MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YETERLİ ENERJİMİZ YOK DEMENİN GEREKÇESİ POLİTİK (GÜNLÜK EVRENSEL) 

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen "Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi 2019 (EEMKON 2019) başladı. 62‘si yurt içinde olmak üzere 66 üniversitenin katkı sunduğu kongre yarın son bulacak.

Kongrenin açılış konuşmasını EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek yaptı. "Tüketim için yeterli enerjimiz yok" denildiğine dikkat çeken İpek, "Talep projeksiyonlarını hep abartılı yapıyorlar. On beş yıl önce yapılan talep projeksiyonu bugün yüzde 400 sapmış durumda" diye konuştu.

KAYIP-KAÇAK ENGELLENİRSE 10 YIL YATIRIM İHTİYACI YOK

Başkan Gazi İpek şöyle konuştu: "Harcandığı gösterilen otuz milyar kilowatt saat enerjinin kaynağını bulamıyoruz. Enerji verimliliği için de Türkiye‘de çaba harcanmıyor. 33 bin megawatt enerji üretecek santral kuruluyor. Hepsi de alım garantili. 14 bin megawatt enerji ithal kömür ve doğal gazdan üretilecek. Akkuyu nükleer santrali devreye girecek, yüzde 50‘si için satın alma garantisi verilmiş. Tüketmezken, kayıp kaçağını engellemezken bu kadar yatırımın amacı nedir? Bu tercihlerin politik tercihler olduğunu görüyoruz. Türkiye‘nin ne termik santrallere, ne de jeotermal santrallere ihtiyacı var. Nükleer santrale de ihtiyacı yok bu ülkenin. Bu santraller ne dışa bağımlılığı azaltacak, ne silah sanayiine yarayacak. Her yıl 40-50 milyar doları alıp götürecek bu ülkeden. Yeni enerji yatırımlarına ihtiyacımız yoktur. Tüketimimizi düzenlemeniz gerekiyor. Bu sektörün sürekli büyüyen bir kalkınma alanı olmaması lazım. Bu projelerin önüne geçilmesi lazım. Kayıp kaçaklar engellenirse bizce 2030‘a kadar yeni yatırıma gerek yok."

EMO İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy ise meslek örgütleri ve halkın üstündeki iktidar baskısının artmakta olduğuna dikkat çekti ve "Torba yasada meslek örgütlerini itibarsızlaştırıp etkisizleştiren yasanın derhal geri çekilmesini talep etmeliyiz" dedi.

TÜRKİYE MR BİRİNCİSİ

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu da, "Sağlıkta dönüşüm adına çok ucube bir sistem getirildi. Beş dakikada bir hasta randevusu veriliyor. Performans sistemi insan hayatı için önemli bir risk. Türkiye en çok MR çekilen ülke oldu. Bunun sebebi doktorların hastaya zaman ayıramaması" dedi.

(Evrensel; 15.11.2019)YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


KANAL D YAYINI

DÜNYAMIZDAN VE DOĞAMIZDAN KİRLİ ELLERİNİZİ ÇEKİNİZ!

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GAZİ İPEK: ENERJİ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR, NÜKLEER SANTRALLER İNSANLIK SUÇUDUR (YURTSEVERLİK.COM)

YOUTUBE YAYINI

Okunma Sayısı: 41


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.