MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SAPANCA KIRKPINAR MEVKİİNDE YAPILMAK İSTENEN TELEFERİK HATTI VE ALT İSTASYONUNUN BÖLGEYE VERECEĞİ ZARARLARI İLGİLİ TMMOB SAKARYA BİLEŞENLERİ TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ. 
Sapanca Kırkpınar Mevkiinde yapılmak istenen teleferik hattı ve alt istasyonunun bölgeye vereceği zararları ilgili TMMOB Sakarya Bileşenleri olarak 11 Eylül 2019 tarihin de düzenlenen Basın Açıklamasına Temsilcimiz Halil Atay ve Temsilci Yardımcımız Turgay Demirgövde katıldı
 

Basına ve Kamuoyuna

 

Sapanca Kırkpınar Mevkiinde yapılmak istenen teleferik hattı ve alt istasyonunun bölgeye vereceği zararları dile getirmek bağlamında bu açıklamayı yapmayı uygun gördük.

 • Seçilen alan, T.C. İçişleri Bakanlığının Belirlediği Acil Afet Toplanma alanı olmakla birlikte  Bölge halkının kullandığı çocuk parkı ve dinlence yeridir ve bölge halkı ecdadı tarafından başka amaçla kullanılmamak kaydıyla hibe edilmiştir.

 • Teleferik hattının 17000 metrekarelik bir bölümde yaşları 5 – 80 aralığında ( çam, ıhlamur, gürgen, kestane, kayın ana türü olmak üzere alt tabakada defne, orman gülü gibi tıbbı aromatik  tali türlerden oluşan) yaklaşık  3000  adet ağacın kesilecek olması hem yeşil alan azalmasına neden olacak hem de  erozyon, sel ve su baskınları riskini artıracaktır.

 • Otoyol çıkış ile Kırkpınar ışıklar arasında kalan alanda zaten mevcut olan karayolunun trafik yoğunluğuna cevap veremiyor olması yanında artı bir trafik yükü bölge sakinleri  için içinden çıkılmaz bir durum oluşturacaktır

 • İhale yapılırken seçilen alanın kullanım hakkının kimde olduğu ve ihaleye kaç iştirakçinin katıldığı açıklanmamaktadır.

 • Yapılacak teleferik sistemi Sapanca`ya nasıl bir katkı sağlayacaktır? Zarar görecek 9000 metrekare yeşil alanın ekonomik değeri göz önüne alınmış mıdır?

 • Sakarya İlinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları tarafından ile onaylanmış olan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni planı bulunmaktadır. Bu planda:

              2025 yılını hedefleyen Sakarya İli 1 / 100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planı`nın amacı;

 • Planlama Bölgesi`nin hedef ve stratejilerini belirlemek,

 • Koruma – kullanma dengesini kurmak,

 • Farklı temel ekonomik sektörlerin gelişme hedeflerini, sürdürülebilirlik bağlamında sağlıklı bir çevrede geliştirmek,

 • Çevreyi sürdürülebilir kılma ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak üzere arazi kullanım kararlarını belirlemek, kentsel ve kırsal gelişmeleri değerlendirmek ve yönlendirmek.

 • Planlama Bölgesi`nin doğal, tarihsel ve kültürel değerlerini korumak,

 • Alt ölçeklerde hazırlanacak her türde fiziksel ve sosyo-ekonomik plan ve projelere esas oluşturacak planlama kararlarını oluşturmaktır.

   

 • Bu şekilde hazırlanan ve onaylanan plan ve plan hükümleri çerçevesinde planın hiçbir yerinde bölgede teleferik veya herhangi bir yapı yapılması ile ilgili hüküm yer almamakta olup yapılması planlanan alanlar Orman alanı sayılmaktadır.

   

  Planın yapılma amacı bizim şu anda savunduğumuz değerleri açıkça ortaya koymakta olup Çevre düzeni planına sadık hareket edilmesini istiyoruz. Çünkü plan hükümlerinde bu tesisin, gerek neden olacağı tahribatlar, gerek çevreye olan zararlarını içeren maddelerin olduğu bu kapsamda kesinlikle yapılmasının sakıncalı olduğu, bundan sonra hazırlanacak tüm planların veya yatırımların da bu plana bağlı kalması gerektiği net olarak belirtilmiştir.

 • Ayrıca, İller Bankası tarafından yapılan hesaplamalarda bölgesel bazlı 33 yıllık nüfus artışları göz önüne konularak alt yapı ve içme suyu sistemleri yapılmaktadır. Bölgenin alt yapı ve içme suyu sistemleri tamamlanmış olup bu tür bir tesis rant kapısını açacağı gerçeğinin yanı sıra beraberinde aşırı kirliliğe sebep olabilecek alt yapı sorunlarını da beraberinde getirecektir. Alt yapı sorunları mutlak koruma havzası kapsamında yer alan Sapanca Göl`ü ekosistemini tehlikeye sokacaktır.

   

 • Böyle bir girişimin bölgede yaratacağı ticari getiriden daha çok flora fauna yapısına yapacağı etkilerin üniversitelerin ve meslek örgütlerinin uzman kadrolarıyla tespit edilmesi gerekmektedir.

   

 • Otopark meselesi projenin en can alıcı noktası gibi durmaktadır teleferik projesinin adı teleferik, otopark ve mesire alanı projesidir. Otopark, yerin altına her bir katı ortalama 3000 metrekare ve en az iki katlı olacak şekilde ihale edilmiştir. Mevcut durumdan anlaşılan, hem çok maliyetli hem de giriş çıkışlar itibari ile karayolları tarafında izin sorunu olacağı nedeniyle yüklenici firmanın bu otoparkı yapmak konusunda istekli olmadığıdır. Zaten bu işin de bu sebepten bu kadar uzadığını ve bir yıl önce yer teslimi yapılmış bir alan için bir yıl sonra ellerinde onaylı uygulama projeleri olmadan, inşaatın vasıflarını belirtir tabela dahi asılmadan alelacele polis eşliğinde ve özel güvenlikle alana girmeye çalışmazlardı diye düşünüyoruz.

  Sonuç olarak, Sakarya İlinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından onaylanmış olan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni planı ışığında, VII. DENETİM ve UYGULAMA ÖRGÜTLENMESİ kapsamında yasal haklarımızı kullanarak gerekli iş ve işlemlere başlayacağımızı bildiriyor, ilgili kurumların konuyu tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini bir kez daha ısrarla vurguluyor ve bekliyoruz.

  Bölge halkının yararına ve ekolojik dengeye zarar vermeyecek alternatif yer tespiti konusunda

  Meslek odaları olarak işbirliğine hazırız.

  TMMOB SAKARYA BİLEŞENLERİ  ADINA

                                                                               MMO SAKARYA İL TEMSİLCİSİ

                                                                                          Salim AYDIN


Çok Okunanlar


EMO KOCAELİ ŞUBESİ 11. GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

SAKARYA TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN SMM ÜYE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ EMO KOCAELİ ŞUBESİNDE YAPILDI.

DEMOKRAT KOCAELİ : DEMOKRAT MÜHENDİSLER SEÇİME HAZIR

ÖZGÜR KOCAELİ :EMO DA SÖZEN YENİ DÖNEMDE TEKRAR ADAY

ASANSÖR SMM EĞİTİMİ EMO KOCAELİ ŞUBESİNDE YAPILDI.

YENİ HABER: DEMOKRAT MÜHENDİSLERDEN ADAYLIK AÇIKLAMASI

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ EMO KARABÜK TEMSİLCİLİĞİ`NDE YAPILDI.

KOCAELİ: ELEKTRİK MÜHENDİSLERİNDE SÖZEN GÜVEN TAZELEDİ

MAVİ KOCAELİ : ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ` NDE BAŞKAN YENDEN AHMET SÖZEN

Okunma Sayısı: 99


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.