MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümleri tarafından düzenlenen “Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı-2019”, 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde TED Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
 

 

Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte ilk olarak TED Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Yazgan söz aldı. Etkinliğin gördüğü ilgiye dikkat çekerek düzenleyici kuruluşlara teşekkür eden Yazgan, son yıllarda sinyal ve görüntü işleme alanında çok yoğun çalışmaların olduğunu vurguladı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal, etkinlikle, sinyal ve görüntü işleme alanında çalışan tüm tarafların bir arada olabileceği, güncel uygulama ve yöntemleri değerlendirebileceği, yeni çalışma konularını belirleyebileceği bir ortam ile içeriği ve niteliği her seferinde zenginleştirerek literatüre katkı sunmayı hedeflediklerini kaydetti. Soysal, şöyle konuştu:

"İşlenebilecek veri sayısı ve fiziksel işlem kapasitesindeki artış ile birlikte kullanılan algoritmalardaki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ileri teknolojilerin; makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay sinir ağları, yapay zeka uygulamalarının sinyal ve görüntü işleme alanında yaygın kullanımı, üniversitelerin, sektörün ve tüm tarafların bu alandaki çalışmalarının paylaşılması, tartışılması, yeni gelişmelerin izlenmesi bu etkinliğin kapsamını oluşturmaktadır."

Konferansta bu yıl iki değişiklik yapıldığını, ilk olarak akademik sunumların yanında sektörel uygulamalar hakkında da katılımcıların bilgi sahibi olması ve sektör temsilcileri ile buluşmasını sağlamak için son 3 oturumun endüstriye ayrıldığını belirten Soysal, "İkinci değişiklik ise etkinliğin ikinci gününde düzenleyeceğimiz uygulamalı eğitimler. Böylelikle bu alandaki toplulukların oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz" dedi.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek açılış konuşmasında, Anayasal bir kuruluş olan EMO`nun, meslek ve meslektaşlarına, topluma ve ülkesine karşı duyduğu sorumluluk içinde görevini yerine getirdiğini kaydetti. Geçtiğimiz günlerde İstanbul`da yaşanan depremi anımsatan İpek, şu görüşleri dile getirdi:

"1999 yılında yaşanan depremin üzerinden 20 yıl geçti. Ülkemizde 30 yıl içinde İstanbul merkezli deprem olacağı söyleniyordu. Maalesef kamunun sorumluluğunu yerine getirmediğini düşünüyorum. Mutlaka ülkede iktidar tarafından deprem seferberliği başlatılmalı. Türkiye`nin her alanında bu iş ele alınmalı. 20 yıldır alınan deprem vergisinin nerelere gitti belli değil. Ülkemizde siyasi iktidarlar bu vergileri fon olarak düşünüp başka yerlerde kullanıyorlar."

Elektriğe yüzde 14.9 zam yapıldığına işaret eden İpek, şöyle konuştu:

"TETAŞ, 24 Haziran seçimlerinden sonra kaldırılarak TEİAŞ`a bağlandı. İlginç bir süreç var görüyoruz. Tüm dağıtım firmaları batmış durumda. 50 milyar dolar borçtan bahsediliyor. 10 milyar dolar kısmı ödenemez durumda. Elektrik konusunda ülkemizdeki planlamalar yanlış yapılıyor. Her 5 yılda bir açıklanan hedefler aşağı düşürülüyor. Elektrik maliyetinin hem kamuda hem sanayide olumsuz etkisinin olacağını görmek lazım."

Barış Akademisiyle ilgili yaşanan sürecin ülke adına utanç verici olduğunu ifade eden İpek, akademisyenlerin görüşlerini özgürce söylemesine sonuna kadar sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. İpek, "Ülkemiz imza vermenin suç olduğu bir ülke haline getirildi" dedi.

10 Ekim Ankara Katliamı`na da değinen İpek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O zamanın Başbakanı geçenlerde bir açıklama yaptı, dedi ki ‘7 Haziran-1 Kasım arasında yaşanan olayları bir anlatsam Türkiye ayağa kalkar.` Ne demek istediler? Tabi açıklanmadı. Bu işler organize işler. O gün 103 arkadaşımızı kaybettik. Hepsini saygıyla sevgiyle anıyoruz. Katliamla ilgili davaları yakından takip etmeye devam edeceğiz. Hesabını soracağız."

İpek, konferansı düzenleyen kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

"Işığın karanlığa karşı zaferi…"

BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, dış dünyanın makinelerle algılanmasında çok yol kat edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Tüm bunlar, görünmeyeni görünür kılan araştırmacıların, bilim insanlarının, bilimi uygulayıma yani teknolojiye dönüştüren mühendislerin, meslektaşlarımızın yoğun, kimi kez yaratıcılığın ağır sancılarıyla dolu uğraşlarının sonucu... Yaşanan, sözün tam anlamıyla ışığın karanlığa karşı zaferidir. Bu konferansın bizler için anlamı da bu zaferi kutlamaktır!... Ve şu an, bu kutlamanın tadını çıkarmanın zamanıdır... Ülkemizi aydınlatan, insanlığın bilgi evrenine katkılarıyla göğsümüzü kabartan, etkinliğimizde yer alarak bilgilerini, deneyimlerini, tasarılarını paylaşan değerli bilim insanlarımıza, meslektaşlarımıza candan teşekkürler... Bize ‘bu ülkede güzel işler de oluyor` duygusunu yaşatıyorsunuz. Neşe kaynağımızsınız. Sağ olun, var olun!..."

"Dilerdik ki ülkemiz bilimin, uygulayımın her alanında çok ileride olsun. Dilerdik ki bilimsel çalışmalardaki yoksulluğumuzun düş kırıklıklarını değil de varsıllığımızın böbürlenmesini duyumsayalım. Ama o da olacak... Böylesine çalışkan, özverili bilimcilerimiz, araştırmacılarımız, mühendislerimiz varken umudumuz hep dipdiri kalacak. Hiç kuşkumuz yok, örneğin Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansının uluslararası tanınırlığa ulaştığı, akademik dünyada saygınlıkla anıldığı günleri de göreceğiz."

Küçükaras, konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve destek verenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlar gerçekleştirildi.HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

27.01.2020
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN ZORUNLU AÇIKLAMA

HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

SİNOP NÜKLEER KARŞITLARININ YARGILANDIĞI DAVANIN İLK DURUŞMASI YAPILDI

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSIN, DEPREMLER AFETE DÖNÜŞMESİN

ADANA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

ESKİŞEHİR ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK ZAMLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI FOX TV ANA HABER’DE YAYINLANACAK

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSIN, DEPREMLER AFETE DÖNÜŞMESİN

SİNOP’TA, YAŞAM HAKKI TALEBİ YARGILANAMAZ

HALK TV - HALK KÜRSÜSÜ

Okunma Sayısı: 83


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.