MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇAMUR AKIYOR (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO, Karadeniz`deki HES`lerle ilgili Giresun-Aksu Deresi`ni inceledi Enerji adı altında çevredeki tüm canlı yaşamının tehlikeye atıldığını belirten uzmanlar, HES`lerin, deredeki suyun yüzde 90`ını aldığını, yüzde 10`unu ise cansuyu olarak bıraktığını vurguladı.
 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası‘nca (EMO), Karadeniz‘deki HES‘lerle ilgili Giresun Aksu Deresi‘ne düzenlenen inceleme gezisinde, "HES‘lerin doğayı nasıl tahrip ettiği" gözler önüne serildi. Dereden akanın "artık su değil, çamur olduğu" gözlenirken bu duruma TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük de "HES‘lerde su, borular ile aktarılıyor. Su borudan geçip dövülürse canlı ölür. Derede balık kalmıyor. Derenin iki yakası betonlar ile koparıldı. İki yakada bulunan domuzlar bile bir araya gelemiyor" tepkisini gösterdi.

EMO Genel Başkanı Gazi İpek de "HES‘ler suyu daha fazla kullanmak adına, çevreyi susuz bırakıyor" ifadelerini kullandı. EMO Genel Başkanı İpek, "Türkiye‘deki enerji sektörünün ranta dayalı olduğunu" belirterek "HES‘ler artık ihtiyaç olmayacak boyuta geldi. EPDK‘nin projeksiyonuna göre, mevcut yatırımlar 2030 yılına kadar tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. Hâlâ daha da çok fazla proje var" dedi.

Dere betonla kaplandı

TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük ise gerek dere ıslah dedikleri çalışmalar gerekse HES nedeniyle derelerin iki yakasının betonlar ile birbirinden koparıldığını söyleyerek "Derenin iki yakasındaki domuz bile birbirinden ayrılmıştır. Dere, beton bloklarla kaplandı" dedi.

Enerji adı altında çevredeki tüm canlı yaşamının tehlikeye atıldığını, HES‘lerin deredeki suyun genelde yüzde 90‘ının aldığını, yüzde 10‘unu ise cansuyu olarak bıraktığını kaydeden Küçük, "Dere gönlünce akamıyor. Borular ile 7.8 kilometre mesafeden su alınıyor. Derenin yatağında bırakılan suya ise cansuyu diyorlar. Cansuyu, derenin bütün suyu demektir. Buradaki yapılar, suyu yatağından alıp borularla taşıyarak elektrik üretiyor. Bu suyun doğadan koparılması demek. HES‘ler suyu aldığı için buharlaşmayı engelliyor. Buharlaşma yoksa ısı artar, bütün canlı yaşamı etkilenir" dedi.

Küçük, suyun artık kahverengi aktığına da dikkat çelcerek "Her yer inşaat ve taş madeni. Üstelik heyelan bölgesi. Artık su yerine çamur akıyor. Eskiden kasabaları su basardı, artık çamur basıyor. Fındık üreticileri ise susuzluk çekiyor" dedi.

Su borularla taşındığında, sudaki canlıların yaşam olanağının kalmadığını söyleyen Küçük, "Su borudan geçip dövülürse canlı ölür. Derede balık kalmıyor. Türkiye kirli üretim modeline itilmiştir. Enerjiden önce bu tartışılmalı" ifadelerini kullandı.

(Cumhuriyet; 25.08.2019) CEM TV - ANA HABER

04.10.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

İLETİŞİMDEKİ DEPREM DAHA YIKICI OLDU!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN GAZİANTEP ŞUBE’YE ZİYARET

MEHMET MAK’A KUTLAMA ZİYARETİ

NKP MERSİN BULUŞMASI

EMO YÖNETİM KURULU DEMOKRASİ NÖBETİNE KATILDI

EMO MİSEM KOMİSYONU TOPLANTISI

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

`BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ VE BARIŞTIR`

Okunma Sayısı: 80


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri