MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇERNOBİL DİZİSİ ÜZERİNDEN BİR TARTIŞMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ 
“Çernobil Dizisi Üzerinden Bir Tartışma” etkinliği 25 Ekim 2019 Cuma günü genç mühendislerin yoğun katılımı ile EMO Konferans Salonu’nda düzenlendi. Etkinlik, Çernobil dizisinin izlenmesinin ardından “Nükleer Enerji”, “Felaketler ve Hükümetlerin Tepkileri”, “Mühendislik Etiği” konu başlıklarında sunumların yapılmasının ardından “tartışma” bölümü ile sona erdi.
 

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada nükleer santrallerin olumsuzluklarına dikkat çekerek şunları söyledi; " Arkadaşlar merhabalar. EMO Ankara Şubesi adına hepinize iyi akşamlar diliyorum. Hoş geldiniz. Uzun süredir böyle genç ve güzel yüzleri görmeyi özlemiştik. Buradan bakınca genç yüzlerdeki pırıltıları görmek bizim için çok keyif verici. Genç arkadaşlarımız bu etkinliği Yönetim Kurulu`nda teklif ettiklerinde hemen kabul ettik. Arkadaşlarımız güzel bir hazırlık yaptılar bugün sizlere yaptıkları hazırlıkların sunumunu gerçekleştirecekler. Etkinlikte önce Çernobil dizisi izlenecek ardından sunumlar yapılacak ve  karşılıklı tartışma olacak. Bu dizi özelinde nükleer santral meselesi Türkiye`de ve dünyada çok tartışıldı. Etkinliğin Şubenin facebook sayfasında paylaşımı üzerine birkaç kişi özelden bana  mesaj atıp "tartışmaya katılamıyoruz etkinliği kameraya alıp yayınlarsanız en azından kayıtları izleriz" dediler. Bu güzel bir şey. Popüler kültür unsuru olan diziler vesilesi ile bile olsa böylesi meselelerin tartışılması bizim açımızdan çok önemli. Biliyorsunuz Türkiye`de yaklaşık 40 yılı aşkın süredir bu nükleer santraller meselesi yoğun bir şekilde tartışılıyor. Mersin Akkuyu`da nükleer santralin temeli atıldığında tesisin bekçiliğini yapan amcamız 5-6 yıl önce emekli oldu. Ama hâlâ bu tartışmalar devam ediyor. Türkiye`de 3 tane nükleer santral projesi var. Biri İğneada`da diğeri Sinop İnceburun`da üçüncüsü Mersin Akkuyu`da. Sinop`taki santralin ihalesini kazanan Japon firma geri çekildi. İğneada biraz daha üstü kapalı bir şekilde devam ediyor. En yoğun çalışmanın yapıldığı yer Mersin Akkuyu.

Akkuyu nükleer santral inşaatının zemininde çatlak olduğu iddiası basında yoğun bir şekilde gündem olmuştu. EMO olarak Enerji Bakanlığı`na inşaat temelindeki çatlakla ilgili bilgi isteyen iki kez yazı yazdık. Enerji Bakanlığı bu yazılarımıza cevap vermedi. Mersin`in birinci dereceden deprem kuşağı olduğunu düşünürseniz daha inşaat aşamasında dahi yaşanan bu olumsuzluklar başta yöre halkı olmak üzere bütün ülke ve coğrafyada tehlike altında yaşamamıza yol açacaktır.

Bir diğer mesele; nükleer santrallerin ne kadar pahalı olduğundan dair EMO`nun yıllardır süren çalışmaları var. Akkuyu`da Ruslarla yapılan alım garantili anlaşma gereği Türkiye`ye elektrik kw saati 12.35 dolar/cent`ten satılacak. Bu da mevcut elektrik fiyatlarını dikkate aldığınızda güncel rakamların yaklaşık 3 katına denk geliyor. Nükleer santral kirli bir teknolojidir. Neden Mersin`de yapıyorlar? Çünkü Toroslara nükleer atıkları gömmek gibi bir niyetleri var. Dünya bu nükleer atıklar sorununu çözebilmiş değil. Biliyorsunuz Almanya`nın dünyada önemli sayıda nükleer santrali vardır. Almanlar 2023 itibariyle yeni nükleer santral yapmama kararı aldılar. EMO, nükleer santral karşıtı mücadelede çok aktif yer alıyor. Bu mücadelenin çok güzel sloganı vardır "Nükleere inat yaşasın hayat". Hepiniz hoş geldiniz."

Ömürhan Soysal`ın açılış konuşmasının ardından Çernobil dizisi izlendi. Çernobil dizisinin izlenmesinden sonra sunumlara geçildi. İlk olarak Tuğçe Çolak "Nükleer Enerji" başlıklı sunumunu yaptı. Mehmet Köksal "Felaketler vee Hükümetlerin Tepkileri" sunumunun ardından Onur Eracil "Mühendislik Etiği" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Eski Şube Başkanlarından Haşim Aydıncak`ın etik konulu konuşmasının ardından etkinlik tartışmalar bölümü ile sona erdi.NKP: SİNOP İNCELEME VE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU TOPLANTISI MEŞRU DEĞİLDİR!

12.12.2019
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ BELEDİYELERİN ÜYELERİMİZDEN TALEP ETTİĞİ MÜELLİFLİK ÜCRETLERİ HAKKINDA UYARI YAZISI GÖNDERDİ

PCB VE ŞEMATİK TASARIM KURSU DÜZENLENECEK

BİLGİSAYAR DESTEKLİ MATEMATİKSEL MODELLEME KURSU DÜZENLENECEK

MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2019 ARALIK AYI PROGRAMI BELLİ OLDU

EMO ANKARA ŞUBESİ BÜLTENİ YAZARLARI ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

NEŞE AKKOÇ TV 5’E DOĞALGAZ TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ VE BİNALARDA ENERJİ TASARRUFUNU ANLATTI

`6284 SAYILI KANUN’U VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ KONUŞUYORUZ` BAŞLIKLI ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİ

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

TORBA KANUN ZEHİR SAÇIYOR!

MÜGE KAPSAMINDA DOĞALGAZ TESİSATINDA TOPRAKLAMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 86


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri