MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

‘TÜRKİYE’NİN ENERJİ FAZLASI VAR’ (YALÇIN BAYER-HÜRRİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Karadeniz’de hükümetin “Dere yatağında bulunan tüm binalar yıkılacak” kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yaylalar tarumar olmasın, onlar da güzelliğini korusun” sözlerinin yayınlandığı geçen hafta Karadeniz’e gittik.
 

 Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) Karadeniz`e düzenlediği gezide vadiler üzerindeki HES`ler ve dere yatakları odanın mensupları, akademisyenler tarafından incelendi; biz de tanıklık yaptık. EMO Genel Başkanı Gazi İpek, "Burada HES`lerin yarattığı vahim bir tablo var" dedi. Bu konudaki görüş belirten birçok mühendis ‘olumsuz`lukları sıraladı. Akarsular üzerindeki HES`lerin planlanması, projelendirilmesi, su akarsu ve taşkın debileri ile ilgili hesaplamaların eksik ve yanlış olduğunu savundular. İnşaat mühendisi Ahmet Göksoy, "Dolayısıyla bu projelerin ne yatırımcısına ne kamuya ne de bölge halkına ve çevresine hiçbir faydası yoktur. Bu HES`lere, bu pahalı enerjiye Türkiye`nin ihtiyacı da yoktur" diye konuştu.

İlk gün Trabzon ve Giresun`daki HES`leri gezdik. Teknik gezide Angutlu HES, Çırakdamı HES ve Dereli HES ziyaret edildi ve çevreye etkileri incelendi. Başkan Gazi İpek buradaki açıklamasında son dönemde bölgede yaşanan sel felaketlerine dikkat çekti. Yaşanan sorunların tamamıyla HES`lerden kaynaklandığının söylenemeyeceğini ancak Türkiye`nin bugün enerji fazlası olduğunun da bir gerçek olarak ortada olduğunu belirten İpek, şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye enerji üretimi için daha fazla HES yapılmasına gerek olmayan bir noktaya geldi. EPDK`nın projeksiyonlarına göre mevcut yatırımlar 2030 yılına kadar tüm ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde. Buna rağmen yatırım aşamasına olan çok fazla proje de var."

Dağıtımdaki kayıp ve kaçak oranının uygun seviyeye çekilmesi ve enerji verimliliği ile çok ciddi bir kaynak sağlanabileceğine dikkat çeken İpek, bu iki sorun çözüldükten sonra hangi kaynaklardan enerji üretileceğinin gerçekçi biçimde planlanması gerektiğini vurguladı. Siyasal tercihlerle karar verildiğini anlatan İpek "Türkiye abartılı projeksiyonlarla abartılı yatırımlara yönlendiriliyor" dedi.

YARIN: Nereleri gezdik? Mühendisler Erim Arıcı, Cemalettin Küçük, Erol Celepsoy tarafından "Hem ekonomik, hem de ekolojik hesap yapamıyoruz. Yaylalar betonlaştı. 10 yıl sonra Karadeniz diye bir şey kalmayacak, her dereye HES yapılması gerekmiyor" gibi vurgulamalar yapıldı. Araklı faciası neden oldu? Ordu HES`leri de uyarı bekliyor.

(Hürriyet; 28.08.2019) EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

30.08.2019
 


Çok Okunanlar


“KAYYUM REJİMİ” KABUL EDİLEMEZ!

EMO’NUN HES TEKNİK GEZİSİ HABERİ FOX TV’DE YAYINLANDI

EMO HES TEKNİK GEZİSİ RÖPORTAJLARI FOX TV’DE

“KAYYUM REJİMİ” KABUL EDİLEMEZ!

ENERJİ SEKTÖRÜNDE KRİZ BÜYÜYOR: ACİLEN YENİDEN KAMULAŞTIRMALAR YAPILMALI (16PUNTO.COM)

ÇAMUR AKIYOR (CUMHURİYET)

EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

TMMOB BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASINI KINADI

EMO KARADENİZ’DE HES’LERİ İNCELEDİ: HES`LERİN YARATTIĞI TABLO VAHİM (EVRENSEL.NET)

EMO HES TEKNİK GEZİSİ MESYASCOPE TV’DE

Okunma Sayısı: 29


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri