MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEERE KARŞI MERSİN`DE BULUŞMA (HABERCİ MERSİN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından Mersin`de düzenlenen, `Nükleer Tehlikeye Karşı Mersin Buluşması`nda nükleer enerjinin tehlikelerine bir kez daha dikkat çekildi Buluşmada yetkililere; `Bu maceradan vazgeçin` çağrısı yapıldı! Farklı kentlerdeki nükleer karşıtı platformlar ile bir araya gelerek güçlenme ve yeni mücadele biçimlerini tartışmayı hedefleyen buluşmada; nükleer karşıtı hareketin ivme kazanacağının sinyalleri verildi.
 

 

Gizem Ekici

Elektrik Mühendisleri Odası‘nın (EMO) sekretaryasını yürüttüğü, bünyesinde birçok meslek odası, sendika ve gönüllü kuruluşun yer aldığı Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Mersin‘de, "Nükleer Tehlikeye Karşı Mersin Buluşması" adı altında bir etkinlik gerçekleştirdi. Ülkemizde nükleer santral ve nükleer silahlara karşı mücadeleye katkı sunmak adına Mezitli Belediyesi Konferans Salonu‘nda yapılan etkinliğe; HDP İstanbul Milletvekili Hûda Kaya, CHP Milletvekili Alpay Antmen, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve CHP 24. Dönem Milletvekili Aytuğ Atıcı‘nın yanı sıra alanında uzman pek çok katılımcı yer aldı. Farklı kentlerdeki nükleer karşıtı platformlar ile bir araya gelerek güçlenme ve yeni mücadele biçimlerini tartışmayı hedefleyen buluşmada; nükleer karşıtı hareketin ivme kazanacağının sinyalleri verildi.

"NÜKLEER SANTRAL GERÇEĞİ SADECE MERSİN‘İN DEĞİL TÜM TÜRKİYE‘NİN BİR SORUNUDUR"

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Nükleer Karşıtı Platform (NKP) dönem sözcüsü Emre Üresin, 40 yılı aşkın süredir devam eden nükleer karşısı mücadelede Akkuyu‘da inşaatın devam ettiği bir dönemde olduklarını belirten Üresin, "Hafızalarımızda inşaat öncesi süreçte açılan onlarca dava ve yapılan çok sayıda eylem canlı bir şekilde duruyor. İnşaatın başlaması ile birlikte öncesinde uyardığımız tüm konularda haklı çıktığımızı gördük. Temelde yaşanan anlatacaklar. Unutulmamalıdır ki nükleer santral gerçeği sadece Mersin‘in değil tüm Türkiye‘nin bir sorunudur. Bu gerçekle artık herkesin elini taşın altına koyma vakti gelmiş hatta geçmektedir. Dünyada gelişmiş ülkeler nükleer santralleri kapatırken ülkemiz bu inadından vazgeçmelidir. Söylenecek çok söz konuşacağımız çok konu var. Mücadelemiz yaşamın savunulması mücadelesidir ve yaygın toplumsal direnişle desteklenmelidir. Sözlerimize son verirken önemini artık daha iyi kavradığımız bir sloganımızı tekrar edeceğim. Nükleere inat yaşasın hayat" dedi.

"MÜCADELE DİNAMİK BİR ŞEKİLDE SÜRMELİ"

Buluşmaya ilişkin açıklama yapan NKP önceki Dönem Sözcülerinden Dr. Ful Uğurhan, 40 yılı aşkın bir süredir Mersin‘de nükleer karşıtı mücadelenin sürdüğünü belirtti. Nükleer karşıtı mücadelenin dinamik bir şekilde sürmesi gerektiğine değinen Uğurhan, "Türkiye NKP oluşumunun Mersin‘de bir buluşma gerçekleştirmesi bizim hareketimize büyük bir destek ve güç katmış oldu. Burada yapacağımız bilgi ve deneyim aktarımları önümüzdeki dönemde mücadeleye ivme kazandıracaktır. Biz biliyoruz ki Türkiye‘nin büyük bir kesimi nükleer santrale karşı. Ancak, hükümetin nükleere farklı bir anlam atfetmesi, polisin de baskısıyla, savunduğumuz bu yaşam hakkını engelleniyor. Biz de bu durum karşısında artık birbirimizden aldığımız güçle daha fazla alanlarda olmayı planlıyoruz" dedi.

Kuzey Suriye‘ye dönük savaşa da değinen Uğurhan, savaşın bir halk sağlığı sorunu çatlak haberlerini basından takip ettik biz ve tüm Türkiye. Sonrasında yapılan Rosatom tarafından düzenlenen ucuz bir şovu izledik hepimiz. Bu ucuz şov balık tutma yansımasıydı. Nükleer santraller masum göstermeye çalışan balıkçılık turnuvası görünümlü nükleer güzelleme gerçekleri örtemez ve örtmeyecektir. Buluşmamız da çok değerli alanında uzman konuşmacılar bu gerçekleri bir kez daha olduğunu hatırlatarak, "Ben bir hekim olarak, bir kadın olarak, bir vatandaş olarak söyleyebilirim ki savaşın hiç kimseye bir faydası olmaz. Savaş en fazla kadınları ve çocukları etkiler. Bütün çözümler barış zemininde olmalıdır. Savaş daha önce de belirtildiği gibi bir halk sağlığı sorunudur. Savaşı kabullenmemiz, doğru bulmamız mümkün değil" diye konuştu.

(Haberci Mersin; 15.10.2019) HALK TV YAYINI

29.11.2019
 


Çok Okunanlar


2020 EMO AJANDASI DAĞITIMI BAŞLADI

REKABET KURULU SÖZLÜ SAVUNMA TOPLANTISI

“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI GERÇEKDIŞIDIR

ACI KAYBIMIZ – MİHDİ YARBA’YI YİTİRDİK

“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI GERÇEKDIŞIDIR

TMMOB YÖK İLE GÖRÜŞTÜ

EMO 65 YAŞINDA!

EMO DİYARBAKIR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

EMO 65 YAŞINDA!

`TURGUT ÖZAL`IN EMO`DAN ATILDIĞI İDDİASI GERÇEKDIŞIDIR` (ARTIGERCEK.COM)

Okunma Sayısı: 23


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri