MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU BAŞLADI 
TMMOB 12. Enerji Sempozyumu, 5 Aralık 2019’da Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi’nin ev sahipliğinde başladı. Sempozyumun açılış konuşmalarında enerji politikaları ve sermaye ilişkisine dikkat çekilerek, doğa ve tarihin katledilmesi pahasına enerji üretimine karşı çıkıldı. Ayrıca bölgedeki belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterilerek, demokratik yönetim çağrısı yapıldı. Diyarbakır’da 3 gün sürecek olan sempozyum, 7 Aralık 2019 tarihinde sona erecek.
 

 

TMMOB adına, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen TMMOB 12. Enerji Sempozyumu, EMO Diyarbakır Şubesi`nin ev sahipliğinde 5 Aralık 2019`da törenle başladı.

Diyarbakır Demir Otel`de yapılan etkinliğin açılışında ilk olarak Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu konuştu. Sempozyumda 3 gün boyunca 40 konuşmacıyla 10 oturumda enerjinin ele alınacağını belirten Nacaroğlu, şunları söyledi:

"Enerjinin tartışıldığı yerde ne yazık ki siyaseti de tartışmak zorunda kalacağız, kirli siyaseti, hatta kanlı siyaseti tartışacağız. Dünya servetinin yarısından fazlasını elinde tutan 40 aileye kafa tutarken, Türkiye servetinin yarısından fazlasını elinde tutan 5-10 aileye sesini çıkartamayan siyaseti de tartışacağız. Enerji silahıyla rehin alınmışlık siyasetini tartışacağız. Enerji politikalarındaki yandaşlığı, doğa katliamını, tarihin, kültürün, kadim kentlerin yok edilişini tartışacağız.

Konuşmalarla sadece günümüzün bir fotoğrafını çekip sunmayı değil, halk düşmanı politikalara karşı nasıl direnileceğinin de tartışılmasını hedeflediklerini vurgulayan Nacaroğlu, "Halktan yana doğruları söyleyeceğiz. Belki ülkeyi yönetenler bizi dinlemeyecekler, rehin alınmışlıklarının bedelini ‘nükleer santralle`, ‘doğalgazla` ödeyecekler"  dedi.

EMO Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Orak, 3 gün sürecek sempozyumda fosil enerji üretimi, yenilebilir enerji, barajlar, Türkiye`nin enerji politikası gibi birçok konunun ele alınacağını belirterek, enerji varsa siyasetin de olacağını ve şu an dünyanın en önemli varlığının ve sömürü düzeninin tek aktörünün "enerji ve kaynakları" olduğunu söyledi.

Siyasi gelişmelere dikkat çeken Orak, ülkede bir kaos hali yaşandığını, ekonomik duruma bakıldığında devletin resmi kurumu olan TÜİK`in verilerinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. "Enflasyon oranı saray damadının eli ile istenen oranda belirlenmektedir" diyen Orak, iktidarın yoksul, yetim ve emekçilerin cüzdanına göz diktiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Birçok meslektaşımız ekonomik açıdan çok zor durumdadır. AKP-MHP bloğu, faşizmi kurumsallaştırarak, düşünmeyen, üretmeyen, biat eden bir toplum yaratmak istiyor. Sarayın politikaları bu topraklarda yaşayan halkları, birbiri ile düşmanlaştırdı, ötekileştirdi, ayrıştırdı. Her türlü baskı, işkence, şiddet ve yıldırmayla bizleri korkutmaya ve sindirmeye çalışıyorlar. Fakat asla korkmayacağız. Bu ülke bizim, bu ülkenin demokratikleşmesi için tüm gücümüzle direneceğiz."

"Termik santral vetosu garip"

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, son dönemde yaşanan gelişmelere işaret ederken, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alındıklarını, yerlerine kayyum atandığını, bununla da kalmayıp tutuklandıklarını söyledi. İpek, "Maalesef şu anda kürsüde bulunması gereken insanlar bulunamıyor. Bunları söylemek durumundayız. Bu bölgenin savaş koşullarından çıkarılması gerekiyor" diye konuştu.

