MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO 65 YAŞINDA! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, Odanın 65. kuruluş yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı. EMO’nun 5 bin üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre, Oda üyesi mühendisler arasındaki işsizlik oranının yüzde 30’un üstüne çıktığının saptandığı belirtilen açıklamada, krize karşı günübirlik değil kalıcı çözümler getirilmesi ve acilen istihdam planlaması yapılması istendi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

EMO 65 YAŞINDA!

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 65. kuruluş yılını kutlamaktadır. 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yasası`nın 1954 yılında kabul edilmesinin ardından TMMOB 1. Genel Kurulu 18-22 Ekim 1954 tarihleri arasında yapılmış, daha sonra da Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) kurulmuş ve Odamızın ilk genel kurulu 26 Aralık 1954`te gerçekleştirilmiştir.

Anayasa`nın verdiği yetkiyle meslek alanımızın düzenlenmesi, denetlenmesi ve kamu yararının gözetilmesi doğrultusunda 65 yıldan bu yana çalışmalar yapan EMO, bünyesinde elektrik, elektronik, haberleşme, kontrol ve biyomedikal mühendislerini barındırmaktadır. Gücünü sadece üyesinden alan EMO, mesleki alanları gereği tüm toplumu ve ülkenin gelişmesini ilgilendiren konularda yaşanan sorunların çözülmesi, teknolojik ilerleme ve gelişmenin sağlanması ile meslek etiği ve meslektaşlarının özlük hakları temelinde çalışmalar yürütmektedir.

EMO, mesleki alanlarımıza ilişkin sorunları, görüş ve önerilerini bilimin yön göstericiliğinde kamuoyuna sunmaktadır. Mesleki alanlarımızla ilgili dergi ve kitap gibi yayınlar çıkartmakta; kongre ve sempozyumlar düzenlemektedir. Ayrıca üyelerine yönelik meslek içi sürekli eğitimler gerçekleştirmektedir. Bünyesinde 10 ayrı mühendislik unvanı, 89 farklı iş alanı olan EMO bugün 14 şube ve 111 temsilcilik ile 66 bini aşkın üyeye hizmet vermektedir.

Mesleki faaliyet alanlarımız ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunlardan ayrı düşünülemez. EMO olarak 65. kuruluş yılımızda, mesleğimiz, meslektaşlarımız ve ülkemize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz.

Son yıllarda giderek derinleşen ekonomik kriz, mesleğimiz ve meslektaşlarımızı da yakıcı biçimde etkiliyor. EMO`nun 5 bin üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği "Kriz Mühendisleri Nasıl Etkiliyor?" konulu anket çalışmasının ilk sonuçlarına göre Oda üyesi mühendisler arasındaki işsizlik oranı yüzde 30`un üstüne çıkmıştır. Özellikle gençler ve kadınlar arasındaki işsizliğin giderek derinleştiğinin saptandığı anket, çok sayıda mühendisin asgari ücretin altındaki ücretlerle çalışmak zorunda kaldığını, iş yüklerinin daha da arttığını, üstelik maaşların da düzenli olarak ödenemediğini göstermiştir.

Mühendislerin düşük ücretler, esnek ve güvencesiz çalıştırılmasının önüne geçilmesi için acilen istihdam planlaması yapılmalı, bilimin rehberliğinde teknolojik gelişme ve kalkınmanın sağlanabilmesi için stratejik planlamaya gidilmelidir. Ekonomik krize karşı günübirlik ve geçici önlemler yerine kalıcı çözümler getirilmeli, Türkiye`nin bu krizden çıkabilmesi için özelleştirme ve serbestleştirmeye dayalı politikalar terk edilmelidir.

EMO, ilk günden bu yana onurlu çizgisinden ödün vermeden yoluna devam etmektedir. Bu süreçte birlikte ilerlediğimiz ancak artık aramızda olmayan değerli mücadele arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. EMO bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TMMOB ve bağlı odalarıyla birlikte mühendislik mesleğinin gelişimi ve bilimin kamu yararına kullanılmasında öncülük yapacak; meslek, meslektaş ve ülke sorunlarının çözümünün barış, özgürlük ve demokrasi uğruna mücadeleden geçtiği bilinci ile her zaman bu uğurdaki mücadelesini sürdürecektir.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

26 Aralık 2019YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

Okunma Sayısı: 114


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.