MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

T.C. AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NA ZİYARET 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Heyeti, 20 Kasım 2019 tarihinde T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Erdem’i ziyaret etti. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve ilgili Tebliğ hakkında EMO’nun itirazlarının aktarıldığı ziyarette, özlük haklarımız ve mesleki yetkilerimiz doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, EMO Eskişehir Şubesi`nden Yönetim Kurulu Başkanı Ender Kelleci ve şube üyesi Çağrı Demirci, EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Yazmanı Mustafa Aydın ve EMO Avukatı Nuray Özdoğan, 20 Kasım 2019`da T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem`i ziyaret ettiler.

Ziyarette, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ile mühendis, teknik öğretmen, tekniker ve yüksek tekniklerin periyodik kontrol yapmaya yetkili kişiler olarak tanımlandığına işaret edildi. Yönetmelik uyarınca çıkarılan tebliğde de kontrol için yetkili kişilerin unvanları ve eğitim süreçleri dikkate alınmadan tek tip eğitim öngörülmesi ve mühendisler için sınav koşulu getirilmesi üzerine EMO`nun konuyu yargıya taşıdığı anımsatıldı. 4 yıllık fakültelerden mezun olarak mesleğini yapmaya başlayan mühendisler ile 2-3 yıl yüksek teknik öğretimi gören teknikerler ve mühendislik formasyonu almayan teknik öğretmenlerin aynı uygulamalara tabi tutulamayacağı vurgulandı.

İş ekipmanlarının periyodik kontrolünü yapacak mühendislere eğitim ve sınav şartı getirilmesinin yanı sıra, Bakanlıkça belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarınca eğitim verilmesine yönelik uygulamaların da hukuka aykırı olduğu belirtildi. Mühendisler için üniversite sonrası yalnızca meslek içi eğitime katılma zorunluluğu getirilebileceği, bu eğitimin de üyesi oldukları meslek odası tarafından verilebileceği vurgulandı.

EMO heyeti eğitim verecek meslek odaları için ayrıca Personel Belgelendirme Kuruluşu olma şartı getirilmesi ve bunun 5 yıllık süreye bağlanmasının da hukuka aykırılık oluşturduğunu kaydetti.

Yönetmelikte yetki sahibi meslek grupları arasında elektronik mühendislerine yer verilmemesi nedeniyle meslektaşlarımızın hak kaybına uğradığını belirten EMO heyeti, bu alanda yaşanan mağduriyetin giderilmesini talep etti.

Ziyarette kamu kurumlarının denetimi konusu da gündeme geldi. Bir işyerinin kendi personeli tarafından denetlenmesinin tarafsızlık ve güvenilirlik ilkeleriyle bağdaşmayacağı belirtilerek, bu alanda bağımsız kuruluşlara görev verilmesi gerektiği vurgulandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, EMO`nun taleplerini inceleteceğini ve konuyla ilgilenen genel müdürün Oda ile iletişime geçebileceğini söyledi.FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

18.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO MİSEM ONLİNE EĞİTİMLERİ

EMO REAKTİF BEDEL UYGULAMASIYLA İLGİLİ EPDK’YA BAŞVURDU

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

FOX TV – ANA HABER BÜLTENİ

EMİN KORAMAZ’DAN ÜYELERİMİZE SESLENİŞ

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

TMMOB`YE BAĞLI ODALARDAN ORTAK AÇIKLAMA

TMMOB’NİN İŞLEVLERİ VE MÜCADELESİ HAKKINDA BROŞÜR

Okunma Sayısı: 275


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.