Termik santralların bacalarına filtre takılması için süre uzatımı öngören yasanın veto edildiğini anımsatan İpek, şunları söyledi:

"Aslında garip bir durum. Hazırlandı, hazırlayanlar belli ama sonra veto edildi. Süreç bir bütündü arkadaşlar, şimdi bakıyorsunuz 15 tane santral var, bunlara 6 yıldır filtre yapılmıyor. Neden yapılmıyor diye sorduğumuzda gördüğümüz tablo şu: Evet filtre sisteminin bir maliyeti var ama bir taraftan da kendi iç tüketiminde yüzde 5 ile 10 arasında değişen enerji kullandığı için filtre sistemi, dolayısıyla satış meselesi de bunu etkiliyor. İki parametre üzerinden bir oyun oynanıyor."

Vetonun sonucunun ne olacağının henüz bilinmediğini anlatan İpek, uygulanan enerji politikalarını eleştirdi. Enerji zamlarının gerekçesinin anlaşılamadığını belirten İpek, "Bu zamların maddi altyapısı yok, gerekçeler doğru değil. Enerji sektörü çok ciddi bir kriz içinde. Bu kriz ortamında bakanlık bir dizi girişimde bulunuyor ve bazı firmaları kurtarmaya çalışıyor. Maliyet bazlı enerji politikaları uyguluyor. Her zamdan sonra yeni zammı bekliyoruz. Zam gelmeye devam edecek. Türkiye enerji politikası, bu cendereden çıkarılmak zorundadır."

Gazi İpek, enerji sektöründe hızla kamusallaştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Tek adam rejimine tepki

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, konuşmasına Tahir Elçi`yi anarak başladı. Kayyum atamalarını eleştiren Koramaz, "Atanmışların seçilmişler üzerindeki bu zorbalığı, AKP`nin demokrasiye ve halk iradesine bakışının özetidir. Bu anlayış, benzerlerini darbe dönemlerinde gördüğümüz faşizan bir yönetim zihniyetinin ürünüdür" dedi.

Tek adam rejiminin özünün, halk egemenliği ilkesinin ortadan kaldırılması, halk ile yönetenler arasında bağın koparılması olduğunu belirten Koramaz, "Tek adam rejiminin bir üst aşaması yerel yönetimlerin de tümüyle valiliklere ve merkezi idareye bağlanmasıdır. Bölgeye egemen olan bu kayyum rejimini püskürtemezsek, yarın tüm ülkede benzeri süreçleri yaşayacağız" diye konuştu.

Koramaz, enerji sektörünün özel şirketler elinde tekelleşmesi, enerji üretim ve dağıtımın tümüyle kâr-zarar hesabına indirgenmesinin, ülkenin ortak geleceğini riske attığı uyarısında bulundu. Çevre mevzuatı gereği baca filtresi taktırması gereken 15 santralın 6 yıldır bunu yapmadığını ve başta Kahramanmaraş ve Manisa olmak üzere bu santralların bulunduğu illerde hava kirliliğinin yaşamı tehdit eder boyuta geldiğini anlatan Koramaz, buna rağmen AKP ve MHP`nin oylarıyla filtre zorunluluğunun 2.5 yıl daha ertelendiğini anımsattı. Koramaz, "Neyse ki, bu karara karşı gelişen toplumsal muhalefet Cumhurbaşkanı`nın yasayı veto etmesine neden oldu. Böylelikle Erdoğan, AKP Genel Başkanı sıfatıyla çıkardığı yasayı, Cumhurbaşkanı sıfatıyla veto ederek tarihe geçti" dedi.

Açılışta, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyat Ceylan, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum oturumlarına geçildi.YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EPDK’DAN RÜZGAR’A GEÇİT YOK…

“ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK”TE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI VERİLDİ

Okunma Sayısı: 221


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.