MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DEVLET HES`LERİ BAŞIMIZDAN KALDIRSIN (GÜNLÜK EVRENSEL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
KARADENİZ`de yaşam alanlarına HES kurulan yöre halkı, artık HES`lerin kaldırılmasını istiyor. Özellikle sel baskınlarından şikayetçi olan köylüler, tarım alanlarının zarar görmesinden de şikayetçi.
 

Burcu YILDIRIM/Trabzon

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)‘nun Doğu Karadeniz‘de HES‘leri incelemek üzere düzenlediği gezinin ikinci gününde, Trabzon‘a bağlı Araklı, Karadere ve Solakdere havzalarını ziyaret ettik. EMO yöneticileri ve konuyla ilgili geziye katılan uzmanlar, dere yataklarının bozulması ve santral boyunca yapılan kazı ve inşaatlarla doğal yaşamın bozulduğuna dikkat çekerek, HES‘ler ile üretilen elektriğin yaşam alanlarına verdiği zararı karşılamadığını ifade etti.

Harşıt ve Aksu Vadilerine göre daha dar ve dik olan Solakdere Karadere ve Araklı‘da cephe yağışları sık olarak görülüyor. Dikliğin yoğun ve keskin olması sebebiyle düşen suyun hızının da yüksek olduğu bu bölgede, HES‘lerin yarattığı doğal tahribatın sonuçları daha yıkıcı olabiliyor. Araklı üzerinde 18 Haziran 2019 tarihinde 8 kişinin ölümü ve 2 kişinin kaybolmasıyla sonuçlanan sel felaketinin bulunduğu alanda dört tane HES bulunuyor.

‘BOĞAZLARI KAPATTILAR BASKIN OLUYOR‘

Karadere Vadisi üzerinde görüştüğümüz yöre halkı HES‘ler nedeniyle yaşam alanlarının bozulduğundan ve risk altmda olduklarından şikayetçi. HES‘ler nedeniyle su yataklarının değişmesi ve aşırı yağışla beraber taşkınların oluşması bölgede yaşayan köylülerin tepkisine neden oluyor. 50 yıldır burada yaşadığını ama daha önce böyle bir felakete tanık olmadığını anlatan Hikmet Köse, "Sel olduğunda komşularım hayvanlarını kurtarmak için dışarı çıktı ama ben korkudan çıkmadım. Mezralara çayırlıklara yol aldılar. Yollar boğazları kapattı ve yağmur çok yağınca baskın oluyor. Yaşamadığımız kalmadı" dedi.

‘ARTIK DEVLET BUNLARI BAŞIMIZDAN KALDIRSIN‘

Karadere Vadisi boyunca yer alan santralden birinin evinin üzerinde olduğunu belirten Özkan isimli bir köylü de "Bakın dağın tepesinden doğru aşağı iniyor HES boruları. Devlet bunları getirdi tepemize koydurdu. Geçen yıl santralin teli rüzgardan koptu, elektrik saçıldı her yere. Evde ne elektronik eşya varsa pat pat attı" dedi. Bahçede yetiştirdiği sebzelerin veriminin düştüğünü anlatan köylü, fasulye ve mısır yapraklarının yapış yapış olduğunu anlattı. Özkan, "Artık devlet bunları başımızdan kaldırsın. Elektrik üretiyor diyorlar. Elektriğe her gün zam geliyor. İki kişiyiz 3 ayda 200 TL`den fazla fatura geliyor" dedi.

(Evrensel; 26.08.2019)  FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

18.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO MİSEM ONLİNE EĞİTİMLERİ

EMO REAKTİF BEDEL UYGULAMASIYLA İLGİLİ EPDK’YA BAŞVURDU

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

EMİN KORAMAZ’DAN ÜYELERİMİZE SESLENİŞ

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

TARİHİMİZDEN VE DOĞAMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

Okunma Sayısı: 24


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.