MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK ZAMMI YARGIYA TAŞINDI


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elektrik tarifelerine yüzde 14,9 oranında zam yapılmasına ilişkin kararını yargıya taşıdı. Dava dilekçesinde arz fazlasına rağmen yüksek oranlı zam yapıldığına vurgu yapılarak, hizmetin kamusal hizmet niteliğinin göz ardı edildiği belirtildi.
 

EMO, Danıştay 13. Dairesi`nde EDPK`nın zam kararının Elektrik Piyasası Kanunu ve tarifelerle ilgili ikincil mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtı. Dava dilekçesinde, EPDK tarafından 1 Ekim 2019 tarihinde yapılan basın açıklamasında, zamma maliyet bileşenlerinde oluşan artışların gerekçe gösterildiği belirtilerek, "Söz konusu artışta bir önceki tarife dönemine göre EÜAŞ Toptan Satış Tarifelerinde oluşan değişim en önemli etken olmuştur. Bu kapsamda 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kWh elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 TL ödenecektir" ifadelerine yer verildi. Asa gereği EPDK`nın elektriği yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli olarak sunmakla yükümlü olduğuna dikkat çekilerek, kararda maliyet bileşenlerindeki değişime açık ve ayrıntılı biçimde yer verilmediği belirtilerek, şöyle denildi:  

"EPDK zam artış gerekçesi olarak maliyet bileşenlerinde oluşan artış demiş, ancak bu artışın neden kaynaklı olduğunu açıklamamıştır. Kurum kararları sonuç doğurucu her idari işlem gibi gerekçeli olmak zorundadır. Karardan etkilenenlerin anlayabileceği, ortalama bir tüketicinin anlamlandırabileceği ve denetleyebileceği içerikte olmak zorundadır. Artışa yol açan maliyet kalemlerinin nasıl hesaplandığı, tarife değişiklik önerisinin nereden geldiği, hangi ihtiyaçlar üzerinden değerlendirildiği belirtilmemiştir. Kurul kararı yeterli, açık ve denetime elverişli gerekçe içermemektedir."

Enerjinin zorunlu tüketim kapsamında olduğuna ve yüksek maliyetlerin Anayasa`nın sosyal devlet ilkesini aykırı olduğuna değinilen dilekçede, "Söz konusu artış gerçek maliyet rakamlarını yansıtmamakta olup, elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılarak, mevcut enerji kaynaklarının etkin kullanımının sağlanması, kayıp kaçakların azaltılması kamusal sorumluluktur" denildi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz`ın "Biz bu zamları yaparken, şirketlerin bize vermiş oldukları maliyetleri dikkate alıyoruz. Bizim onları zarar ettirmeme gibi kanundan doğan bir sorumluluğumuz var. EÜAŞ`ın maliyetlerini incelediğimizde bu kadar zammın yapılması gerekiyordu ve biz bu zammı yaptık" şeklindeki açıklamalarına da yer verilen dilekçede, "Kurum Başkanı, iptali istenen işlemin amacını, dağıtım şirketlerinin zarar etmemesi olarak açıklamıştır. Kurumun yasayla tanımlı amaçlarına ve Anayasa hükümlerine açıkça aykırılık söz konusudur" denildi. Arz fazlasına rağmen zam yapılmasının hizmetin kamusal niteliği göz ardı edildiğinin göstergesi olduğuna vurgu yapılan dilekçede, şöyle denildi:

"Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Yargıtay 3. Hukuk Dairesi`nin istikrar kazanmış kararlarında, 6446 sayılı yasanın verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan EPDK karar ve tebliğlerine göre alınan kayıp-kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedellerinin birer mali yükümlülük olduğu, bu yükümlülüklerin yasa ile konulmalarının gerektiği, ayrıca hangi hizmetin karşılığında ne bedel ödenmesinin bilinmesi gerektiği, aksi durumun hukuk devleti ve adalet anlayışı ile bağdaşmadığı tespitinde bulunulmuştur."

EPDK`nın tüketicinin ucuz ve kaliteli hizmet almasını sağlaması gerektiğine vurgu yapılan dilekçede, "Kamusal bir enerji politikası yürütülmemesinden doğan ve özel sektörün yüksek kar marjı sebebiyle de katlanan elektrik maliyetinin tüketicilerden tahsili anlamına gelen bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.YANGIN UYARISI: İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN GÜNCELLENMELİ (TRT HABER)

06.11.2019
 


Çok Okunanlar


2020 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. DAĞITIM BAĞLANTI SİSTEMİ YAZILIMI

EATON MOBİL TEKNOLOJİ GÜNÜ

EBSO ELEKTRİK PİYASASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLİYOR

SMM VE MESLEKİ DENETİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

İZMİR KENT SUÇLARI HARİTASI YAYINLANDI

“EYSİ DİSİ” SAHNEYE ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR

TMMOB 6. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KAPIYA DAYANAN KIŞ DEĞİL, FATURA DERDİ! (BİRGÜN)

Okunma Sayısı: 2


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri