MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

11. ULUSLARARASI ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ KONFERANSI (ELECO 2019) DÜZENLENDİ


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi’nin Uludağ Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlediği 11. Uluslararası Elektrik Elektronik Mühendisliği Konferansı (ELECO 2019), 28-30 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Etkinliğe 25 farklı ülkede katılım sağlayan bilim insanları, 255 bildiri sunumu gerçekleştirdi.
 

ELECO 2019, Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Oditoryum Salonu`nda 28 Kasım`da düzenlenen açılış töreniyle çalışmalarına başladı. Açılışda konuşan EMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özgen, ELECO`nun çift yıllarda ulusal, tek yıllarda ise uluslararası olmak üzere 21 yıldır gerçekleştirildiğine hatırlatarak, 225 bildiri sunulacağını aktardı. Ekonomik büyüme için teknolojik altyapının önemine dikkat çeken Özgen, "Dünya genelinde bilimsel çalışmalar ve nitelikli ürün üretme kapasiteleri incelendiğinde ülke olarak iyi bir noktada olmadığımızı görüyoruz" dedi. ELECO`nun ülkemizin bilimsel alt yapısının güçlendirilmesi amacıyla düzenlediğini belirterek, bilimsel özgürlüğün önemine dikkat çekti.

Ardından söz alan ELECO Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özcan Kalenderli etkinliğin tarihsel gelişimine değinerek, konferans programına ve konuşmacılara ilişkin bilgi verdi. 

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ise özelleştirmelerin enerji fiyatlarında dengesizliğe neden olduğuna dikkat çekerek, "Adını ne koyarsanız koyun, buradaki tek gerçek mağdur tüketicidir" diye konuştu.  Özelleştirilen termik santrallara tanınan çevre mevzuatına uymama muafiyetinin TBMM`de kabul edilen değişikliğiyle bir kez daha uzatılmak istendiğine değinen İpek, sorumluluklarını yerine getirmeyen sermaye grupların koruması ve değişikliğin geri çekilmesi çağrısında bulundu. Abartılı talep tahminleriyle ihtiyaç olmayan yatırımların yapıldığını anlatan İpek, yeni termik ve nükleer santrallara ihtiyacı olmadığını da vurguladı. Yaşanan son depremde İstanbul`da haberleşmenin uzun süre aksadığına değinen İpek, acilen deprem seferberliği başlatılmasını istedi. Sosyo-ekonomik dengenin sarsıldığına işaret eden İpek, "Bugün bir yanda ekonomik sıkıntılar nedeniyle toplu aile intiharları yaşanırken, diğer yanda olağanüstü kamu harcamaların yapıldığı ve şatafatlı toplantılar düzenlenmektedir" diye konuştu. DİSK`in verilerine göre; Ağustos 2019 itibarıyla geniş tanımlı işsizliğin yüzde 20,6`ya, gençler de ise yüzde 34`e yükseldiğine dikkat çeken İpek, "Toplumun tüm bireylerinin refah ve huzurdan eşit pay alabilmesi için, rant değil kalkınmayı odak noktası yapan; yandaşa değil halka öncelik tanıyan bir programla, işsizlik ve yoksulluğun bir an önce önüne geçilmelidir" diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik ise ELECO`nun Bursa`da düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek, EMO`ya ve katkı veren bilim insanlarına teşekkür etti.

Etkinliğin açılış sunumu ABD Wayne State Üniversitesi`nden Prof. Mohammed Ismail tarafından "Kablosuz Şarj Teknolojisinde Son Gelişmeler" başlığı altında gerçekleştirilirken, Prof. Dr. Selim Şeker "5G ve Milimetrik Dalgaların Sağlığa Etkileri", Prof. Dr. Hakan Kuntman ve Ayten Kuntman "İstatistiksel Yöntemlere Dayanarak Analog CMOS Devrelerinin Güvenilirlik Tahminleri Üzerine", Prof. Dr. Günhan Dündar ise "Enerji Verimli Kısa Menzilli Haberleşme Sistemleri için Entegre Devre Tasarımı" başlıklı çağrılı bildirilerini sundular. Etkinlikte 3 gün boyunca "Elektronik", "Sinyal İşleme", "Kontrol", "Enerji Kaynakları", "Yapay Zeka", "Haberleşme" "Robotik", "Devreler", "Biyomedikal", "Mekatronik", "Yüksek Gerilim Mühendisliği" başlıkları altında düzenlenen oturumlarda, 25 ülkeden bilim insanları 255 bildiri sunumu gerçekleştirildi.

 KAPİTALİST DÜNYA SİSTEMİNDE KAOS VE POLİTİK AYRIŞMALAR: “ADALET YOKSA BARIŞ YOK” // ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ// CANLI YAYIN KAYDI

17.06.2020
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE YANGIN ALARM SİSTEMLERİYLE İLGİLİ TSE CEN/TS 54-14 STANDARDINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER // KAYIT

27. YILINDA SİVAS KATLİAMINI LANETLİYORUZ

Okunma Sayısı: 56


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.