MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO DİYARBAKIR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI 
Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu, yerel ve ulusal medya organlarında 21-22 Aralık 2019 tarihlerinde yayımlanan gerçeğe aykırı haberlere karşılık, 24 Aralık 2019`da bir basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı. Açıklamada, “Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) yetkilileri, yerel ve ulusal medya organlarına amacını aşan beyanatlar vererek çarpıtıcı, inandırıcılığı olmayan, gerçekten uzak ve spekülatif haberlerin oluşmasına zemin hazırlamıştır” denildi.
 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

21-22 Aralık 2019 tarihlerinde çeşitli yerel ve ulusal medya organlarında "Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, hizmet verdikleri Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Diyarbakır olmak üzere altı şehirde kayıp-kaçak oranının % 86 olduğunu bildirdi" şeklinde çarpıtıcı, inandırıcılığı olmayan, gerçekten uzak ve spekülatif bir haber yayımlanmıştır.

Bölgeye dair enerji kullanımında yanlış bir algı oluşturmayı hedefleyen, bölge halkını zan altında bırakan ve halkı hırsızlıkla itham eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu türden yanlış ve amacını aşan haberlerle bölge halkı kriminalize edilmektedir. Yerel ve ulusal basında sıklıkla yayımlanan buna benzer haberlerin iyi niyetle yapılmadığını düşünmekteyiz.

Bilinçli olarak servis edildiği düşüncesini taşıdığımız bu haberlerin bölgemize ve halkımıza hiçbir yarar getirmeyeceği, halklar arasında kin ve nefrete sebep olacağı ve sosyal patlamaların yaşanmasına neden olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bu haberler servis edilirken, Elektrik Dağıtım Şirketinin hizmet konusunda yetersizliklerini dile getirmek bir yana, çoğunlukla yapılan altyapı çalışmalarının abartılarak haberlerde yer verilmesi ise düşündürücüdür. Oysa bölgede yıllardır sürekli, sıklıkla ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Elektrik kesintilerinin sıklıkla yaşandığı, kesintilere sebep olan arızaların zamanında giderilememesi sonucunda, elektrik panolarının vatandaşın müdahalesine açık hale getirildiği anlaşılmaktadır.

Kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sunma görevi bulunan dağıtım şirketi bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeyerek sınıfta kalmıştır ve de yetersizliğini bu tür haberler vasıtasıyla gizlemeye çalışmaktadır. Özellikle bölgede kayıt dışı elektrik kullanımını öne çıkarma konusunda hassas olan medya kuruluşları, bölgedeki işsizliğe, yoksulluğa ve elektrik zamlarına gelince adeta `` sağır sultan`` kesilmektedir. Elektrik enerjisindeki kayıp- kaçak oranları, ülkenin siyasi ortamından, gelir adaletsizliğinden, elektrik enerjisinin birim fiyatlarındaki artışlardan ve yoksulluktan bağımsız değildir. Sosyal devlet gereği temel ihtiyaç olan elektrik enerjisinin yoksul ve ödeme gücü olmayanlara EMO`nun belirlediği hane başına 230 kwh enerji bedelinin ücretsiz olarak verilmesi gerekmektedir. Bu ve buna benzer sorunlar Dağıtım Şirketlerinin çözebileceği türden sorunlar değildir. Sosyal devlet anlayışı ile çözülebilecek sorunlardır.

Bizler Elektrik Mühendisleri Odası olarak Elektrik enerjisinin temel bir ihtiyaç olduğunu ve özelleştirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Elektrik enerjisini kamusal bir hizmet olmaktan çıkartan, enerjinin özelleştirilmesine karşı Odamızca verilen hukuki mücadele süreçlerine rağmen dağıtım kurumları özelleştirilmiştir. Özelleştirmelerin sonucunda enerjide birçok sorun artarak yaşanmaya devam etmektedir. Günümüzde Dağıtım şirketleri enerjide sıklıkla yaşanan kesintilerin kaçak elektrik kullanımından kaynaklandığını dile getirmektedir. Temelinde yeterli altyapı yatırımlarının yapılmamasından dolayı yaşanan elektrik kesintilerini Dağıtım şirketi kaçak elektrik kullanımına bağlayarak kamuya karşı sorumluluklarını yerine getirmemektedir.

Biz Emo Diyarbakır Şubesi olarak daha önce yetkili dağıtım firmasından kayıp-kaçak oranları, yatırım planları vs. gibi konularda yazılı bilgi istememize rağmen, şirket politikaları gereği yazımıza cevap vermedikleri için bu oranları tam olarak bilememekteyiz. Fakat açıklanan kayıt dışı oranların belirlenen oranının altında olduğunu tahmin etmekteyiz. 23 Aralık 2019 tarihinde DEDAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada 2018 yılı verilerine göre bölge illerinde belirtilen kayıt dışı elektrik kullanım oranının yerel ve ulusal medya organlarında geçen haberlerde yer alan oranlarla örtüşmediği de görülmektedir.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) yetkilileri tarafından yerel ve ulusal medya organlarına amacını aşan beyanatlar vererek çarpıtıcı, inandırıcılığı olmayan, gerçekten uzak ve spekülatif haberlerin oluşmasına zemin hazırlamıştır.

Sonuç itibariyle, Dağıtım şirketi yetkili ve çalışanlarını; basınla ilişkilerinde daha titiz, dikkatli ve spekülasyonlara mahal vermeyecek şekilde sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Ayrıca medya kuruluşlarının da bu türden yalan haberleri doğruluğunu araştırmadan kamuoyuna vermemelerini ve bu haber için tekzip yazısı yayınlamalarını bekliyoruz.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi

20. Dönem Yönetim Kurulu YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

Okunma Sayısı: 268


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.