ŞİMDİ ÇAMUR BASIYOR‘

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük ise beton blok ve parmaklıklarla çevrili dere yataklarının iki dağın hayvanlarını bile ayırdığını belirterek, "Enerji adı altında bu bölgedeki yaşam katlediliyor. Suyun yüzde 90‘ı alınıp 10‘u dere yataklarına bırakıyor buna da can suyu diyorlar oysa can suyu derenin suyunun tamamıdır" dedi. Küçük, dere yatağından giden suyun buharlaşma oranının düşmesi nedeniyle de sıcaklığın arttığını ve ekolojik dengenin bozulduğunu söyledi. Yapılan HES ve yol yapım çalışmalarıyla da her yerin kepçeler vurularak yaralandığını ve suların artık çamur aktığına değinen Küçük, "Eskiden kasabaları su basardı şimdi çamur basıyor" dedi.

(evrensel.net; 24.08.2019) 

 

Bağlantılar

www.evrensel.net/haber/385481/emo-karadenizde-hesleri-inceledi-heslerin-yarattigi-tablo-vahim
 


YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

NKP: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI`NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ (SOL.ORG.TR)

‘AZERBEYCAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ METSAMOR NÜKLEER SANTRALİ TÜRKİYE’YE 16 KM UZAKLIKTA’ (YESİLGAZETE.ORG)

NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI KAYNAK: NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI (ENERJİGUNLUGU.NET)

TEOMAN ÖZTÜRK`Ü ANIYORUZ

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, UNUTTURMAYACAĞIZ!

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, NÜKLEER SİLAHLANMAYA HAYIR! (SİYASİHABER4.ORG)

VATANDAŞA İNDİRİM YOK! (KAAN ALİŞAN-HABER EKSPRES)

Okunma Sayısı: 114


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.